ReisiGuru

›› Avaleht Ameerika Ühendriigid Loodusreis unikaalseimasse paika maailmas – Alaskale


Loodusreis unikaalseimasse paika maailmas – Alaskale


Ameerika Ühendriigid (.us)

2012.11.03 09:08
Autor: Kaarel Liivamäe

Mis on see, mis Alaskaga seoses kõigepealt meenub?

Tohutu maatükk, mille venelased kunagi ammu ameeriklastele müüsid, kullapalavik, karud, hundid, Jack Londoni rännakud. Veel midagi? Meenub veel, et Põhja-Ameerika kõrgeim tipp asub seal, lisaks kullale leidub ka naftat ja gaasi ning jõgedes on kala nii, et ei jõua ära püüda. Ja siis veel Sarah Palin, kes presidendiks kandideeris. Minul sai kõik.

Alaska

McKinley and a hiker. Autor: Kent Miller, Denali National Park and Preserve

Kui venelased maatüki 1867. a. 30. märtsil ameeriklastele 7,2 mln dollari eest maha müüsid (tänapäeva vääringus ca 120 mln dollarit), siis ei olnud kulda veel olulisel määral leitud ja muude maavarade olemasolust ei teatud midagi. Tõeline kullapalavik algas 1890ndate alul, mil väikesetest paarisaja elanikuga küladest ning päris asustamata paikadest said üleöö 20 000 elanikuga telklinnakud. Eks neid kullaga rikkaks saanuid oli, kuid peamiselt rikastusid kullapalaviku ajal hoopis need, kes õnneotsijaid toidu ja muu moonaga varustasid. Võitsid ka kõik, kes Jack Londoni lugudest lugu peavad, nimelt ammutas kirjanik ja seikleja oma lugude materjali just Alaska kullapalaviku ajal kulda otsides ja ellujäämise eest võideldes.

Alaska

Alaska bears. Autor: Carl Chapman

Täna öeldakse, et Alaskal on olnud kolm suurt palavikku: kullapalavik, musta kulla palavik ja turismipalavik. Kui kullapalaviku võib lõppenuks lugeda ja must kuld toru pidi Alaska põhjaosast lõunasse voolab, siis turismipalavik on täie hooga käimas. Turismimajanduski sai alguse kullapalaviku lõppedes, kui olid olemas esimesed majakesed looduses ja hakkajamad meelitasid sinna inimesi metsikut loodust vaatama.

Alaska

Alaska

1964. a Suurel Reedel tabas Alaskat maavärin, mille magnituutide arvuks mõõdeti 9,2 palli rihteri skaala järgi. Sisuliselt võib seda päeva nimetada moodsa Alaska alguseks. Kõik olnu pühiti minema ja kõik uus tuli üles ehitada. Tsunaami, mis maavärinale järgnes, ujutas üle kõik rannikualad ja ka praegu võib näiteks teel Anchoragest Sewardi näha teeäärseid kuivanud puid, mis surid toonaste üleujutuste tagajärjel.

Alaska

Denali National Park and Preserve. Autor: Tim Rains,Denali National Park and Preserve

Alaskal aastaringselt töötavate elanike arv on ca 400 tuhat, suvel tõuseb see aga ca 440 tuhandeni. Peamiselt on tegemist turismivaldkonnaga seotud hooajatöötajatega, kellest enamik on kohale sõitnud teistest osariikidest, Euroopast ning mujaltki.

Alaska

Alaska. Autor: steve lyon

Alaska on ka lendurite osariik - lendureid on Alaskal 10 000 ja lennukeid 11 000. Siin tõesti lennatakse. Suvel on lendurid aktiivselt hõivatud turistide lõbulendude tegemisega. Lendamine ei ole siin aga ainult lõbuotstarbeline tegevus – paljude asustatud piirkondadega puudub maanteeühendus (muuseas ka pealinna Junauga) ja lihtsaim viis ühenduse pidamiseks on väikelennukid. Maanteid ületavatele elektriliinidele on kinnitatud suured oranþid plastikkerad, mis väikelennuki juhtidele juhtmed kätte näitavad, juhuks, kui peaks tekkima hädamaandumise vajadus. Mitte, et neil lennukid nii kehvad oleksid, et pidevalt maanduma peavad, aga mägistes piirkondades võivad ilmaolud väga kiiresti väikelennuki jaoks ebasoodsaks muutuda ja siis nad maanteedel maanduvadki.
Kuigi II maailmasõda möödus Ameerikast justkui kaugelt, oli ka neil alasid, mis okupeeriti. Nimelt jaapanlased hõivasid mõned saared Aleuutidel ja seda peale Pearl Harbori.

Alaska

Alaska

Hinnatase on Alaskal kõrge.

Tänapäeva suuremates linnades on loomulikult olemas Wal Mart ja muu taoline ning hinnad mõistlikud, kuid mujal on valdav külmutatud toit ja suhteliselt kallid hinnad.

Alaska

Nome, Alaska. Autor: Sir Mildred Pierce

Kalapüük ja karud.

Denali rahvuspargis on päris mõnus turvaliselt bussi aknast põtru ja karusid vaadelda, hoopis teine asi on aga jõe ääres omal käel matkates ja kalakohti otsides – kunagi ei tea, millal karu välja võib ilmuda. Üldiselt muidugi karu naljalt ei näe, nad on ammu jalga lasknud, kui matkalised kohale jõuavad. Haavatud ja haigete karudega on aga asi teine. Kui kohalike käest nõu küsida, et mida siis ikkagi teha, kui karu tuleb, siis peamine soovitus on see, et halva nähtavusega kohtades tuleks piisavalt häält teha, et karuga juhuslikult ootamatult kokku ei saaks.

Alaska

Traffic Jam in Denali. Autor: Jacob W. Frank, Denali National Park and Preserve


Kui olete Alaskat külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA:
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Washington D.C.:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: