ReisiGuru

›› Avaleht Ameerika Ühendriigid Bixby Creek’i sild ja selle maaliline ümbrus


Bixby Creek’i sild ja selle maaliline ümbrus


Ameerika Ühendriigid (.us)

2017.03.03 10:38
Autor: ReisiGuru.ee

Bixby Creek’i sild, mida tuntakse ka Bixby silla nime all, on raudbetoonist kaarsild USA-s California osariigi keskosa rannikul Monterey maakonnas. Sild paikneb California riigimaanteel nr 1 (SR 1). Bixby Creeki sild on USA lääneranniku üks enamfotografeeritud objekte. Silla muudab pildistajate seas populaarseks tema huvitav disain ja silla väga maaliline ümbrus. Bixby sild on muutunud piirkonna jaoks lausa omamoodi maamärgiks. Seda silda on näidatud mitmetes kunstilistes filmides ja reklaamiklippides ning selle baasil loodud ehitisi on kujutatud isegi arvutimängudes.

Bixby sild

Autor: Sobore

Bixby Creek’i sild on 218 m pikk, 7,3 m lai, 85 m kõrge ning tema ainus sille on 98 m pikk. Tegemist on ühe kõrgema ühe sildega sillaga kogu maailmas. Bixby sild ehitati selliselt, et ta suutis vastu pidada kuus korda suuremat koormust kui algselt oli kavandatud. Silda hakati ehitama 1931 ja see avati liiklusele 1932. Silla ehitamisel kasutati ca 5 tuhat m3 betooni ja ca 270 tonni terast. Sild läks maksma peaaegu 200 tuhat USD, mis praeguses vääringus oleks ca 3,5 miljonit USD. Aastatatel 1992–2000 toimus Bixby Creek’i silla oluline moderniseerimine eesmärgiga muuta sild võimalikult maavärinakindlaks. Moderniseerimine läks maksma ca 20 miljonit USD ehk enam kui 5 korda nii palju kui silla ehitamine. Moderniseerimise kulud tõstis kõrgeks nõue säilitada silla algne välimus.

Bixby Creek’i sild asub Vaikse ookeani kaljusel rannikul. Sillalt ja silla ümbrusest on imekaunid vaated nii ookeanile kui ka rannikulähedasele vaheldusrikkale maastikule, kus orud vahelduvad erineva kõrgusega kaljude ja küngastega. Silla naabruses on taimestik valdavalt madal – domineerib rohurinne ning mõnel pool leridub madalaid või keskmise kasvuga põõsaid. Tänu puude puudumisele on sealsed vaated avarad ning sobivad hästi fotode tegemiseks.

Bixby sild

Autor: Astronautilus

Bixby Creek’i silla ümbruse loodus on vägagi mitmekesine ning seetõttu asub seal mitmeid kaitsealasid. Silla lähedane vahetult rannikuäärne ala kuulub California merisaarmaste kaitseala koosseisu. Viimase lõunapoolses naabruses merealal asub ca 51 km2 suurune Point Sur’i merekaitseala, kus kaitstakse kalu, merelinde ja selgrootuid. Bixby Creek’i sillast umbes 5 km kaugusele kagu poole jäävad alad, mis kuuluvad aga ca 7700 km2 suuruse pindalaga Los Padrese riigimetsa kaitseala kosseisu.

Maanteed mööda ca 800 meetrit Bixby Creek’i sillast põhjapool asub samuti 1932. a. valminud raudbetoonist kaarsild, mis kannab nime Rocky Creek’i sild. Selle silla pikkus on 151,5 m, kõrgus 45 m ja tema ainus sille on 73 m pikk. Kuna Rocky Creek’i sild on lühem ja madalam ning tema sille on samuti lühem, on ta turistide seas oluliselt vähem populaarne kui Bixby Creek’i sild.

Bixby Creek’i sillale lähim lõunapoolne rannikuäärne ametlik asula on San Simeon (ca 450 elanikku), mis asub maanteeed mööda koguni ca 120 km kaugusel! Sillale lähem põhjapoolne rannikuäärne ametlik asula on Carmel-by-the-Sea (ca 3700 elanikku), mis asub maanteed mööda ca 24 km kaugusel. Piirkonna suurematest linnadest jääb San Jose (ca 1 miljon elanikku) maanteed mööda ca 140 km kaugusele põhja poole ja San Fransisco (ca 855 tuhat elanikku, linnastus 4,6 miljonit elanikku) ca 200 km kaugusele põhja poole.

Kui olete USA's asuvat Bixby Creek’i silda külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.


REIS SIHTKOHTA: Los Angeles
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Washington D.C.:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: