Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
MITU SIHTKOHTA   al. 299€ või 28 € / k
Broneeri 2019 / 2020 talvehooaja rannareis siit!
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Ameerika Ühendriigid Kas teadsid, et maailma suurim vitraaþaken asub....


Kas teadsid, et maailma suurim vitraaþaken asub....


Ameerika Ühendriigid (.us)

2014.09.08 10:05
Autor: ReisiGuru.ee

Suurim vitraaþaken asub USA-s Illinoisi osariigi kirdeosas Cook’i maakonnas Chicago lähedal asuvas Justice asulas (ca 13 tuhat elanikku) katoliiklikus Ülestõusmise kalmistu mausoleumis (inglise Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleum). Sealne paksudest lihvitud värvilistest klaasitükkidest koosnev vitraaþaken, mis sisuliselt moodustab vitraaþakendest seina, koosneb 2448 osast ja on enam kui 2040 m2 suur. Vitraaþaknal on kujutatud erinevaid stseene Piiblist, aga ka kaasaega. Piiblistseenidena on seal kujutatud näiteks Aadamat ja Eevat Eedeni aias, apostlite tegemisi, Jeesuse ristilöömist jms. Seejuures on Aadama ja Eeva stseenis kujutatud ka dinosaurust! Kaasaja kujutamisel on aga esitatud nt Chicago pilvelõhkujad, kõrge raadiomast, raadioteleskoop, lennuk, kosmosesse kihutav kanderakett Saturn V jne. Sealsel vitraaþaknal on kujutatud isegi tuumapommi seent. Kaasaja tehnika jms kujutamine vitraaþaknal eristab Ülestõusmise kalmistu mausoleumi mitte ainult teistest samalaadsetest hoonetest, vaid ka laiemalt sellest, mida enamasti vitraaþakendel kujutatakse.

Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleum

www.waymarking.com

Enne Ülestõusmise kalmistu mausoleumi valmimist asus suurim vitraaþaken Saksamaal Berliinis Keiser Wilhelmi mälestuskiriku (saksa Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) uues hoones. Selle 1959–1963 rajatud kiriku vitraaþaken koosneb enam kui 21 tuhandest väikesest osast.

Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleum

Exterior of Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, PD-user

Katoliiklik Ülestõusmise surnuaed Justice’s loodi esmalt kohaliku Poola katoliikliku kogukonna tarbeks. Kaasajal on surnuaed aga kogu piirkonna katoliikliku kogukonna käsutuses. Mausoleum rajati sinna 1969.a. ja sellest sai kiiresti piirkonna tähtis vaatamisväärsus. Vitraaþakna kavandamist alustati 1967 ja see valmis 1971. Vitraaþaken loodi Conrad Pickel Studios ja selle disainijaoks oli Gabriel P. Cartwright. Mausoleum rajati muuhulgas tähistamaks Poola kristluse tuhandet aastat (tähtpäev oli küll 3 aastat varem, 1966). Mausoleumi väärtustab muuhulgas asjaolu, et selle õnnistas sisse poola rahvusest kardinal Karol Józef Wojtyùa, kellest hiljem, 1978. a., sai paavst Johannes Paulus II.
Mausoleumi betoonosa, millest on madalaima korruse sein ja kitsastest kõrgetest sammastest koosnev sammastik, on läikivvalge, luues koos sammastest tagapool asuvate värvikirevatest vitraaþakendest seinaga hoonele rahuliku elegantse ilme. Hoone sisemus on teisel ja kolmandal korrusel tänu vitraaþakendele kaleidoskoope valgusega. Hoone peasissekäik asub hoone teisel korrusel ja sinna minek toimub hoone ees laiuavalt väikeselt kõrgendikult. Peasissekäigu kohal kõrgub suur ülestõusvat Jeesust kujutav kahvatu-beeþ bareljeef, mis valge seina taustal mõjub huvitavalt kontrastsena.

Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleum

www.waymarking.com

Hoone sisemuses on lisaks vitraaþakende imetlemisele võimalik näha ka teisi väljapaistvaid meistriteoseid. Muuhulgas asub seal värvitud mosaiikplaat, mis kujutab Neitsi Maarjat lapsega sama moodi nagu see on esitatud Poolas Czæstochowas asuvas Jasna Góra kloostris Musta Madonna ikoonil, Poola kuulsaimas Neitsi Maarjat kujutavas teoses. On ka mosaiikplaate, mis kujutavad Poolaga seotud kirikuid ja poolakate jaoks olulisi pühakuid ning kuivmaalitehnikas tehtud lahingusse ratsutamist kujutav paneel jms.

Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleum

www.waymarking.com

Stiililt kuulub hoone 1960 aastatel lühiajaliselt levinud modernistlikusse suunda uus formalism, mis sai inspiratsiooni klassikalisest antiikarhitektuurist. Hoone on ida-, lääne- ja lõunakaarest ümbritsetud murualaga. Põhja pool asub aga väike parkla sõidukitele. Ülestõusmise kalmistu mausoleumi on võimalik külastada esmaspäevast reedeni 8.30.–16.00. ja laupäeviti 09.00.–13.00.

Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleum

www.waymarking.com

Kui olete USA-s asuvat Ülestõusmise kalmistu mausoleumi külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Justice
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Washington D.C.:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: