ReisiGuru

›› Avaleht Ameerika Ühendriigid White Sands National Monument’i võrratud liivaväljad


White Sands National Monument’i võrratud liivaväljad


Ameerika Ühendriigid (.us)

2014.02.12 08:55
Autor: ReisiGuru.ee

Kas soovite kelgutada säravvalge loodusliku pinnakattega küngastel nii, et teid ümbritsevas õhus on 30 või isegi enam °C sooja? Üheks võimaluseks seda teha on külastada USA lõunaosas New Mexico osariigi lõunapoolses keskosas Otero maakonna ja Doña Ana maakonna territooriumitel Alamogordo linna (31 tuhat elanikku) lähedal asuvat White Sands National Monument’i. Sealne maastik on ülimalt värvivaene – kõikjal paistmas kirkalt valget värvi liiv, kus mõnes üksikus kohas on ära eksinud ka rohekas taim. Samas on selline värvivaesus ja liivaluidetele omane tühjus ülimalt rahustava ja meeli kirgastava mõjuga.

White Sands National Monument

From Jim's trip last January. Autor: John Fowler

Kipsikristallidest koosnevate valgete liivade ala külastamiseks New Mexico osariigis saab valida igale maitsele sobivate temperatuuridega aega. Kui detsembris ja jaanuaris on seal päevased maksimumtemperatuurid keskmiselt 14 °C lähedal, veebruaris, märtsis ja novembris 17–21 °C, siis aprillis ja oktoobris on need 26 °C lähedal, mais ja septembris 31–32 °C ning juunist augustini 35–36 °C. Teisalt on öised keskmised miinimumtemperatuurid novembrist märtsini 0 – -6°C, aprillis, mais ja oktoobris 4–9 °C ning juunist septembrini 12 – 18 °C. Sademeid on piirkonnas keskmiselt 230 mm aastas. Jaanuarist maini ja novembris sajab 7–13 mm kuus, juunis ja detsembris 17–19 mm ning ülejäänud kuudel 24–45 mm. Novembrist märtsini võib vahel harva sadada natuke ka lund.

White Sands National Monument

White Sands National Monument. Autor: snowpeak

White Sands National Monument on enam kui poole Hiiumaa suurune ala pindalaga 581 km². Liivaväljad ulatuvad ka väljapoole rahvusliku monumendi piire, hõlmates kokku enam kui 700 km2 suuruse piirkonna. Seda peetakse maailma suurimaks kipsiliiva väljaks. Merepinnast asuvad need väljad keskmiselt 1291 m kõrgusel. Sealsed kõrgemad liivaluited on enam kui 8 m kõrgused.

White Sands National Monument

White Sands dunes, 2010. Autor: John Fowler

White Sands National Monument’i liivaväljad teeb lisaks nauditavale puhtalt valgele värvile erakordseks asjaolu, et kips esineb liiva kujul harva kuna kips on vees lahustuv. Tavalistes oludes lahustaks allasadav vihm kipsiterad ning uhuks tulemuse merre. White Sands National Monument asub aga piirkonnas, kus merele väljapääsu ei ole. Seetõttu vajub harva sadav vihmavesi läbi kipsi maasse ja kipsi pinnal moodustub kipsi kiulise tekstuuriga erim seleniit. Ilmastiku mõjul laguneb seleniit liivasuurusteks terakesteks ja kuhjub (peamiselt edelast puhuvate) tuulte mõjul luidetesse. Viimased muudavad tuulte tõttu pidevalt oma kuju. White Sands National Monument’i lõuna- ja kirdepiiri lähedal on palju paraboolse kujuga liivaluiteid, kuid mõnel pool on valdavad hoopis kaarluited ehk barhaanid. Liivaluidete vahele on mõnele poole rajatud matkaradasid ning liikuda saab ka looduslikke radu mööda.

White Sands National Monument

White Sands, New Mexico, USA. Autor: Urban

Sealsete kipsiliivast luidete eripäraks on liiva suhteliselt madalad temperatuurid. Selle põhjuseks on tõsiasi, et kips ei muuda päikeseenergiat olulisel määral soojuseks. Seetõttu saab sealsetel valgetel liivadel isegi kuumadel suvekuudel ohutult liikuda paljajalu. Lisaks annab liiva madal temperatuur võimaluse ennast kõrvetamata liivaküngastest alla „kelgutada“. Paljud liivaväljade külastajad, eriti lapsed ja noored, kasutavadki kipsiliivast künkaid eeskätt sõna otseses mõttes kelgutamiseks või lihtsalt enda alla veeretamiseks.

White sands National Monument on hõlpsasti leitav, sest selle külastuskeskus asub vahetult suure maantee Route 70 (algab Põhja-Carolina osariigi idaosas ja lõppeb Arizona osariigi keskosas) vahetus naabruses. New Mexico osariigi rahvaarvult teine linn Las Cruces (koos eeslinnadega 215 tuhat elanikku) asub külastuskeskusest linnulennult ca 75 km kaugusel edelas.

Kui olete Ameerika Ühendriikides asuvat White Sands National Monument'i külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: ElPaso
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Washington D.C.:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: