Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
PATTAYA   al. 739€ või 70 € / k
Sooduspakkumine Taisse 31.11 väljumisele
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Ameerika Ühendriigid Old Faithful – maailma üks tuntumaid geisreid


Old Faithful – maailma üks tuntumaid geisreid


Ameerika Ühendriigid (.us)

2013.08.20 09:52
Autor: ReisiGuru.ee

Old Faithful ei ole kaugeltki maailma võimsaim geiser ja seda ei veesamba kõrguse ega veehulga poolest. Ometi võib seda geisrit nimetada ülemaailmses mastaabis kõige tuntumaks. Ühest küljest on selle põhjuseks asukoht – USA-s Wyomingi osariigi Tetoni maakonnas kuulsa Yellowstone rahvuspargi territooriumil. Teisest küljest aitab selle koonusgeisri tuntusele aga kaasa veesamba ülespurskamise suhteliselt suur tihedus.

Old Faithful

Old Faithful. Autor: Greg Willis

Old Faithful, mida eesti keelde võiks tõlkida kui Vana ustav, purskab 32–56 meetri kõrgusele. Keskmiselt on purske kõrgus 44 meetrit. Ühe purskega üles paisatava vee hulk on erinevate pursete ajal vägagi erinev. Minimaalselt paiskab see geiser ühe purskega üles 14 ja maksimaalselt 32 m³ vett. Ka pursete kestus on erinev. Lühemad pursked kestavad umbes poolteist minutit, samal ajal kui pikemaajalised pursked võivad kesta 5 minutit. Old Faithfuli pursete intervall on 45–125 minutit. Keskmine pursete vaheline intervall on kaasajal 90 minutit, kuid veel 1939. a. oli see umbes 66 minutit. Pursete intervalli pikenemise täpne põhjus ei ole teada, kuid tõenäoliselt on see seotud põhjavee taseme langusega piirkonnas. Viimast on omakorda mõjutanud Yellowstone alal toimunud maavärinad. Enamasti järgneb Old Faithfuli pikemaajalisele purskele suurem pursete vaheline intervall, kuid päris kindlat seost pursete vahelise intervalli ja pursete kestuse vahel tänapäeval ei esine. Old Faithfuli vee ja veeauru temperatuur on üpris kõrged. Enam kui 20 aastat tagasi toimunud mõõtmised näitasid, et 22 m sügavusel oli vee temperatuur 118 °C. Ülekuumenenud auru temperatuuriks purske ajal mõõdeti kuni 129 °C. Old Faithful ei ole ühenduses mitte ühegi teise kuumaveeallikaga Yellowstone rahvuspargi geisrite alal.


Old Faithful asub Yellowstone rahvuspargi põhjapoolses keskosas Geisrite pargi lõunapoolses osas, merepinnast 2240 m kõrgusel. Turistid saavad Old Faithfuli pursete võimsust kogeda üpris lähedalt, kuid erinevatel põhjustel, sh turvakaalutlustel, mitte päris kõrvalt.

Old Faithful ei ole ka Yellowstone rahvuspargis kõige võimsam geiser. Selleks on hoopis Old Faithfulist linnulennult ca 30 km kaugusel kirde pool asuv geiser Steamboat, mis purskab vett kuni 90 m kõrgusele. Steamboat’i peetakse kaasajal kogu maailma kõige võimsamaks tegutsevaks geisriks veesamba kõrguse alusel. Samas on Steamboat turistide seas hoopis vähem tuntud kui Old Faithful, sest tema pursked on raskesti prognoositavad ja nende vaheline keskmine intervall on üpris pikk. Steamboat’il esineb kahesuguseid purskeid. Võimsate pursete intervall ulatub neljast päevast 50 aastani (sellise pikkusega intervall oli ajavahemikus 1911–1961 ) ja on keskmiselt umbes 2 aastat. Ajavahemikul 2003–2013 on Stemaboat geisril võimsaid purskeid olnud neljal korral. Neist viimane toimus juulis 2013. Võimsamad pursked võivad kesta kuni 40 minutit. Väiksemate, kuni 5 m kõrguste, pursete intervall on vahel mõõdetav tundidega, vahel päevadega.

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Yellowstone rahvuspark on maailma vanim rahvuspark, loodud juba 1872. a. Rahvuspark asub valdavalt Wyomingi osariigi territooriumil, kuid ulatub vähesel määral ka Montana ja Idaho osariikide territooriumile. Pargi pindala on 8987 km2. Selles rahvuspargis on umbes 300 geisrit ja enam kui 10 tuhat kuumaveeallikat. Väga muljetavaldavad on mitmed sealsed mägijärved ja –jõed ning kanjonid. Yellowstone rahvuspargis on ka väga kirev elusloodus. Ainuüksi imetajaid elutseb seal umbes 60 liigist, sh piisonid, põdrad, vapitid, mustsaba-hirved, lumekitsed, harksarvikud, koiotid, lumelambad, grislikarud, baribalid, ilvesed, puumad, hundid, koprad. 2012.a. külastas Yellowstone rahvusparki peaaegu 3,4 miljonit külastajat.

Kui olete USA-s asuvat Old Faithfuli külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Yellowstone National Park
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Washington D.C.:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: