Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
HURGHADA   al. 459€ või 43 € / k
MUST REEDE- AINULT TÄNA KUNI 23:59. Türgi ja Hurghada pakkumistele ALE -66.66€ broneeringu kohta
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Ameerika Ühendriigid Aleuudi saared – USA kõige läänepoolsem ja ühtlasi ka kõige idapoolsem ala


Aleuudi saared – USA kõige läänepoolsem ja ühtlasi ka kõige idapoolsem ala


Ameerika Ühendriigid (.us)

2012.10.24 08:44
Autor: ReisiGuru.ee

Tõepoolest, tehniliselt võttes on Aleuudi saarte need saared, mis kuuluvad USA-le, USA kõige läänepoolsem ja ka kõige idapoolsem ala. Selle põhjuseks on asjaolu, et Aleuudi saared asuvad mõlemal pool 180. pikkuskraadi, mis kokkuleppeliselt on „ida“ ja „lääne“ lahutavaks mõtteliseks jooneks.


Kas teadsid, et USA kõige läänepoolsem piirkond on ühtlasi ka selle maa kõige idapoolsem piirkond.

Cape Lutke, a landhead at the southern central coast of Unimak Island

Kuupäevarajast asub USA-le kuuluv Aleuudi saarte osa siiski ühel pool, sest kokkuleppelise asukohaga mõtteline joon, millest ühel pool on üks ja teisel pool teine kuupäev, ei paikne täpselt mööda 180 pikkuskraadi, vaid arvestab riikide paiknemist ja vastavalt sellele on seal selles sees mitmeid kõrvalepõikeid 180. pikkuskraadist.


Kas teadsid, et USA kõige läänepoolsem piirkond on ühtlasi ka selle maa kõige idapoolsem piirkond.

Alaska Maritime National Wildlife Refuge, Aleutian Island Unit

Aleuudi saared asuvad vaikses ookeanis Beringi meres. Nad paiknevad USA-le kuuluvast Alaska poolsaarest lääne pool kuni Kamtðatka poolsaare lähedase alani Venemaal, 51. ja 54. põhjalaiuse vahel. Valdav enamus Aleuudi saartest kuuluvad USA-le, olles osa Alaska osariigist. Saarte kogupindala on 17666 km2. Venemaale kuuluvad Aleuudi saartest Komandorisaared pindalaga 1848 km2. Aleuudi saarte ulatus ühest otsast teise on enam kui 1700 km. Aleuudi saarestikus on kokku enam kui 300 saart. Neist 14 on suuremad vulkaanilised. Kokku on Aleuudi saartel üle 50 vulkaani.


Kas teadsid, et USA kõige läänepoolsem piirkond on ühtlasi ka selle maa kõige idapoolsem piirkond.

Rat Island, Aleutian Islands

Aleuudi saartel elab püsivalt umbes 8200 inimest. Kõige enam inimesi elab 8,5 km2 suurusel Amaknaki saarel koos selle vahetus naabruses oleva enam kui 2700 km2 suuruse Unalaska saarega. Neil kahel saarel elab kokku umbes 4,5 tuhat inimest, enamus neist Unalaska linnas, mis laiub mõlemal saarel. Aleuudi saarte suurimal saarel, enam kui 4 tuhande ruutkilomeetrise pindalaga Unimak’i saarel elab püsivalt alla 100 inimese.


Kas teadsid, et USA kõige läänepoolsem piirkond on ühtlasi ka selle maa kõige idapoolsem piirkond.

Mount Shishaldin at sunset, Unimak Island

Aleuudi saartel valitseb mereline, suhteliselt karm kliima. Sademeid on palju, aastas enamasti 2000 mm ja enam. Sajupäevi on aastas ca 250. Udu saartel on sisuliselt pidev. Lisaks on väga sagedased tugevad tuuled, mis aeg-ajalt kasvavad üle tormideks. Unalaska linnas on aastakeskmine temperatuur 3°C. Kõige külmem kuu on jaanuar, mil päevane keskmine temperatuur on peaaegu 3°C ja öine keskmine umbes -2°C. Kõige soojem kuu on august, mil päevane keskmine temperatuur on 15°C ja öine keskmine 9°C. Kõrgeim eales mõõdetud temperatuur Unalaska linnas on on 27°C ja madalaim -22°C. Aleuudi saartel on vähe suuremaid puid – 3 meetriseid puud on seal juba väga kõrged. Seevastu põõsastik ja taimestik on suhteliselt lopsakas, mistõttu kasvab saartel mitmesuguseid söödavate marjadega taimi.


Kas teadsid, et USA kõige läänepoolsem piirkond on ühtlasi ka selle maa kõige idapoolsem piirkond.

Davidof Island, Aleutians, Alaska

Aleuudi saarte põliselanikud on aleuudid, kes ei ole indiaanlased, vaid kuuluvad nn põhjarahvaste hulka ehk arktilisse rassi. USA-s on inimesi, kelle esivanemate seas on aleuute, umbes 17 tuhat, kuid ainult 2 tuhandet neist võib lugeda enam-vähem puhasteks aleuutideks. Aleuudid elavad peamiselt Alaska osariigis, kus neid on ca 11 tuhat. Kitsamalt võttes elab aleuute kaasajal kõige enam Aleuudi saartel ja Alaska poolsaare äärmises lääneosas. Tänu kunagisele Venemaa alluvuses elamisele on enamus aleuutidest õigeusku. Oma esivanemate keelt, st aleuudi keelt, oskab kaasajal vähem kui 150 aleuuti. Aleuudid ise ütlevad oma rahva kohta “Unangax?“, „Unangan“ ja „Unanga“, mis tähendavad „algupärased inimesed“. Termin „unangan“ on aleuutide kohta järjest enam levimas ka rahvusvahelisse käibesse. Viimastel aastatel võib täheldada aleuudi kultuuri ja keele taassündi. Muuhulgas ilmneb see tavapäraste majandusharude ja käsitöö elavnemises ja järjest enamate inimeste huvis õppida aleuudi keelt.


Kas teadsid, et USA kõige läänepoolsem piirkond on ühtlasi ka selle maa kõige idapoolsem piirkond.

Houses on Unalaska Island (Dutch Harbour), one of Aleutian islands. Autor: Brendan Minish

Vaatamata karmile kliimale ja üpris kõledale väljanägemisele on Aleuudi saartel üksjagu sellist, mis on huvipakkuv turistile. Esiteks on omapärane nende saarte loodus. Vaatama suhteliselt väikesele pindalale on saartel üksjagu mägesid; neist kõrgeima tipp ulatub merepinnast enam kui 2800 m kõrgusele. Enamus mägedest on vulkaanid, kusjuures osa vulkaanidest on aktiivsed ka kaasajal. Aleuudi saarte rannikul elab palju merelinde. Piirkond on ka rahvusvaheliselt tuntud vaalade vaatlemise paik. Kultuurilises mõttes on väga huvipakkuv Aleuudi saarte õigeusklik arhitektuur, saarte põliselanike elu- ja usukombed ning rahvalikud laulud.


Kas teadsid, et USA kõige läänepoolsem piirkond on ühtlasi ka selle maa kõige idapoolsem piirkond.

Mount Cleveland erupting ash. Alaska, Aleutian Islands, Kagamil Island.

Kui olete Aleuudi saari külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada , siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Unalaska
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Washington D.C.:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: