Itaalia Vabariik - ReisiGuru.eeItaalia Vabariik (.it)

Itaalia kuulub maailma viie kõige enam külastatava turismimaa hulka – aastas külastab seda imelist riiki enam kui 40 miljonit välisturisti. Sealne turism tugineb maa väga mitmekesisele ajaloole ja tohutule hulgale kultuuriväärtustele, aga ka itaalia kuulsale köögile ja rõivamoele. Itaalias on ka imekauneid randu ja maalilisi mägesid ning viimastel aastatel on tekkinud järjest rohkem võimalusi aktiivseks puhkamiseks (mäesuusatamine, mägijalgrattasõit, purjetamine, kalapüük jne jne). Itaalia on väheseid riike Euroopas, kus rahvusvaheliselt väga hinnatud turismiobjekte võib leida riigi kõikides piirkondades. Itaalia pealinn Rooma on aga kogu turistide üks lemmiklinnu kogu maailmas – aastas külastab seda „igavest linna“ peaaegu 10 miljonit välisturisti.

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuulub Itaaliast 44 kultuuriobjekti ja 3 loodusobjekti. Muuhulgas kuuluvad nimistusse Rooma vanalinn; Veneetsia linn koos laguuniga; Verona linn; Napoli vanalinn; Firenze vanalinn; Ferrara vanalinn ja Po jõe org; Pompei, Herculaneum’i ja Torre Annunziata ajaloolised alad, Pisa torn, Castel del Monte kindlus, Modena katedraal, Val d'Orcia kultuurmaastik jne.


Pealinn: Rooma
Rahaühik: euro (EUR)
Liiklus: parempoolne
Riigikeel: itaalia
Rahvaarv: 0 milj.
Suunakood: 39
Ajavöönd: GMT 1
Pindala: 301340 km2
Domeen: .it
Naabrid: Prantsusmaa, Šveits, Austria, Sloveenia


Itaalia asub Lõuna-Euroopas, 36. ja 48. põhjalaiuse vahel. Umbes 2/5 sellest maast on mägine. Riigi kõrgeim tipp, Itaalia ja Ðveitsi piiril olev kuulus Mont Blanc, asub enam kui 4800 meetri kõrgusel merepinnast. Rahvastikutihedus on Itaalia erinevates osades väga ebaühtlane. Suurim on see Itaalia põhjaosas Milano ümbruses.

Itaalias valitseb tüüpiline lähistroopiline, vahemereline kliima: suvi on kuiv ning kuum, talv pehme ning sademeterohke. Põhja-Itaalias Lombardia madalikul sarnaneb ilmastik parasvöötme mandrilise kliimaga. Kõrgmäestikus valitsev kliima erineb oluliselt tasandikel olevast.

Kesk-Itaalias Rooma ümbruses on päevased keskmised temperatuurid on novembrist märtsini 12°C ja 16°C vahel, aprillis 18°C lähedal, mais ja oktoobris 21°C ja 23°C vahel ning juunist septembrini vahemikus 26°C – 31°C. Öised keskmised temperatuurid on novembrist aprillini 3°C-st 8°C-ni ning juunist septembrini 15°C ja 18°C vahel. Aastas sajab keskmiselt 800 mm, kusjuures sademed jagunevad eri kuude vahel väga ebaühtlaselt. Kõige sajusemad kuud on oktoober ja november, mil sajab enam kui 110 mm. Kõige sademetevaesemal kuul juulis sajab alla 20 mm. Ülejäänud kuudel on sademete hulk vahemikus 30-st 80 mm-ni.

Itaalia põhjaosas Milano ümbruses on päevased keskmised temperatuurid on detsembrist veebruarini 4°C ja 8°C vahel, märtsis 13°C lähedal, aprillis ja oktoobris 18°C ja 19°C lähedal ning maist septembrini 22°C ja 29°C vahel. Öised keskmised temperatuurid on detsembrist veebruarini 0°C-st kuni -2°C-ni ning juunist septembrini 14°C ja 17°C vahel. Aastas sajab keskmiselt 950 mm, kusjuures sademed jagunevad eri kuude vahel küllaltki ühtlaselt. Kõige sajusemad kuud on oktoober ja november, mil sajab ca 100 mm. Kõige sademetevaesemal perioodil detsembrist veebruarini sajab igal kuul ca 60 mm.

Itaalia lõunaosas Sitsiilia saarel Palermo ümbruses on päevased keskmised temperatuurid on novembrist aprillini 15°C ja 19°C vahel, mais ja oktoobris 22°C ja 23°C lähedal ning juunist septembrini 25°C ja 29°C vahel. Öised keskmised temperatuurid on detsembrist märtsini 8°C-st kuni 11°C-ni ning juunist septembrini 19°C ja 24°C vahel. Aastas sajab keskmiselt 600 mm, kusjuures sademed jagunevad eri kuude vahel väga ebaühtlaselt. Kõige sajusemad kuud on oktoober ja november, mil sajab peaaegu 100 mm. Kõige sademetevaesemal perioodil juunist augustini sajab igal kuul 5–15 mm.

Itaaliat on hea külastada igal ajal. Parim ajavahemik on aprillist juunini, mil peamine turismihooaeg (juulist augusti lõpuni) pole alanud ja ilmad on soojad ning päikselised.

Eesti kodanikule on Itaaliasse reisimine viisavaba.

Juhul, kui Eesti kodanik soovib Itaaliasse elama, tööle või õppima asuda kauemaks kui 3 kuud, peab ta riigis viibimise registreerima elukohajärgse kommuuni rahvastikuregistris (anagrafe). Registreerimiseks on vajalik esitada töötamist või õppimist tõendavad dokumendid või tõendada rahaliste vahendite ja ravikindlustuse  olemasolu. Viibimisega kuni 3 kuud võivad Eesti kodanikud esitada politseile Itaalias viibimise deklaratsiooni. Täpne informatsioon koos ankeetidega on Itaalia politsei kodulehel.

Konsulaarinfo Itaalia välisministeeriumi kodulehel

Itaalia suursaatkond Tallinnas:

Vene 2 (3. korrus), 10123 Tallinn
tel. (+372) 627 61 60
faks (+372) 631 13 70
e-mail:  italemb@italembtallinn.ee
http://www.italembtallinn.ee

Eesti suursaatkond Roomas:

Viale Liegi 28, 00198 Roma.
tel. (39) 06 844 07 510
faks (39) 06 844 07 519
Konsuli vastuvõtuajad: tööpäeviti 10.00-13.00
e-mail: Embassy.Rome@mfa.ee
http://www.estemb.it

Passi kaotuse või muude probleemide tekkides soovitame ühendust võtta lähimal asuva Eesti aukonsuliga Itaalias.

Turvalisus:

Soovitav säilitada tavapärane ettevaatlikus oma isiklike asjade suhtes. Eelkõige tasub olla tähelepanelik suuremates linnades rahvarohketes kohtades: raudteejaamades ja nende lähiümbruses, ühiskondlikes transpordivahendites,  kohvikutes, lennujaamades. Samuti reisides rongiga ei tasu  jätta oma asju järelvalveta. 
Seoses terrorismiohuga on Itaalia võimud panustanud turvalisuse tõstmisele kõikjal Itaalias. Tasub varuda lisaaega lennujaamas seoses põhjaliku turvakontrolliga.

Liiklejale:

Soovitav on jälgida hoolega liikluseeskirju. Politseiametnikul on õigus teha väiksemate rikkumiste eest protokoll ja kasseerida kohapeal sisse väiksemad trahvid. 
Autosse ei tuleks jätta nähtavale kohale väärtuslikke asju. Samuti on soovitav hoida auto uksed lukustatuna ka sõidu ajal, kuna on esinenud juhtumeid, kus hetkeks peatunud autodest kaovad avatud akna kaudu mobiiltelefonid, kotid jm isiklikud esemed.
ZTL (piiratud liiklusega ala) tähistus piirab isiklike ja rendiautode liikumist ajaloolises linnasüdames. Kui hotell, milles peatute, asub sellises tsoonis, on soovitatav eelnevalt uurida hotellist võimalusi piiratud liiklusega alale sissesõidu ja seal parkimise kohta. Vanade väiksemate linnade külastamiseks on soovitav parkida oma auto keskusest eemale ning kasutada kohalejõudmiseks linnatransporti või parkida auto piiratud liiklusega alal tasulisse parkimismajja, mis vajadusel hoolitseb sissesõidukeelu eiramise tühistamise eest. Juhime tähelepanu asjaolule, et liikluspiirangud võivad linnades erineda. Liikluseks piiratud tsoonid on kaameravalve all ning trahvid  edastatakse ka pärast Itaaliast lahkumist teie koduaadressile.

Arstiabi:

Eesti Haigekassas kindlustatud inimesed, kes viibivad teises liikmesriigis ajutiselt, saavad vajaminevat arstiabi võrdsetele tingimustel selles riigis elavate kindlustatud inimestega. Selleks tuleb taotleda Haigekassast Euroopa ravikindlustuskaart. Vajaminev arstiabi ei ole siiski tasuta – maksta tuleb patsiendi omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu jne) asukohamaa tariifide järgi. Lisaks Euroopa ravikindlustuskaardile soovitame sõlmida ka reisikindlustuse.

Kirikud:

Kirikutesse lubatakse üksnes pikki pükse või seelikut ning õlgukatvat särki/jakki kandvaid külastajaid.

Streigid:

Itaalias esineb aeg ajalt streike. Vahel on nende etteteatmise aeg väga lühike. Enim  segadust võivad tekitada transpordiga seotud elualade streigiaktsioonid. Kui streik on käimas, tuleks varuda piisvalt aega ja arvestada võimalike ebamugavustega riigis ringi liikumisel.

Looduslikud ohud:

Itaalia asub seismoloogiliselt aktiivsel alal, mistõttu võib esineda maavärinaid. Samuti asuvad Itaalias maailma tuntumad vulkaanid Vesuuv ja Etna, kuid ka Sitsiilia saare lähistel paiknevad Vulcano, Stromboli ja merepõhjas asuv Marsili. Vt. lisaks.
Suuremate vihmasadude perioodil tuleb jälgida kohalike võimude ja tsiviilkaitse  korraldusi.

Suusatajatel:

Tasub jälgida külastava mäe ilmaolusid ja võimalikku laviiniohtu juba enne mäele minekut. Vajadusel saab lisainformatsiooni oma sihtpunkti kohta Itaalia Turismiametist ja laviinide osas http://www.avalanches.org/.

Hädaabinumbrid Itaalias:

Karabinjeerid (sõjaväeline politsei) - 112
Politsei - 113
Kiirabi - 118
Tuletõrje - 118

Elekter 220V 50 Hz

Lisaks veel...




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.