Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
MITU SIHTKOHTA   al. 299€ või 28 € / k
Broneeri 2019 / 2020 talvehooaja rannareis siit!
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Põhja-Ameerika GröönimaaGröönimaa (.gl)

Rahvaarv: 56 615 inimest
Suunakood: +299
Ajavöönd: GMT 0 kuni -4
Pindala: 2 166 086 km2
Pealinn: Nuuk
Rahaühik: Taani kroon (DKK)
Liiklus: parempoolne
Riigikeel: grööni keel
Naabrid: Kanada


Gröönimaa aastaringselt karm kliima võimaldab pakkuda mitmeid eksootilisi turismiatraktsioone, millega suudavad võistelda vähesed kohad maailmas. Sellisteks ettevõtmisteks võivad olla matkad igilume- ja jää piirkonda, eluslooduse (sh vaalade) vaatlemine, koerarakendiga sõitmine, jäämägede vaatlemine, matkad piirkonnas kunagi elanud viikingite ehitiste varemetesse jne. tavalisematest tegevustest on võimalik harrastada nt arktilist kalapüüki või ronida kaljuservadel. Gröönimaal asub ka maailma suurim rahvuspark – peaaegu ühe miljoni ruutkilomeetri suuruse alaga inimeste püsiasustuseta Kirde-Gröönimaa Rahvuspark. Nimetatud rahvuspargis elab peaaegu 40% maailma muskusveistest; aga seal võib kohata ka jääkaru, polaarrebast, kärpi, polaarjänest, lemmingit, morska jne.

Peaaegu 90% Gröönimaa elanikest on põhjarahvaste hulka kuuluvad inuitid või inuittide ja taanlaste segaverelised järglased. Seetõttu võib Gröönimaal näha ja kuulda ehedat põhjarahvaste kultuuri.

Kuigi Gröönimaa emamaa Taani kuulub Euroopa Liitu, ei ole Gröönimaa alates 1985. aastast EL-i osa.

Väärt vaatamist

  1. Scoresby Sund
  2. Ittoqqortoormiit
  3. Nuuk

Asukoht ja kliima


Gröönimaa on Taani Kuningriigi koosseisu kuuluv omavalitsuslik ala, mis hõlmab Gröönimaa saare ja mitu väikest saart Põhja-Ameerika mandrist kirdes Põhja-Jäämere ja Atlandi ookeani vahel. Gröönimaa asub 59. ja 84. põhjalaiuse vahel. Põhjas piirneb Gröönimaaga Põhja-Jäämeri; mujal ümbritseb saart aga atlandi ookean. 81% Gröönimaast on kaetud igilume ja –jääga. Gröönimaa tervikuna on maailma üks kõige hõredamini asustatud piirkondi – sealne rahvastikutihedus on vähem kui 0,03 inimest km2 kohta. Enamus Gröönimaast on merepinnast vähem kui 1,5 km kõrgusel, kuid kõrgeim punkt küündib merepinnast 3,7 km kõrgusele. Gröönimaa kogu inimasustus on koondunud igilumest ja –jääst vabale rannikualale. Enamus saare rahvastikust elab läänerannikul.

Kliima on kõikjal polaarne, kuid paikkonniti üsna erinev. Pealinna alal on keskmised temperatuurid aasta erinevatel perioodidel -9°C ja 7°C vahel.

Klimaatiliselt jaguneb Gröönimaa kaheks peamiseks regiooniks – igilumest ja –jääst vaba rannikuala ning igilume ja –jääga kaetud sisemaa. Gröönimaa sisemaa on kogu Artktika kõige külmem piirkond. Rannikualadel sulab aga suveti lumi ära. Gröönimaa põhjaosas rannikul on jaanuari keskmine temperatuur vahemikus -25°C – -30°C. Lõunaosa rannikut mõjutab jäävaba ookean ja piirkonnast sageli läbi liikuvad tsüklonid, mistõttu seal on jaanuari keskmine temperatuur vahemikus -4°C – -20°C. Sisemaal on jaanuari keskmised temperatuurid -30°C ja -45°C vahel, kuid võivad langeda ka -60°C-ni. Juulis on keskmised temperatuurid lõunapoolsetel rannikualadel 3°C ja 7°C vahel. Lääne- ja lõunapool on suvised temperatuurid kõrgemad kui saare idaosa rannikul. Vahel harva võivad saare lääne- või lõunaosas suvised temperatuurid tõusta isegi 20°C-ni. Sisemaal on suvised temperatuurid enamasti vahemikus 0°C kuni -12°C, kuid võivad isegi juulis vahel langeda ka -30°C-ni.

Aastane sademete hulk on Gröönimaa erinevates piirkondades väga erinev. Saare põhja- ja loodeosas sajab aastas alla 100 mm. Enamuses Gröönimaast sajab aastas 100 – 250 mm. Ida- ja lõunarannikul on sademeid enam kui 500 mm aastas; lõunapoolsel läänerannikul aga 250 – 500 mm aastas.

Reisitingimused


Eesti kodanik võib Gröönimaa territooriumile siseneda samadel tingimustel nagu Taani territooriumile. Eesti kodanikul on võimalik Gröönimaal viisavabalt viibida kuni kolm kuud.

Taani Saatkond Eestis:

Wismari 5
EE-15047 Tallinn
EESTI
Tel.: +372 6 306 400
Faks: +372 6 306 421
tllamb@um.dk
www.ambtallinn.um.dk

Tasub teada


Lisaks veel...

Soovitame kindlasti ennast registreerida Välisministeeriumi kodulehel!

Reisile minnes soovitame kindlasti teha ka reisikindlustuse. Kindlustus tuleks valida vastavalt oma reisi eesmärgile ja iseloomule. Reisikindlustuse saate broneerida iizilt SIIT ››

Kui riigis ei ole Eesti Vabariigi saatkonda ega konsulaati või kui vajate abi peale tööaega, pöörduge lähimasse esimese Euroopa Liidu liikmesriigi esindusse või võtke ühendust välisministeeriumi valvekonsuli +372 53 01 9999 või valvesekretäriga +372 6 377 000.

Informatsioon osaliselt Eesti Välisministeeriumi kodulehelt, Wikipediast ja CIA Factbook'ist.

Infot usu- ja riigipühade kohta leiate www.when-is.com


REISI SIHTKOHTA: Nuuk
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Nuuk:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: