Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
PATTAYA   al. 739€ või 70 € / k
Sooduspakkumine Taisse 31.11 väljumisele
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Põhja-Ameerika Ameerika Ühendriigid

Ameerika Ühendriigid (.us)

Rahvaarv: 314 milj.
Suunakood: +1
Ajavöönd: GMT -5 kuni -10
Pindala: 9 826 675 km2
Pealinn: Washington D.C.
Rahaühik: dollar (USD)
Liiklus: parempoolne
Riigikeel: inglise
Naabrid: Mehhiko, Kanada, Venemaa


Ilmselt suudab USA pakkuda turistidele rohkem väga erinevaid elamusi kui ükski teine riik maailmas. Tohutu pindalaga ja suure ning kireva rahvastikuga maana on USA-s palju vaatamis- ja kogemisväärset nii looduse- kui ka kultuuri vallas. Välisturistide hulga poolest on USA maailmas Prantsusmaa järel teisel kohal – parematel aastatel külastab USA-d enam kui 60 miljonit välisturisti.

USA kui turismisihi looduslike magnetite tippu kuuluvad muuhulgas Suur kanjon, Yellowstone rahvuspark, Mount McKinley (Denali) mägi, Mammutikoobas, Mississippi jõgi ja Surmaorg. Kultuuriliste vaatamisväärsuste tippu USA-s kuuluvad muuhulgas New Yorgis asuv Vabadussammas, Washingtoni linna mitmed klassitsistlikud ehitised, Mount Rushmore rahvusmemoriaal ja mitmed põliselanike asundused. Loomulikult on nimekiri USA parimatest huviväärsustest iga turisti jaoks erinev. Sobivatest objektidest või üritustest igal juhul puudust ei tule.

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuulub USA-st 8 kultuurilist, 12 looduslikku objekti ja üks kultuurilis-looduslik objekt. Kultuurilisteks objektideks on muuhulgas Pennsylvania osariigis Philadelphia linnas asuv Independence Hall (hoone, kus kirjutati alla USA iseseisvusdeklaratsioon); Colorado osariigi edelanurgas asuv Mesa Verde rahvuspark; Virginia osariigi põhjapoolses keskosas asuv Monticello ja Virginia ülikool Charlottesville'is; New Yorgis asuv Vabadussammas; New Mexico osariigi põhjaosas asuv tiwa indiaanlaste asundus Taos Pueblo. Looduslikud objektid nimistus on muuhulgas New Mexico osariigi kaguosas asuv Carlsbad Caverns’i rahvuspark; Florida osariigi lõunaosas asuv Evergladesi rahvuspark; Arizona osariigi põhjaosas asuv Suure kanjoni rahvuspark; Põhja-Carolina ja Tennessee osariigis paiknev Great Smoky Mountains’i rahvuspark (USA populaarseim rahvuspark); Hawaii saartel asuv Hawaii vulkaanide rahvuspark; Kentucky osariigi keskosas asuv Mammoth Cave’i rahvuspark; California osariigi loodeosas asuv Redwoodi rahvuspark; Wyomingi, Montana ja Idaho osariigis paiknev Yellowstone rahvuspark; California osariigi kesk-ida osas paiknev Yosemite rahvuspark. Kultuurilis-looduslik objekt nimekirjas on Hawaii saarestikus asuv Papahânaumokuâkea rahvuslik meremonument.

Väärt vaatamist

 1. Washington, D.C.
 2. New York City
 3. Chicago
 4. Los Angeles
 5. Miami
 6. Las Vegas
 7. San Francisco
 8. Ketchikan
 9. Pike Place Market
 10. Suur Kanjon
 11. New Orleans
 12. Hawaii
 13. Zion National Park
 14. Kenai
 15. Alaska
 16. Yellowstone rahvuspark
 17. Philadelphia
 18. Mammutikoobas
 19. Hawaii vulkaanide rahvuspark
 20. Mount Rushmore rahvusmemoriaal
 21. Mount McKinley (Denali) mägi
 22. Carlsbad Caverns’i rahvuspark
 23. Evergladesi rahvuspark
 24. Surmaorg
 25. Redwoodi rahvuspark
 26. Yosemite rahvuspark
 27. Great Smoky Mountains’i rahvuspark

Asukoht ja kliima


Ameerika Ühendriigid (USA) asub Põhja-Ameerikas ning koosneb 50-st osariigist. Riigi põhiosa asub parasvöötmes ja lähistroopikas, Florida lõunaosa ulatub troopikavöötmesse, Alaskas valitseb lähisarktiline kliima. Ääremäestikud takistavad niiske õhu pääsu sisemaale. Külm arktiline õhk tungib ida-lääne suunaliste mäestike puudumise tõttu kaugele lõunasse, seepärast on Ameerika Ühendriikide siseosas talvel temperatuur ligi 10° madalam kui samadel laiustel Euroopas. Jaanuari keskmine temperatur on Yukoni platool -30°, Ülemjärve ääres Duluthis -13,9°, Vaikse ookeani rannikul Juneau’s -1,6 °C ja Los Angeleses 12,3 °C. Juuli keskmine temperatuur on siseosades valdavalt üle 18 °C, jahedam on rannikul; kõige kõrgem temperatuur on mõõdetud Surmaorus (56,7 °C, läänepoolkera kõrgeim). Sademeid on kõige enam Kordiljeeride läänenõlval: 3000-4000mm, Kaskaadides kohati kuni 6000mm aastas. Rohkesti sajab ka riigi ida- ja kaugosas (1000-1200mm aastas). Tasandikel väheneb sademete hulk lääne suunas: kesktasandiku idaosas on see kuni 1000mm, Kaljumäestiku idajalamil 300mm aastas.

Ameerika Ühendriike on hea külastada igal ajal.

New Yorgis Manhattanil on päevased keskmised temperatuurid detsembrist märtsini 4 °C – 7 °C, märtsis ja novembris 10 °C – 13 °C, aprillis ja oktoobris 17 °C – 18 °C, mais ja septembris 22 °C – 24 °C ning juunist augustini 27 °C – 29 °C. Öised keskmised temperatuurid on detsembrist märtsini -3 °C – 2 °C, aprillis ja novembris 5 °C – 7 °C, mais ja oktoobris 10 °C – 12 °C ning juunist septembrini 16 °C – 20 °C. Väga harva tõuseb temperatuur üle 38 °C ja langeb alla -20 °C. Sademeid on aastas peaaegu 1300 mm. Sademed jagunevad kuude vahel suhteliselt ühtlaselt. Kõige vähem (80–90 mm) on sademeid jaanuaris ja veebruaris. Ülejäänud kuudel on sademeid 100–120 mm kuus. Novembrist aprillini võib sadada lund. Kõige enam sajab lund veebruaris. Aastas on umbes 120 sajupäeva. Kõikidel kuudel on keskmiselt 9–11 sajupäeva.

USA läänerannikul Los Angeleses on päevased keskmised temperatuurid detsembrist märtsini 20 °C – 21 °C, aprillis, mais ja novembris 23 °C – 24 °C ning juunist oktoobrini 26 °C – 29 °C. Öised keskmised temperatuurid on novembrist aprillini 9 °C – 13 °C, mais, juunis ja oktoobris 15 °C – 17 °C ning juulist septembrini 18 °C – 19 °C. Sademeid on aastas vähem kui 400 mm. Sademed jagunevad kuude lõikes ebaühtlaselt. Maist septembrini on igas kuus sademeid vähem kui 7 mm; aprillis, oktoobris ja novembris 15–25 mm; detsembris, jaanuaris ja märtsis 60–80 mm; veebruaris peaaegu 100 mm. Aastas on alla 40 sajupäeva. Kõige enam sajupäevi kuus (5–6) on detsembrist märtsini. Päikeselisi tunde on aastas üle 3200, sh juulis üle 360.

Texase osariigis Dallases on päevased keskmised temperatuurid detsembrist veebruarini 14 °C – 16 °C, märtsis ja novembris 19 °C – 20 °C, aprillis ja oktoobris 25 °C – 26 °C, mais 29 °C ning juunist septembrini 32 °C – 36 °C. Öised keskmised temperatuurid on detsembrist veebruarini 3 °C – 5 °C, märtsis ja novembris 9 °C lähedal, aprillis ja oktoobris 13 °C – 15 °C, mais ja septembris 19 °C – 21 °C ning juunist augustini 23 °C – 25 °C. Väga harva tõuseb temperatuur üle 43 °C ja langeb alla -3 °C. Sademeid on aastas umbes 950 mm. Kõige vähem sademeid kuus (45–60 mm) on jaanuaris, juulis ja augustis. Kõige enam sademeid (100 – 125 mm kuus ) on mais, juunis ja oktoobris. Aastas on umbes 80 sajupäeva. Igas kuus on 4 – 10 sajupäeva. Kõige enam sajupäevi on mais ja kõige vähem augustis. Päikeselisi tunde on aastas ca 2850, sh juulis üle 330.

Reisitingimused


Eesti kodanik ei vaja lühiajalise turismi- või ärireisi eesmärgil USA külastamiseks viisat.

USAsse reisival kodanikul peab olema biomeetriline pass ning eelnevalt elektroonilise reisiloa taotlemise süsteemis ESTA saadud positiivne vastus. Viibimisaeg ei tohi ületada 90 päeva. NB! ESTA positiivne vastus kehtib 2 aastat. Kontrollige enne reisi oma elektroonilise reisiloa kehtivust!

TÄHELEPANU!

Alates 08.09.2010 muutub ESTA kaudu reisiloa taotlemine tasuliseks ja maksab 14 USD. Varem saadud ESTA positiivsed vastused jäävad kehtima nende tähtaja lõpuni.

Muudel eesmärkidel kui lühiajaline turismi- või ärireisi ning ESTA negatiivse vastuse korral tuleb taotleda viisat.

Kehtiva viisa alusel saab jätkuvalt Ameerika Ühendriikidesse reisida eesmärgil, mille jaoks viisa väljastati.

Kui passi kehtivus lõppeb enne viisa kehtivuse lõppu, tuleb riiki sisenedes esitada kehtiv viisa kehtetus reisidokumendis ja kehtiv reisidokument. Viisakleebist üle kandma ei pea, samas on see soovi korral võimalik.

Üksikasjalik teave USA viisavabaduse programmi ning viisa taotlemise osas on kättesaadav USA Saatkonna Tallinnas koduleheküljel.

USA Suursaatkond Tallinnas:

Kentmanni 20
15099 Tallinn
Eesti
Telefon: 372-668-8100
Fax: 372-668-8265
E-mail: USASaatkond@state.gov

Eesti Suursaatkond, Peakonsulaat ja aukonsulid Ameerika Ühendriikides

Tasub teada


Seadused ja tavad:
Lennujaamades ei ole soovitav teha kergemeelseid märkusi pommide või terroristide kohta.

USA 50-s osariigis kehtivad seadused ei pruugi omavahel ühtida. Mitmes osariigis on 18aastane isik täisealine, aga alkoholi ostmise vanusepiirang on 21aastat. Karistused võivad olla osariigist sõltuvalt äärmiselt ranged.

USAs on seadusega keelatud jätta lapsi (mõnes osariigis ka alaealist) järelvalveta. Laste jätmine üksi korterisse, hotellituppa, autosse, mänguplatsile, vankriga õue, tänavale, parki jm on keelatud. Politsei tõlgendab lapse järelevalveta jätmist, kui teadlikku tegevust, mis võib põhjustada ohtu lapse tervisele, psüühilisele seisundile ja elule. Naabrid, möödakäijad ning äri- ja puhkekohtade turvateenistused jälgivad tähelepanelikult ümbruskonda ning teavitavad politseid taolistest juhtumitest.

Juhul, kui Teid mingil põhjusel peetakse kinni politsei poolt, on Teil õigus võtta ühendust Eesti saatkonna või konsulaadiga.

Tollikontroll:

Kontrollige infot enne reisi järgimiste linkide kaudu

U.S. Customs&Border Protection INFO Center: https://help.cbp.gov/

Sigaretid, sigarid, tubakas: https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/53/kw/tobacco/sno/1

Alkohol: https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/212/kw/alcohol

Liiklus:

Eesti juhiload ei pruugi kehtida kõigis osariikides. Täpsem teave: http://www.onlinedmv.com Kui juhilubade andmed ei ole ingliskeelsed, võidakse nõuda rahvusvahelist juhiluba või USA –lisa. Autota liikumine väljaspool suurlinnu on keeruline ning asjakohane kindlustus on auto rentimisel kohustuslik. Auto rentimisel nõutakse krediitkaarti.

On soovitav arvestada sellega, et ilmaolud võivad muutuda väga kiiresti ning äärealadel, kõrbes või mäestikus ei pruugi olla bensiinijaamasid.

Arstiabi

Haigestumiste ja õnnetusjuhtumite vastu on soovitav teha reisikindlustus ning tutvuda tingimustega enne reisi seetõttu, et tervishoiuteenuste kulud on USA-s kõrged. Vaid esmaabi on võimalik saada ilma eelneva tasuta. Üldjuhul keeldutakse ravi andmisest, kui ei ole tõendatud kindlustuse olemasolu või makstud deposiit. Ravikulud tuleb üldjuhul reisijal endal tasuda ning alles hiljem teha taotlus hüvitise saamiseks kindlustusfirmale.

Hädaabinumber: (politsei, kiirabi jms) – 911

Ühendriikide nakkushaiguste järelvalve- ja ennetamiskeskuse kodulehelt saab aktuaalset informatsiooni nakkushaigustest. http://www.cdc.gov/

Looduslikud tingimused:

Ühendriikides esineb aastaringselt erinevaid erakorralisi ilmanähtusi nagu lumetorme, üleujutusi, orkaane, tornaadosid ning metsatulekahjusid. Läänerannikul võib esineda ka maavärinaid.

Orkaanide periood USA-s kestab enamasti juunist kuni novembrini. Eelkõige ohustavad tormid USA lõunaosariikide rannikupiirkondi. Enne reisile asumist on soovitatav mõelda läbi oma võimalik tegevus juhuks, kui orkaan peaks jõudma teie reisi sihtkohta (soovitused ja juhised The Federal Emergency Management Agency (FEMA) kodulehel http://www.fema.gov). Ohualal on soovitatav jälgida kohalikku meediat ja täita päästeteenistuse korraldusi. Juhul, kui teid tormipiirkonnast evakueeritakse, teavitage sellest kindlasti oma lähedasi Eestis, et nad teaksid, et teiega on kõik korras. Võimaluse korral edastage neile ka oma uued kontaktandmed. Rohkem infot tormide kohta USA-s leiate veebilehelt http://www.nhc.noaa.gov.

Kõikides erakorralistes olukordades tuleb jälgida kohalike ametivõimude antuid teateid ning järgida antud juhiseid.

Valuuta:

Valuuta on USA Dollar. Pea kõikjal saab kasutada krediit- ja deebetkaarte.

1€ = 1,4385 USD

Elekter: 110V, 60Hz.


Soovitame kindlasti ennast registreerida Välisministeeriumi kodulehel!

Reisile minnes soovitame kindlasti teha ka reisikindlustuse. Kindlustus tuleks valida vastavalt oma reisi eesmärgile ja iseloomule. Reisikindlustuse saate broneerida iizilt SIIT ››

Kui riigis ei ole Eesti Vabariigi saatkonda ega konsulaati või kui vajate abi peale tööaega, pöörduge lähimasse esimese Euroopa Liidu liikmesriigi esindusse või võtke ühendust välisministeeriumi valvekonsuli +372 53 01 9999 või valvesekretäriga +372 6 377 000.

Informatsioon osaliselt Eesti Välisministeeriumi kodulehelt, Wikipediast ja CIA Factbook'ist.

Infot usu- ja riigipühade kohta leiate www.when-is.com


REISI SIHTKOHTA: Washington D.C.
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.

Reisisoovitused selle riigi kohta


TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Washington D.C.:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: