ReisiGuru

›› Avaleht Ameerika Ühendriigid Imelised valguse- ja värvimängud Surmaorus


Imelised valguse- ja värvimängud Surmaorus


Ameerika Ühendriigid (.us)

2012.12.06 08:57
Autor: ReisiGuru.ee

Surmaoruks (inglise Death Valley) nimetatakse Ameerika Ühendriikides California osariigi idaosas Nevada osariigi lähedal Mojave kõrbes asuvat orgu. See org asub Sierra Nevada mägedest idapool ja jääb valdavalt Inyo maakonna territooriumile. Surmaorust idas paikneb Amargosa mäeahelik ja läänes Panaminti mäeahelik. Oru põhjapoolseks piiriks on Sylvania mäed ja lõunapoolseks piiriks Owlshead mäed. Surmaoru pindala on umbes 7800 km2. Linnulennul Surmaorust vähem kui 150 km kaugusel idas paikneb Las Vegase linn.

Surmaorg

Zabriskie Point, Death Valley National Park, California. Autor: Luca Galuzzi

Olulise osa Surmaorust moodustab kunagine järvepõhi, mille kohal laiuvad nüüd soolakõrbed. Kuid Surmaorus võib kohata ka liiva- ja kivikõrbe. Põhja-lõuna suunaliselt paiknevas Surmaorus asub USA madalaim looduslik punkt, mis on 86 m merepinnast allpool. Huvitava asjaoluna paikneb madalaimast punktist kõigest ca 136 km kaugusel USA põhiterritooriumi kõrgeim punkt, merepinnast 4421 m kõrgusel asuv Mount Whitney mäetipp.

Surmaorus Furnace Creek’is on 10. juulil 1913. aastal registreeritud USA kõrgeim temperatuur looduses, milleks oli 56,7 °C. Sageli peetakse seda ka maailma kõige kõrgemaks usaldusväärse mõõtmisega saadud looduses esinenud temperatuuriks. Samas on Surmaorus mõõdetud ka -9 °C temperatuur (jaanuaris 1913). Lisaks ekstreemsetele temperatuuridele on Surmaorg ekstreemne ka sademete vähesuse poolest. Enamuses Surmaorus sajab aastas alla 50 mm.

Surmaorg

Sun-baked sand in Death Valley. Autor: Nick Eskelinen

Päevased keskmised temperatuurid on Surmaoru idapoolses keskosas detsembrist veebruarini 22 °C – 24 °C, märtsis ja novembris 24 °C – 27 °C, aprillis ja oktoobris 33 °C lähedal, mais 38 °C lähedal, juunist septembrini 42 °C – 47 °C. Samas 2012.a. aprillis mõõdeti Surmaorus ühel päeval 45 °C, mis on USA aprillikuu rekordtemperatuuriks kogu temperatuuri usaldusväärse mõõtmisajaloo jooksul. Öised keskmised temperatuurid on novembrist veebruarini 5 °C – 10 °C, märtsis 12 °C, aprillis ja oktoobris 18 °C lähedal, mais ja septembris 23 °C – 25 °C ning juunist augustini 27 °C – 32 °C. Juulis 2012 mõõdeti Surmaorus USA kõige kõrgem öine miinimumtemperatuur, milleks oli 41,7 °C. Sademeid on küll umbes 50 mm, kuid huvitav on, et sademeid tuleb kõikidel kuudel. Maist kuni oktoobrini on sademeid igas kuus 0,5–3 mm. Ülejäänud kuudel on sademeid 5–8 mm kuus. Eriti talvekuudel esinevad Surmaorus aeg-ajalt väga tugevad tormituuled. Päikeselisi tunde on aastas üle 3600. Vaatamata ekstreemsele kliimale on Surmaorust leitud üle 900 taimeliigi ning ka linde, imetajaid (peamiselt pisinärilisi) ja roomajaid. Enamus neist on öise eluviisiga.

Day and night of timelapsing at the epic Eureka Dunes in Death Valley. Geminid meteors, star trails, planets... No special effects used, just the rotation of the earth’s axis


Surmaoru üheks tuntumaks huviväärsuseks on äravooluta valgla, mida inglise keeles kutsutakse nimega Badwater ehk Pahavesi. Nime põhjuseks on asjaolu, et sealne soolakas vesi (mis mõnel aastaajal on lihtsalt märg pinnas) ei kõlba juua. Just Badwateri alal paikneb USA madalaim looduslik punkt. Badwater’äi ala maksimaalne pikkus on 12 km ja maksimaalne laius 8 km. Sinna voolab sisse peaaegu 300 km pikkune Amargosa jõgi. Badwateri alal võib kohata isegi elusolendeid, näiteks mõningaid putukaid ja Badwater’i tigusid. Badwater’i alal toimub väga tugev aurumine – sealne aurumine suudaks aasta jooksul ära aurustada ka 3,8 m sügavuse veekogu.

Surmaorg

Badwater, Death Valley. Autor: Stan Shebs

Surmaoru alast ja selle ümbrusest on moodustatud enam kui 13600 km2 suurune Surmaoru rahvuspark. Surmaoru põliselanikeks on tümpisa ðoðoni indiaanlased, kes on seal elanud tuhandeid aastaid. Ametlikult tunnustas USA valitsus tümpisa indiaanlasi 1982.a. Hiljem loodi Surmaoru rahvuspargi territooriumil ja selle lähedasel alal ka tümpisa indiaanlaste reservaat, mis nüüd on kogupindalaga 30 km2. Tümpisa ðoðoneid on kaasajal umbes 300 inimest. Neist umbes 50 elavad Surmaoru indiaanireservaadi territooriumil.

Surmaorg

Desolation at Badwater Salt Flats in Death Valley. Autor: Photographersnature

Surmaoru maastik on kohati väga vaheldusrikas. Lisaks ekstreemsetele tingimustele ja huvitavale maastikule on turisti jaoks erakordseks atraktsiooniks hommikul päikesetõusu eel ja järel ning õhtul päikeseloojangu eel ja järel toimuvad imelised valguse- ja värvimängud.

Surmaorg

Death Valey's Badwater Salt Flats at Twilight. Autor: Photographersnature

Kuigi Surmaoru kliima on äärmuslik, on kaasajal võimalik seda külastada ka inimestel, kes kõrgeid temperatuure ei talu. Nimelt on võimalik sinna minna konditsioneeritud bussiga ja elada Surmaoru veerel asuvas luksuslikus tehiskliimaga hotellis. Sõprade ees saab Surmaorus viibimise „kangelasteost“ jutustada seega ka äärmuslikke tingimusi tegelikult kogemata. Samas on muidugi võimalik Surmaorgu külastada ka tõelise metsiku matkaja kombel, saades osa kõigest erakordsest, mida Surmaorul pakkuda on.

Kui olete külastanud Surmaorgu ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Las Vegas
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Washington D.C.:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: