Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
PATTAYA   al. 739€ või 70 € / k
Sooduspakkumine Taisse 31.11 väljumisele
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Ameerika Ühendriigid Yosemite rahvuspark – kuulsate kaljude ja jugade piirkond


Yosemite rahvuspark – kuulsate kaljude ja jugade piirkond


Ameerika Ühendriigid (.us)

2012.12.04 09:16
Autor: ReisiGuru.ee

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Yosemite rahvuspark asub USA-s California osariigi kesk-idaosas Mariposa, Tuolumne ja Madera maakonnas. Rahvuspargi pindala on 3081 km². Park on asutatud 1890.a. Igal aastal külastab rahvusparki enam kui 3,5 miljonit turisti. Paraku viibib enamus neist üksnes Yosemite Valleys – ca 18 km2 suuruses orus ehk piirkonnas, mis moodustab rahvuspargi pindalast alla 1%. Yosemite rahvuspark pakub palju põnevat aga ka väljaspool Yosemite Valleys’i ala.

Yosemite

Taft Point. Autor: Entheta

Yosemite rahvuspark asub Sierra Nevada mäestiku keskosas. Merepinnast on pargi alad ca 650 kuni ca 4000 m kõrgusel. Yosemite rahvuspark on maailmakuulus oma suure hulga matkaradade poolest – käesoleval ajal on neid seal enam kui 1300 km. Rahvuspark on loodud eeskätt sealsete graniitkaljude, jugade, jõgede-järvede, hiidsekvoiade ja bioloogilise mitmekesisuse kaitseks. Muuhulgas kasvab rahvuspargi territooriumil üle 1400 taimeliigi, millest ca 160 on haruldased. Selgroogseid elab pargi territooriumil enam kui 250 liiki. Umbes 95% rahvuspargi territooriumist peetakse enam-vähem metsiku loodusega alaks.

Yosemite

Half Dome, Yosemite National Park. Autor: HylgeriaK

Yosemite rahvuspargis on suur hulk järvi – enam kui 100 m2 suuruseid järvi on seal üle 3 tuhande. Seal on ka 2 veehoidlat. Rahvuspargis algavad mitmed jõed, sh Tuolumne ja Mercedi jõgi. Yosemite rahvuspargi ühed kuulsamad vaatamisväärsused on joad, mida on seal väikesele alale koondunud vägagi palju. Enam kui 150 m kõrguseid jugasid on rahvuspargis koguni 16 (osa neist ajutised joad, mis ei eksisteeri aastaringselt). Kuna sealsed joad toituvad sademetest ja lumesulamisveest, on nad eriti veerohked aasta esimestel kuudel. Rahvuspargi territooriumile jääv 739 m kõrgune Yosemite juga on Põhja-Ameerika kõrgeim. Samuti Yosemite rahvuspargi territooriumil asuv 491 m kõrgune Ribboni juga on aga Põhja-Ameerika kõrgeim katkematu langusega juga. Yosemite rahvuspargis on ka suur hulk väikesi liustikke.

Yosemite

Yosemite. Autor: *christopher*

Yosemite Valley’s asuv graniitkalju El Capitan on väga hinnatud kaljuronimispaik. El Captaini kõrgus merepinnast on 2307 m ja jalamilt enam kui 900 m. Seda peetakse maailma kõige populaarsemate hulka kuuluvaks kaljuronimiskohaks. Oluliseks põhjuseks on asjaolu, et seal on väga erinevaid ronimismarsruute. El Captain’i vertikaalne graniitkalju on ronitav aastaringselt.

Yosemite

Facing El Capitan. Autor: MikeMurphy

Yosemites valitseb vahemereline kliima. Suvi on seal kuum ja kuiv, talv aga mõõdukalt külm ja niiske. Rahvuspargi edelapoolses keskosas, ca 1200 m kõrgusel merepinnast asuvas Yosemite Valley külastuskeskuses on päevased keskmised temperatuurid detsembris ja jaanuaris 8 °C – 9 °C, veebruaris, märtsis ja novembris 11 °C – 14 °C, aprillis, mais ja oktoobris 18 °C – 22 °C, juunis ja septembris 27 °C – 28 °C ning juulis ja augustis 32 °C lähedal. Öised keskmised temperatuurid on detsembrist veebruarini -1 °C – -2 °C, märtsis ja novembris 1 °C lähedal, aprillis ja oktoobris 3 °C – 5 °C, mais 7 °C lähedal, juunis ja septembris 10 °C lähedal ning juulis ja augustini 13 °C – 14 °C. Väga harva tõuseb temperatuur üle 40 °C ja langeb alla -15 °C. Sademeid on aastas üle 900 mm. Juunist septembrini sajab igas kuus kuni 20 mm (sh augustis alla 5 mm). Aprillis, mais ja oktoobris on sademeid igas kuus 40–65 mm. Novembrist märtsini on igas kuus sademeid 115–165 mm. Novembrist aprillini võib sadada lund. Aastas on ca 65 sajupäeva. Kõige enam sajupäevi kuus (8–10) on detsembrist märtsini.

Yosemite rahvuspargi külastamist ei ole vaja eelnevalt registreerida kui ei ole plaanis jääda sinna ka ööbima. Rahvuspargi külastamine sõiduautoga maksab 20 USD sõiduki kohta. Selle tasu eest on võimalik 7 päeva jooksul külastada rahvusparki piiramatu arv kordi ning tasu sisaldab kõikide autos viibijate külastusmaksu. Ilma sõiduautota saabujatele on kuni 15 aastaste puhul külastamine tasuta. Teistel juhtudel tuleb maksta 10 USD inimese kohta. Rahvuspargi aastapilet maksab inimese kohta 40 USD. Turistiveokitele kehtivad eritariifid. Kindlatel päevadel on rahvuspargi külastamine tasuta (2013.a. näiteks 21.01., 22–26.04., 25.08., 28.09., 9–11.11.).

Yosemite

Yosemite Valley. Autor: Rennett Stowe

Kui olete USA-s asuvat Yosemite rahvusparki külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Fresno
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Washington D.C.:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: