ReisiGuru

›› Avaleht Ameerika Ühendriigid Mitmeid tiitleid omav Kuningliku kuristiku sild Colorados


Mitmeid tiitleid omav Kuningliku kuristiku sild Colorados


Ameerika Ühendriigid (.us)

2015.02.25 13:58
Autor: ReisiGuru.ee

Kuningliku kuristiku sild ehk rahvusvaheliselt tuntud kui Royal Gorge Bridge oli aastatel 1929–2001 maailma kõrgeim sild. – sillatekk kõrgub maapinnast 291 m kõrgusel. Selle näitajaga kuulub sild praegu maailma 15 kõrgema silla hulka. Kuningliku kuristiku sild valmis 1929 ja renoveeriti 1982–1983. Sild asub USA-s Colorado osariigi lõunapoolses keskosas Fremonti maakonnas ja ületab Royal Gorge’i ehk Kuninglikku kuristikku. Royal Gorge Bridge on huvitav seetõttu, et seda ei ehitatud otseselt transpordi vajadustest lähtuvalt, vaid eeskätt turistide tarbeks. Royal Gorge Bridge on kaasajal USA kõrgeim sild ning kuulub Colorado osariigi olulisemate turismiatraktsioonide hulka. Sillaga on seotud ca 150 ha suurune teemapark. Silla ületamise eest tuleb maksta tasu.

Royal Gorge Bridge

Mind the Gap, Royal Gorge Bridge

Royal Gorge Bridge on 384 m pikkune rippsild, mille pikima sillaava pikkus on 286 m. Sild on ainult 5,5 m lai ja mõeldud peamiselt jalakäijatele. Siiski võivad silda ületada ka sõidukid, kuid nende kiirus ei tohi ületada 16 km/h. Sild ripub 46 m kõrguste püloonide ehk tugipostide külge kinnitatud trosside (kaaluvad kokku ca 300 tonni) küljes. Silla ehitamisel lasti kõigepealt kanjoni kummaltki nõlvalt kuristikku abitrossid, mis seoti kokku ning tõsteti seejärel üles.

Royal Gorge Bridge

A picture of Royal Gorge Bridge in Colorado taken from the waiting line for the Zip Line. Autor: Austinwolff

Sillale lähim suurem asula on ca 16 tuhande elanikuga Cañon City (Fremonti maakonna keskus), mis asub sillast maanteed mööda ca 20 km ning Kuningliku kuristiku põhjas kulgevat raudteed mööda ca 10 km kaugusel. See linn asub 1625 m kõrgusel merepinnast ja seal valitseb üpris karm kliima. Suvised keskmised päevased maksimumtemperatuurid on juulis ja augustis enam kui 30 °C ning rekordkõrge temperatuur on juulis mõõdetud 42 °C. Samas novembrist märtsini on öised keskmised miinimumtemperatuurid alla 0 °C ning linna külmarekordiks on detsembris mõõdetud -32 °C. Sademeid on aastas ca 335 mm, kusjuures detsembrist veebruarini igas kuus vähem kui 15 mm. Cañon City on kuulus oma kinnipidamisasutuste poolest, sest linnas paiknevad neli riiklikku vanglat ja üheksa osariiklikku kinnipidamisasutust.

Royal Gorge Bridge

Historic downtown Canon City during the summer of 2010. Autor: Photolitherland

Kuninglik kuristik ehk Royal Gorge (tuntud ka kui Grand Canyon of the Arkansas) on kanjon Arkansase jõel Cañon City linna lähedal Colorado osariigis. Kanjoni pikkus on ca 15 km, kõrgus kuni 380 m, sügavus all ca 15 m ja üleval mõnel pool mitusada meetrit. Graniiti läbiva kanjoni seinad on valdavalt järsud.

Kanjoni põhjas piki Arkansase jõe maalilist kallast kulgeb kitsarööpmeline raudtee, mis kaasajal teenindab aastaringselt turiste. Raudteetrassi pikkus on ca 18 km. Selle üks ots on Cañon City’s ja teine Parkdale’s. Suvekuudel on Arkansase jõe kärestikel väga populaarne rafting ehk liikumine spetsiaalsetel kummipaatidel. Seejuures kuuluvad Arkansase jõe kärestikud kärestike rahvusvahelisel hindamisskaalal IV kategooriasse ehk väga keeruliste kärestike hulka (kokku on skaalal 6 kategooriat). Jõe tuntumateks kärestikeks on Sunshine Falls, Sledgehammer, Wallslammer, Corkscrew. Piirkonna puhkealal viibimiseks tuleb tasuda spetsiaalset päevatasu.

Royal Gorge Bridge

Two kayakers running the "Pine Creek" section of the Arkansas River.. Autor: Szumyk

Piirkonna tuntuim teemapark on Royal Gorge Bridge & Park. Selles väga mitmekesises meelelahutusalas toimus kahjuks 2013. a. juunis väga ulatuslik tulekahju, mis hävitas suure osa atraktsioonidest (48 ehitist 52-st), sh maailmakuulsa, 473 pikkuse ja 45° kaldega mägiraudtee (peeti omataoliste seas maailma kõige järsemate hulka kuuluvaks) rajatised. Õnneks jäi sild kui kõige olulisem huviväärsus siiski alles. Märtsis 2014 avati teemapark uuesti külastajatele, kuid varasemast oluliselt väiksemad mahus. Jõudumööda püütakse kunagist hiilgust siiski taastada.

Kui olete Ameerika Ühendriikides Coloraado osariigis asvat Kuningliku kuristiku silda külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Canon City
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Washington D.C.:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: