ReisiGuru

›› Avaleht Ameerika Ühendriigid Kas tead, kus asub maailma kõige päikeselisemaks peetav linn?


Kas tead, kus asub maailma kõige päikeselisemaks peetav linn?


Ameerika Ühendriigid (.us)

2014.07.22 14:30
Autor: ReisiGuru.ee

Arvatakse, et maailma linnadest on kõige enam päikeselisi tunde USA-s Arizona osariigi edelanurgas paiknevas Yumas (üle 90 tuhande elaniku, linnastus üle 200 tuhande elaniku). Seal on aastakeskmine päikeseliste tundide arv lausa 4015 (ehk keskmiselt 11,0 tundi ööpäevas). Võrdluseks Tallinnas on see näitaja 1760, Roomas 2470, Los Angeleses 3250, Dubais 3500, Egiptuses Luxoris üle 3700. Kõige enam on Yumas päikeselisi tunde juunis (keskmiselt 415) ja mais (keskmiselt 407).

Yuma

http://yumamodelrailroaders.org

Yuma on lisaks ka USA üks kuumemaid linnu. Yumas valitseb subtroopiline kõrbe kliima eriti kuumade suvede ja soojade talvedega. Keskmine päevane maksimumtemperatuur on seal juulis 41,6 °C ja augustis 41,2 °C. Koguni 175 päeval aastas on seal päevane maksimumtemperatuur 32 °C või kõrgem ja 118 päeval aastas 38 °C või kõrgem. Aastakeskmine päevane maksimumtemperatuur on Yumas aga 31 °C lähedal. Yuma kõrgeim mõõdetud temperatuur on 51 °C (see mõõdeti 1995. a. juulis) ning madalaim temperatuurirekord on -6 °C (mõõdetud korduvalt nii detsembris kui ka jaanuaris) ja Yuma lähistel lausa -13 °C.

Aastane keskmine sademete hulk on Yumas umbes 85 mm, kusjuures üheksal kuul kaheteistkümnest on sademeid alla 10 mm, sh mais ja juunis alla 0,5 mm. Sademetega päevi on aastas keskmiselt 16. Samas on viimastel aastatel sademete hulk olnud väga ebaühtlane. Kõige enam on viimastest aastatest olnud sademeid 2005. a. (188 mm) ja kõige vähem 2007. a. (ainult 4 mm).

Cocopa indiaanlaste ajaloolisel alal paiknev Yuma (cocopa keeles Yuum) asub kuulsa Colorado jõe ja selle lisajõe Gila kokkupuutealal Mehhiko piiri läheduses ja USA California osariigi piiri vahetus naabruses. Umbes 100 km kaugusel Yumast lõunas paikneb Vaikse ookeani osaks olev California laht. Tuntumatest linnadest on lähim San Diego, mis paikneb ca 220 km kaugusel lääne pool.

Yuma

360° panorama from the summit of Crystal Hill. Autor: Gregg M. Erickson

Yumas asub ajalooline Yuma territoriaalvangla. Selle vanglaga on seotud Elmore Leonardi poolt 1953. a. avaldatud lühijutt „3.10. Yumasse“ (Three-Ten to Yuma). Lühijutu alusel vändati 1957.a. 92 minuti pikkune film „3:10 to Yuma“, mis sai kiiresti populaarseks ja muutus vesterniklassikaks. 2007. a. vändati nimetatud filmist 122 minuti pikkune uusversioon (peaosades Russell Crowe ja Christian Bale), mis võeti samuti nii kriitikute kui ka filmivaatajate poolt hästi vastu.

Yumas naabruses asub rahvusvaheline lennuväli, mis teenindab ka USA merejalaväge. Viimaste käsutuses on Yumas muuhulgas USA viienda põlvkonna mitmefunktsioonilised hävituslennukid F-35B (variant lennukist F-35 Lightning II). Igal aastal märtsis korraldatakse Yuma kohal suurejooneline lennushow. Igal aastal veebruaris toimub Yumas aga rodeo.

Yuma

Algodones Dunes, Imperial Valley, California, USA. Autor: Dionysia

Yuma lähistel asub Kofa mäestik ning loodepoolses naabruses Algodonesi liivakõrb. Viimane laiub USA California osariigi ja Mehhiko Baja California osariigi piiriäärsetel aladel. Kõrb on siiski suhtelisel väike, olles ainult umbes 75 km pikk ja 10 km lai (pikem siht paikneb loode-kagu suunaliselt). Algodonesi kõrb on huvitav seetõttu, et ta on ehitustegevusest üpris puutumatu – kõrbest läheb läbi üksnes kaks suuremat maanteed ning üks suurem kanal ja mõni väiksem kanal. Samas on kõrb populaarne turistide seas. Muuhulgas aitab sellele kaasa kõrbe fauna rikkus – seal leidub arvestataval hulgal endeemilisi liike, mida mujal maailmas ei kohta. Telkimine Algodonesi kõrbes on enamikes piirkondades lubatud ning talveti võib nädalalõppudel ja riiklikel pühadel piirkonnas kohata tuhandeid matkajaid. Algodonesi kõrb on olnud ka mitmete tuntud filmide võtete paigaks. Muuhulgas on seal filmitud Tähesõdade filmi „Jedi tagasitulek“ Tatooine’i stseene.

Kui olete Ameerika Ühendriikides asuvat Yuma linna külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Yuma
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Washington D.C.:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: