Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
PUHKUSEREIS   al. 499€ või 16 € / kuus

Oktoobri soodsad pakkumised Patrasse kreekas

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 2 374€ või 78 € / kuus

Kõik-hinnas avastusreis Hiina südamesse

» Tule avasta Hiina kultuuri ja elu koos Seedritega.
Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 639€ või 21 € / kuus

Viimased kohad Tai reisidele novembris (14 ööd). Väljumisega Riiast

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 1 049€ või 34 € / kuus

UUEAKS AASTAKS VIETNAMI! 28.12 väljumine vietnami Riiast

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 515€ või 17 € / kuus

Oktoobri soodsad pakkumised Rhodosele - üksikud kohad

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Ameerika Ühendriigid Maailma kõige pikem teadaolev koobastesüsteem – Mammutikoobas

Maailma kõige pikem teadaolev koobastesüsteem – Mammutikoobas


Ameerika Ühendriigid (.us)

2012.10.26 13:07
Autor: ReisiGuru.ee

Mammutikoobas on koobastik USA-s Kentucky osariigi keskosas, peamiselt Edmonsoni maakonnas, vähemal määral Harti ja Barreni maakonnas. Lähim asula koopale on 1000 elanikuga väikelinn Brownsville. Lähemad suuremad linnad on kirde poole jääv Louisville ja edela poole jääv Nashville.

Mammutikoobas

Mammoth Cave National Park (Kentucky). Autor: Beatrice M

Mammutikoopa käikude kogupikkuseks on seni mõõdetud enam kui 600 km. Selle näitajaga on Mammutikoobas maailma kõige pikem teadaolev koobastesüsteem. Ta on rohkem kui 2 korda nii pikk kui teadaolevat pikkuselt teine koobastesüsteem, USA-s Lõuna-Dakota osariigis asuv Ehtekoobas (Jewel cave), mille koobaste kogupikkus on üle 250 km. Mammutikoopa uute lõikude avastamine jätkub ka kaasajal. Mammutikoopa koopad asuvad kuni 115 meetri sügavusel. Mitte üheski teises koobastikus maailmas ei ole leitud nii suurt sulfaatsete mineraalide rikkust kui mammutikoopas.

Mammutikoobas

The historic entrance to Mammoth Cave

Mammutikoobas on karstikoobastik ja see on uuristunud lubjakivisse. Seda katab liivakivi kiht, mis muuhulgas suudab koobast hästi kaitsta selle eest, et sinna vesi sisse ei pääseks. Teisalt on liivakivis praod ja nende kaudu on maa sisemusse pääsenud vihmavesi, mis on aidanud koobast uuristada. Koobast uuristavad ka mitmed maa-alused jõed. Kuna peamine jõgi, kuhu väiksemad jõed suubuvad, uuristab oma sängi järjest sügavamaks, tekib sügavamale koopaid pidevalt juurde. Kõige selle tulemusena paiknevad Mammutikoopa käigud mitme „korrusena“ üksteise kohal. Osa käikudest on omavahel ühenduses ka vertikaalsuunaliste käikudega.

Mammutikoobas

Staircase tower in Mammoth Dome, Mammoth Cave, Kentucky. Autor: Daniel Schwen

Mammutikoopas elab üle 200 loomaliigi, enamik neist selgrootud. Teadaolevalt on Mammutikoobas kõige suurema liigirikkusega koobas maailmas. Enam kui 40 liigist elusolendid on seal kohastunud eluks täielikus pimeduses. Enam kui 10 liiki on endeemsed, olles teada ainult Mammutikoopast. Mammutikoopas elavad muuhulgas Indiana nahkhiired, hallnahkhiired, leetlendlased, ida-pipistrelid, kooparitsikad, koopasalamandrid, koopavähid, silmitud koopakalad jt. Mammutikoobas on elupaigaks ka tugevasti ohustatud ja väga ainulaadsetele silmitutele ja peaaegu läbipaistvatele albiinokrevettidele, keda tuntakse Kentucky koopakrevettide nime all.

Mammutikoobas

Mammoth Cave National Park (Kentucky) Autor: Navin75

Mammutikoopa kaitseks loodi 1941. aastal Mammutikoopa rahvuspark (Mammoth Cave National Park). Selle pindala on 213,8 km2. Mammutikoopa rahvuspark kuulub alates 1981.a. oktoobrist UNESCO maailmapärandi nimistusse. Aastas külastab rahvusparki peaaegu pool miljonit turisti.
Mammutikoopasse korraldatakse mitmeid erinevaid ühiskülastusi. Enamasti on sellised matkad ühe kuni kuue tunni pikkused. Mitmete marsruutidega matkad külastavad mammutikoopa tuntumaid alasid nagu Grand Avenue (Suur allee), Frozen Niagara (Külmunud Niagara) või Fat Man's Misery (Paku mehe kannatused). Osadel giidiga matkadel kasutatakse elektrilisi valgusteid, kuid osadel üksnes külastajate poolt kaasas kantavaid küünaldega varustatud lampe. Osa marsruute on valitud teadlikult sellised, et osavõtjatel võib jääda aeg-ajalt mulje eksimisest. Mõned marsruudid sisaldavad ka vähekäidavate poriste ja tolmuste koopasoppide külastamist. Varasematel aastatel on olnud ka selliseid tuure, mis toimusid maa-alusel jõel paadiga sõites.

Mammutikoobas

A national park ranger guiding tourists through Mammoth Cave. autor: Daniel Schwen

Sõltuvalt matka pikkusest ja iseloomust tuleb täiskasvanu (alates 13. eluaastast) eest maksta 5–48 USD, õpilase (6–12 eluaastat) eest 3,50–18 USD ja vanema inimese eest 2,50–24 USD. Viie aastased ja nooremad saavad Mammutikoobast külastada tasuta. Kõige pikematele ja kallimatele matkadele alla 13 aastaseid lapsi ei lubata. Mammutikoopa paljud vaatamisväärsused ei nõua tingimata giidiga matka ning need on kõikidele külastajatele tasuta. Samas piknikupaiga kasutamise eest tuleb sõltuvalt kohast maksta 12–50 USD.

Kui olete USA-s asuvat Mammutkoobast külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu
Reisisoovitused selle riigi kohtapakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused:

Soodsad lennud Tallinnast: