Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
PUHKUSEREIS   al. 395€ või 13 € / kuus

Head pakkumised Sharm el Sheikhi veebruariks

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 499€ või 16 € / kuus

Oktoobri soodsad pakkumised Patrasse kreekas

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 639€ või 21 € / kuus

Viimased kohad Tai reisidele novembris (14 ööd). Väljumisega Riiast

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 2 374€ või 78 € / kuus

Kõik-hinnas avastusreis Hiina südamesse

» Tule avasta Hiina kultuuri ja elu koos Seedritega.
Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
RINGREIS   al. 1 850€ või 61 € / kuus

Hiina Kuldne kolmnurk

» Hiina Kuldse kolmnurga tipphetked: Peking, Xi'an, Shanghai.
Ringreisid.ee
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Ameerika Ühendriigid Monument Valley

Monument Valley


Ameerika Ühendriigid (.us)

2013.01.04 15:17
Autor: ReisiGuru.ee

Vähe on maailmas paiku, mis on filmitööstuse poolt nii armastatud kui seda on USA-s Colorado platool asuv ala, mida tuntakse Monument Valley’na ehk eesti keeles Monumentide oruna. Alates sellest kui seal filmiti 1939.a. kinolinale jõudnud vestern „Stagecoach“ (Postitõld, peaosas John Wayne), on seal filmivõtteid tehtud mitmekümne kinofilmi ja kümnekonna telefilmi jaoks. Muuhulgas on Monument Valley’s filmitud stseene selliste filmide nagu „2001: A Space Odyssey“ (2001: Kosmoseodüsseia, 1968), „Once Upon a Time in the West“ (Ükskord ammu metsikus Läänes, 1968), The Eiger Sanction (Eigeri mägi, peaosas Clint Eastwood, 1975), Forrest Gump (1994), Mission: Impossible II (2000) jne jaoks. Tuntud seriaalidest on Monument Valley’s tehtud võtteid aga nt „MacGyver“’i ja „Doctor Who“ tarbeks.

Monument Valley

Monument Valley

Vaatamata sellele, et tõsine filmisõber on Monument Valley’t näinud lugematutes filmides, on see paik, mida tõelise elamuse saamiseks peab külastama tingimata ise. Mitte ükski filmivõte, panoraamkaader või kaasaegne tehniline lahendus ei suuda Monumentide oru võimsust, vaatepildi hingematvat ilu ja seejuures tekkivaid tugevaid emotsioone edasi anda naturaalsel kujul.

Monument Valley

Monument valley sunrise. Autor: Jmblanco74

Monument Valley kujutab endast kuiva, punaka põhivärvusega, unikaalset kõrbeala, kus paikneb hulk püstloodseid või osaliselt püstloodseid monoliitseid künkaid. Kõrgeimad neist on jalamilt umbes 300 m kõrgused. Enamikele monoliitidele on antud nimi, näiteks Tootemisammas, Suur indiaanlane, Kolm õde, Idapoolne labakinnas, Läänepoolne labakinnas, Istuv kana, Vahimees, Karu, Jänes, Kuningas Troonil, Kolm Õde, Äikeselind, Yei Be Chei, Hallid bakid, Merrick, Mitchell jne. Monoliitide alumine osa koosneb suuremalt jaolt savikildast, keskmine osa liivakivist ja pealmine osa jällegi savikildast, mis omakorda on kaetud aleuroliidi kihiga. Punaka põhitooni annab piirkonnale raudoksiid.

Monument Valley asub USA edelaosas, Arizona ja Utah osariigi piiril navaho indiaanlaste reservaadi territooriumil. Navaho keeles on Monument valley nimi Tsé Bii’ Ndzisgaii. Monument Valley’st mitte kaugel ida pool saavad kokku USA nelja osariigi – Arizona, Utah’i, Colorado ja New Mexico piirid.


Monumentide orus viibimiseks tuleb tasuda vastav maks. Mööda teid on orus võimalik liigelda omal käel. Samas on võimalik osta ekskursioone, kusjuures need organiseeritud matkad viivad ka paikadesse, kuhu üksi rännates minna ei tohi. Näiteks Mystery Valley’sse ja Hunt’s Mesa’sse, mis on Monument Valley kõige populaarsemad külastuspaigad, võib minna üksnes giidi saatel. Sõltuvalt ekskursiooni kestusest ja sisalduvatest teenustest, maksab see ühe inimese kohta üldiselt 40–100 USD. Monument Valley’s korraldatakse ka erineva kestusega ratsamatku. Pikemad matkad sisaldavad ööbimist Monument Valley alal.

Monument Valley’d külastades tuleb arvestada, et erinevatel aastaaegadel ning erinevatel aegadel ööpäeva jooksul on seal temperatuurierinevused suhteliselt suured. Nii näiteks võib detsembris, jaanuaris ja veebruaris öösel olla temperatuur -20 °C. Samas juulis ei lange temperatuur ka öösel alla 5 °C ning on päeval keskmiselt üle 30 °C. Sademeid on aastas alla 20 mm, kusjuures pool sademetest tuleb alla perioodil augustist oktoobrini.

Monument Valley’sse minemisel tuleb arvestada ka seda, et kui külastuskeskuse lähedased teed välja jätta, on ülejäänud teed seal üpris looduslikud, mis teisalt tähendab, et paraku ka üpris viletsad ja liiklemiseks ebamugavad. Piirkonna võrratust ilust saadavad sügavad positiivsed emotsioonid korvavad liikumise ebamugavuse aga kuhjaga. Ühtlasi on Monument Valley’d külastades hea võimalus tutvuda ka piirkonna põlisrahva, navaho indiaanlaste, elukommete ja kultuuriga.

Kui olete külastanud Monument Valley’d ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu
Reisisoovitused selle riigi kohtapakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused:

Soodsad lennud Tallinnast: