Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
PATTAYA   al. 739€ või 70 € / k
Sooduspakkumine Taisse 31.11 väljumisele
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Ameerika Ühendriigid Antiloobikanjon – müstiline ilu maagiliste valgusmängudega


Antiloobikanjon – müstiline ilu maagiliste valgusmängudega


Ameerika Ühendriigid (.us)

2013.08.07 11:46
Autor: ReisiGuru.ee

Antiloobikanjon (inglise keeles Antelope Canyon) on liivakivist kanjon USA-s Arizona osariigis Navajo indiaanireservaadi loodeosas LeChee piirkonnas Page’ linna (Coconino maakonnas, ca 7 tuhat elanikku) lähedal (linnulennul ca 8 km kaugusel linnast). Antiloobikanjon moodustub kitsast kaljulõhest ja koosneb kahest osast, Ülemisest- ja Alumisest antiloobikanjonist (inglise keeles Upper Antelope Canyon, ka Crack ning Lower Antelope Canyon, ka Corkscrew; navaho keeles Tsé bighánílíní ehk koht, kus vesi voolab läbi kivide ning Hazdistazí ehk spiraalsed kivivõlvid). Navaho indiaanlaste jaoks on Antiloobikanjon püha paik.

Antiloobikanjon

Antelope Canyon Navajo park. Autor: Moyan Brenn

Antiloobikanjonit peetakse USA edelaosa kõige külastatavamaks kaljulõhe kanjoniks. Kanjoni oluliseks huviväärsuseks lisaks kummalise kuju võtnud kanjoniseintele on seal esinevad efektsed valgusmängud. Koht on väga populaarne loodusfotograafide seas, kuid heade piltide saamine kanjonis on keeruline kanjoni seintelt peegelduva valguse tõttu.

Antiloobikanjon on moodustunud liivakivi mõjutava erosiooni tõttu. Peamiselt on erosioon tekitatud üleujutuste poolt. Eeskätt mussoonvihmade perioodil uuristab vihmavesi pinnast, suurendades juba olemasolevaid käike ja lõhesid ning tekitades juurde uusi.

Ülemine antiloobikanjon on turistide seas alumisest kanjonist populaarsem. Üheks põhjuseks on asjaolu, et ülemise kanjoni sissepääs ja kanjon ise asuvad maapinnaga ühel tasapinnal. Seetõttu ei nõua ülemise kanjoni külastamine ronimist. Teine põhjus peitub selles, et valgusmängud on ülemises kanjonis oluliselt huvitavamad ja tugevamad kui alumises kanjonis. Valgusmängud on ülemises kanjonis suveperioodil efektsemad kui talvel. Päikesekiired ulatuvad ülemisse kanjonisse perioodil 15. märtsist 7. oktoobrini. Ülemise kanjoni kõrgus on kuni 40 m.

Antiloobikanjon

Upper Antelope Canyon, Page, Arizona. Autor: Luca Galuzzi

Alumine antiloobikanjon asub ülemisest mõne km kaugusel. Varem oli alumisse kanjonisse jõudmiseks vaja kasutada redeleid ja mõnes kohas oli vaja ka ronimisoskust. Nüüdseks on sinna jõudmise lihtsustamiseks paigaldatud metallist trepid. Siiski on alumisse kanjonisse jõudmine ka praegu mõnevõrra keerulisem kui ülemisse kanjonisse minek. Alumine kanjon on ülemisest ka kitsam ja pikem. Kujult on alumine kanjon V-kujuline. Valgus on alumises kanjonis parem varajastel hommikutundidel ja hilisel pärastlõunal.

Antiloobikanjon

Some of the stairs leading out of Lower Antelope Canyon. Autor: Moondigger

Antiloobikanjonisse võib alates 1997. aasta sügisest minna üksnes giidi juhendamisel, sest kanjonit võivad üpris ootamatult tabada tulvaveed ja seda ka kanjonikohas valitseva suhteliselt hea ilma korral. Antiloobikanjoni tulvavesi sõltub mitte üksnes kanjoni piirkonna ilmast, vaid seda mõjutab ka kümnete kilomeetrite kaugusel maha sadav vihm. Seetõttu võib kanjoni piirkonnas valitsev kuiv ilm tekitada petliku ohutuse tunde. Giidide käsutuses olev info arvestab laiema piirkonna viimase nädala ilmaolusid. Kanjoni külastamise maksumuse hinnavahemik on 30–80 USD inimese kohta, sh 6 USD üldtasu sõltumata eritingimustest (kuni 7 aastased saavad külastada tasuta). Hind sõltub külastamisaja kellajajast ning kanjonis viibimise aja pikkusest. Üldjuhul on nii ülemises kui ka alumises kanjonis viibimise aeg piiratud kahe tunniga. Kommertseesmärgil fotode ja videote tegemiseks tuleb võtta eriluba ja tasuda erimaks.

Antiloobikanjonisse minnes tuleb arvestada, et kanjonis on küllaltki jahe ja seda ka suvel. Väljaspool kanjonit on piirkonnas nii aastaaegade lõikes kui ka ööpäeva jooksul suured temperatuurierinevused. Juunist augustini võib päevane maksimumtemperatuur ületada 40 °C, kuid öine miinimumtemperatuur langeda alla 12 °C. Oktoobrist maini võib öine miinimumtemperatuur langeda ka alla 0 °C. Sademeid on igas kuus alla 25 mm. Novembrist märtsini võib esineda lund.


Kui olete USA-s asuvat Antiloobikanjonit külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Las Vegas
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Washington D.C.:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: