Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
HURGHADA   al. 459€ või 43 € / k
MUST REEDE- AINULT TÄNA KUNI 23:59. Türgi ja Hurghada pakkumistele ALE -66.66€ broneeringu kohta
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Suurbritannia Kew' botaanikaaed – maailma üks tuntumaid ja autoriteetsemaid


Kew' botaanikaaed – maailma üks tuntumaid ja autoriteetsemaid


Suurbritannia (.uk)

2013.02.08 08:52
Autor: ReisiGuru.ee

Kew' botaanikaaed (inglise keeles Royal Botanic Gardens, Kew, lühemalt Kew Gardens) on 121 hektaril paiknev botaanikaaed Ühendkuningriigis Londoni edelaosas. Kew' botaanikaaed asutati 1759. aastal. Kaasajal on see maailma kõige tuntumate ja autoriteetsemate botaanikaaedade hulka kuuluv. Muuhulgas kuulub Kew’ botaanikaaed ka UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Kew gardens

Inside Kew Gardens palm house. Autor: Rosakoalaglitzereinhorn

Kew' botaanikaaias töötab ligikaudu 700 inimest ja aastas külastab seda umbes kaks miljonit inimest. Selles botaanikaaias on väidetavalt maailma kõige suurem elustaimede kollektsioon – sinna kuulub taimi enam kui 30 tuhandest liigist ja alamliigist. Sealses puukoolis on mitmesajast liigist kokku umbes 14 tuhat puud. Kew' botaanikaaia herbaarium, mis kuulub maailma suurimate hulka, sisaldab enam kui 7 miljonit taime kõikjalt maailmast (suurim on troopiliste taimede kollektsioon). Kew' botaanikaaia raamatukogus on enam kui 700 tuhat köidet teoseid ning sealses illustratsioonide kollektsioonis on enam kui 175 tuhat pilti (joonistust-maali-fotot) taimedest. Kew' botaanikaed on ka rahvusvaheliselt tähtis seemnepank.

Kew gardens

Kew Gardens Waterlily House. Autor: David Iliff

Kew' botaanikaaias on muuhulgas olemas Palmimaja (hoone valmis 1848) ja Parasvöötme maja (pindalaga peaaegu 4900 m2, valmis 19 sajandi teisel poolel ja on kaasajal maailma üks suuremaid viktoriaanlikke klaasist hooneid).

Kew gardens

Exteriors of the Kew Gardens Palm House, London. Autor: Deror_avi

Botaanikaaia üheks huviväärsuseks on 2006. a. avatud Alpi maja. See ainult 16 m pikkune kitsas hoone on väga huvitava poolkaarja kujuga – hoone tipp ulatub maapinnast umbes 10 m kõrgusele. Hoone omapärase kuju põhjuseks on hoonesisene soovitud parameetritega õhu tsirkulatsioon ja maksimaalne valguse tagamine. Kaasaegsete, kuid samas võimalikult loomulike tehniliste vahenditega on saavutatud, et Alpi majas on ka päikesepaiste ajal temperatuur kuni 20 °C. Kew’ botaanikaaia alpi-taimede kollektsioonis on umbes 7000 nimetust. Alpimajas eksponeeritakse neist korraga umbes 200, kusjuures osa ekspositsioonist on aeg-ajalt vahetatav.

Kew gardens

Kew Gardens, Alpine House from outside. Autor: Rosakoalaglitzereinhorn

Kew' botaanikaaias asub ka Kew' palee, mis on väikseim kuninglik palee Ühendkuningriigis. Hoone on ehitatud 17. sajandi keskpaigas. Hoone ümbruses asub nn kuninganna aed, kus kasvatatakse taimi, mis on säilinud 17. sajandist. Kew’ palee külastamiseks on vaja osta eraldi pilet.

Kew gardens

Kew Palace - Queen's Garden. Autor: WereSpielChequers

Botaanikaaias asuv muuseum, mis kannab nime „Museum No. 1“ avati esmakordselt juba 1857. a. Selles muuseumis eksponeeritakse Kew’ botaanikaaias kasutusel olnud tööriistu, tööriideid, ehteid, toitu ja seda, kuidas inimene taimi kasutanud on. Muuseumi üheks eesmärgiks on näidata inimeste sõltuvust taimedest. Muuseumi külastamiseks ei ole vaja osta täiendavat piletit.

Botaanikaaia territooriumil asub ka Marianne North’i galerii. Seal eksponeeritakse Marianne North’i (eluaastad 1830–1890) maale, mis on valminud reisidel Põhja- ja Lõuna-Ameerikas, Lõuna-Aafrikas ja mitmel pool Aasias. Galeriis on enam kui 830 maali.

Kew gardens

Marianne North Gallery

Botaanikaaias asub ka kümnekorruseline (50 m kõrgune), 1762.a. valminud pagood. Hoone sees on 253 astmest koosnev trepp. Vahepeal pikalt suletud olnud pagood on külastajatele jälle avatud olnud 2006. aastast.

2008.a. avati botaanikaaias 18 m kõrgusel asuv 200 m pikkune jalakäiatee, treetop walkway. Kõrgteeni jõudmiseks võib kasutada treppe või lifti. Katuseta kõrgtee võimaldab head ülevaadet botaanikaaiale kõrgelt õhust.

Kew gardens

Kew Gardens Treetop Walkway

Kew’ botaanikaaed on avatud aastaringselt, v.a. 24.12. ja 25.12. Botaanikaaed avatakse iga päev 09.30. Sõltuvalt aastaajast ja nädalapäevast suletakse väravad vahemikus 16.15. kuni 19.30. Täiskasvanutele maksab botaanikaaia külastamine 16 briti naela. Kuni 16 aastastele (kaasa arvatud) lastele on külastamine täiskasvanud saatja olemasolu korral tasuta. Kew’ palee külastamine maksab täiskasvanutele 6 naela ja on kuni 16 aastastele (kaasa arvatud) lastele tasuta.

Kew gardens

Mediterranean Garden in Kew Gardens. Autor: Rabe

Kui olete Ühendkuningriigis asuvat Kew' botaanikaaeda külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: London
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS London:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: