Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
PUHKUSEREIS   al. 639€ või 21 € / kuus

Viimased kohad Tai reisidele novembris (14 ööd). Väljumisega Riiast

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
RINGREIS   al. 1 850€ või 61 € / kuus

Hiina Kuldne kolmnurk

» Hiina Kuldse kolmnurga tipphetked: Peking, Xi'an, Shanghai.
Ringreisid.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 2 374€ või 78 € / kuus

Kõik-hinnas avastusreis Hiina südamesse

» Tule avasta Hiina kultuuri ja elu koos Seedritega.
Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 515€ või 17 € / kuus

Oktoobri soodsad pakkumised Rhodosele - üksikud kohad

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 499€ või 16 € / kuus

Oktoobri soodsad pakkumised Patrasse kreekas

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Suurbritannia Pontcysyllte akvedukt Ühendkuningriigis

Pontcysyllte akvedukt Ühendkuningriigis


Suurbritannia (.uk)

2013.01.14 09:19
Autor: ReisiGuru.ee

Pontcysyllte laevatatav akvedukt asub Ühendkuningriigis Walesi kirdeosas Wrexham’i (kõmri keeles Wrecsam) tervikomavalitsuse territooriumil Froncysyllte küla lähedal. Pontcysyllte akvedukt (kõmri keeles Traphont Ddŵr Pontcysyllte) on üks osa Llangollen’i kanalist. Akvedukt ületab Dee jõge ja selle ümbruse orgu. Akvedukti nimi tähendab kõmri keeles Cysyllte silda. Pontcysyllte akvedukt koos kanaliga (kokku 18 km) kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse kultuuriobjektina kui teedrajav tehniline meistriteos ja näide monumentaalsest metallarhitektuurist. Viimasel poolel sajandil on Pontcysyllte akvedukt olnud oluline ka turistide jaoks. Seda nii otseselt kasutatava objektina (paatidega, kanuudega jms sõudjate-aerutajate jaoks) kui ka vaatamisväärsusena.

Pontcysyllte akvedukt

Pontcysyllte akvedukt

Akvedukt on ehitatud malmist ja seisab tellistest ehitatud kitsastel, kuid kõrgetel sammastel, millele on paigaldatud metallist sillakaared. Seejuures on akvedukti sillakaared suhteliselt kerged, kuid samal ajal väga tugevad ja elegantse väljanägemisega. Akveduktil on kokku 19 sillet. Iga sille on umbes 16 m pikk. Akvedukti pikkus on 307 m, laius 3,4 m, sügavus 1,6 m ja kõrgus maapinnast 38 m. Akvedukt on ületatav paatide ja teiste väiksemate veealustega. Seejuures on oluline, et akveduktile nagu ka kogu kanalile, ei ole ehitatud ühtegi lüüsi. See muudab veetee läbimise mugavaks ja suhteliselt kiireks. Pontcysyllte akvedukt on Ühendkuningriigi kõige kõrgem ja kõige pikem akvedukt.

Pontcysyllte akvedukt

Pontcysyllte Aqueduct. Autor: Akke Monasso

Akvedukti rajamisel mängis kõige tähtsamat rolli Ðoti ehitusinsener, arhitekt ja kiviraiuja Thomas Telford, kelle eestvedamisel on Ühendkuningriigis rajatud mitmeid tähtsaid teelõike, sildu, kanaleid, tunneleid, sadamate edasiarendusi ja isegi kirikuid. Just Pontcysyllte akvedukt tõi Thomas Telfordile esmase rahvusvahelise kuulsuse. Pontcysyllte akvedukt avati novembris 1805.a. Akvedukti projekteerimine ja ehitamine on selleks ajaks kestnud umbes 10 aastat. Kuus kuud enne avamist hoiti akveduktis vesi sees, kuid akvedukti ei kasutatud. Selle aja jooksul kontrolliti akvedukti veepidavust. Paljud kohalikud elanikud olid projekti õnnestumisse kogu ehitamise ja kontrollimise aja jooksul suhtunud skeptiliselt. Seda suurem oli nende rõõm ehituse täielikust õnnestumisest. Pontcysyllte akvedukt on peale valmimist andnud inspiratsiooni ja julgustust paljude samalaadsete rajatiste ehitamiseks mitmel pool maailmas. Ligikaudu iga viie aasta tagant akvedukt suletakse ja lastakse veest tühjaks nii, et vesi voolab akvedukti all olevasse Dee jõkke. Veest tühjaks laskmise eesmärk on akvedukti kontrollimine, puhastamine ja vajadusel parandamine.


Neljal korral, 1945., 1960., 1982. ja 1985. aastal on lekke tõttu tulnud akvedukti olulisel määral parandada. Parandustööde käigus on akvedukti veepidavuse parandamiseks kasutatud ka uudseid materjale, mida akvedukti ehitamise ajal olemas ei olnud, näiteks geotekstiili. Kõige ulatuslikum renoveerimine võeti aga ette 2003–2004.a. Selle põhjuseks ei olnud siiski mitte järjekordne lekkimine, vaid asjaolu, et akvedukt taheti 200 aasta juubeliks nii tehniliselt kui ka visuaalselt väga heasse korda saada. Renoveerimise käigus eemaldati akvedukti metallosadelt rooste, vahetati välja mõned defektiga metallosad (seejuures valmistati uued osad mitte ainult visuaalselt samasugused, vaid ka samast materjalist, millest olid olnud vanad detailid), tugevdati akvedukti tellistest sambaid jne.

Kui olete Ühendkuningriigis asuval Pontcysyllte akveduktil sõitnud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu
Reisisoovitused selle riigi kohta


pakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused:

Soodsad lennud Tallinnast: