Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
PATTAYA   al. 739€ või 70 € / k
Sooduspakkumine Taisse 31.11 väljumisele
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Suurbritannia Exmoor – Edela-Inglismaa üks huvitavamaid paiku


Exmoor – Edela-Inglismaa üks huvitavamaid paiku


Suurbritannia (.uk)

2013.03.04 13:33
Autor: ReisiGuru.ee

Exmoor on piirkond, mis asub Ühendkuningriigis Edela-Inglismaal Devoni ja Somerseti krahvkonnas Bristoli lahe lõunakaldal. Suure osa Exmoorist hõlmab kaasajal Exmoor’i rahvuspark (asutatud 1954, pindala 693 km², sellest üle 70% Somerseti krahvkonnas).

Exmoor

Malmsmead Hill, Exmoor. Photo showing footpath up to road across Malmsmead Hill, Exmoor. Autor: Kevin Young

Exmooris on üle 200 kultuuri- ja loodusmälestise. Tuntuimad nendest on Dunsteri linnus, Dunsteri kandehobusesild, Tarr Stepsi kiviplaatsild ja Lynton’i ja Lynmouth’i köisraudtee (pikkus 262,7 m, otspunktide kõrguste vahe 152,4 m, tõus 1:1,724 ehk 58%). Exmooris on ka 16 loodusreservaati ning seal on 55 km rannajoont. Piirkonna kõrgeim punkt (Dunkery Beacon) asub merepinnast 519 m kõrgusel ning seal asub (Culbone Hill’s) ka Ühendkuningriigi üks kõrgemaid, 314 m kõrgune, merekalju. Jõgede kogupikkus Exmoor’s on peaaegu 500 km. Exmoori külastab aastas umbes 1,4 miljonit turisti.

Exmoor

Lynton and Lynmouth Cliff Railway on Exmoor

Exmoor on kaasajal vägagi populaarne matkajate ja mägironijate seas. Just matkajate tarbeks on Exmooris rajatud 58 km pikkune jalgtee ehk nn Colerige'i tee. Seda piirkonda läbib ka Ühendkuningriigi kõige pikem jalgtee – 1014 km pikkune Edelaranniku tee. Lisaks läbib Exmoori 166 km pikkune kahe Nõmme tee, mis ühendab Exmoori Dartmooriga.

Exmoori tuntuim huviväärsus on Tor’i mäekünka otsas asuv Dunsteri linnus. Samas paigas on linnus asunud juba peaaegu tuhat aastat, kuid praegune linnus on valdavalt ehitatud 17. sajandil, kuigi linnuse mõned osad pärinevad juba 13. sajandist. Linnust ümbritseb 6 ha suurune huvitav park, kus muuhulgas on korralik hariliku maasikapuu istandus. Linnusest lõuna pool on taastatud 18. sajandist pärit veski. Aastas külastab Dunsteri lunnust enam kui 120 tuhat turisti.

Exmoor

Dunster Castle. Autor: Pam Brophy

Exmooris Withypool’i ja Dulverton’i vahel asuv Tarr Steps on looduskivist madal kiviplaatsild üle Barle'i jõe. Sild on 17 sildeavaga (suurim sille on 2,59 m pikk ja 1,5 m lai), kokku 55 m pikk. Silla kõrgus jõe tavalisest veetasemest on peaaegu üks meeter. Sillatoed on looduskivist ja sillatekiks on graniidist kiviplaadid, millest raskemad kaaluvad peaaegu kaks tonni. Sisuliselt on Tarr Steps lahtistest kividest üksteise peale kuhjatud kivikogum. Kaasajal kasutatakse silda jalakäijatesillana. Tarr Steps’i vanus on teadmata. Mõne hinnangu kohaselt võib sild olla 3000 aastat vana. Samas mõned uurijad on silla vanuseks pakkunud umbes 600 aastat. Enam kui poolsada aastat on Tarr Stepp olnud oluline turismimagnet. Kuna sild asub veepinnale väga lähedal, on sild üleujutuste poolt korduvalt tugevasti kahjustada saanud. Seetõttu toimub kaasajal igal aastal silla ülevaatus ja vajadusel korrastamine.

Exmoor

Tarr Steps, Exmoor, Somerset, England. Autor: Stefan Kühn

Tarr Steppsi sild paikneb 33 ha suuruse loodusreservaadi territooriumil. See kaitseala hõlmab Barle jõe orgu, kus kasvavad peamiselt kivitammed, kuid leidub ka pööke, saari, mägivahtraid, sarapuid. Alusmetsas leidub ohtralt kuslapuud ja siniliiliad. Piirkond on ka rahvusvahelise tähtsusega lehtsammaltaimede, helviksammaltaimede ja samblike levipiirkond. Piirkonnas elutseb muuhulgas punahirvi, metskitsi, unihiiri, saarmaid ja nahkhiirte hulka kuuluvaid euroopa laikõrvu. Lindudest võib seal kohata nt mets-lehelindu, aed-lepalindu, must-kärbsenäppi, jäälindu, vesipappi, jõgivästrikku, kaelustäksi jne. Liblikatest võib seal aga kohata nt Inglismaal vähese levikuga teelehe-mosaiikliblikat ja suur-pärlmuttertäpikut.

Teine tuntud sild Exmooris on üle Avilli jõe viiv Galloxi sild. See on keskaegne kitsas kaheavaline võlvkivisild, mis on ehitatud ilmselt 15. sajandil. Silla pikkus on 13,5 m ja laius 1,9 m. Silla ülepääsutee laius on 1,2 m. Galloxi sild oli algselt kandehobusesild ehk sild, mis oli mõeldud kandehobusega üle jõe pääsemiseks. Kaasajal on ka Galloxi sild jalakäijatesild.Kui olete Ühendkuningriigis asuvat Exmoori külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Exmoor
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS London:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: