Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
PATTAYA   al. 739€ või 70 € / k
Sooduspakkumine Taisse 31.11 väljumisele
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Suurbritannia Pikad trepid kui omapärased turismiatrsktsioonid


Pikad trepid kui omapärased turismiatrsktsioonid


Suurbritannia (.uk)

2012.11.28 11:02
Autor: ReisiGuru.ee

Eesti ilmselt kõige kuulsamal trepil, Tallinna teletorni betoonist tüve sees oleval trepil, mida mööda saab liikuda keldrikorruselt 190 m kõrgusele ehk keldrist kuni metallosani, on 1050 astet. Sellel trepil on 170 m pikkusel lõigul korraldatud trepijooksuvõistlusi – parimatel meesjooksjatel kulub mööda treppi 170 m kõrgusele jõudmiseks umbes 5 ja pool minutit. Maailmas on aga hulk treppe, millel astmeid palju enam kui vaid tuhatkond. Mitmed väga pikad trepid on kaasajal rahvusvaheliselt tuntud turismiatraktsioonid.

Pikad trepid kui omapärased turismiatrsktsioonid

Tallinna teletorn

Maailma pikimaks peetakse Ðveitsi keskosas Spiezi lähedal asuvat treppi, millel on 11674 astet. Selle trepi pikkus on enam kui 1600 meetrit. Kahjuks ei ole see trepp avatud turistidele. Tegemist on Niesen’i mäge (kõrgus merepinnast 2362 meetrit ja jalamilt 407 m) teenindava Niesenbahn’i funikulööri (järsu tõusuga köisraudtee, kus vagunid pannakse liikuma tõmbetrossi abil) teenindustrepiga, mistõttu see on mõeldud üksnes ametialaseks kasutamiseks. Ühe korra aastas, trepijooksu võistluse ajal (mida on korraldatud alates 1990. aastast) on trepp siiski avalikkusele, st trepijooksust osavõtjatele, avatud. Seni on kõige kiiremad jooksjad läbinud trassi natuke vähem kui tunni ajaga, samas kui aeglasematel võistlusel osalenutel on kulunud enam kui 2,5 tundi. Järgmine Niesen’i trepijooks toimub 1 juunil 2013.a.

Pikad trepid kui omapärased turismiatrsktsioonid

Niesenbahn. Autor: Roland Zumbühl

Hiina idaosas asuval Tai (Taishan’i) mäe (kõrgeima tipu kõrgus merepinnast enam kui 1530 m ja jalamilt ligikaudu 1,5 km) Idatipul on trepp, millel kokku umbes 7200 astet (arvestades ka trepi lõpus paikneva templi siseseid astmeid). Tai püha mägi on Hiina üks tähtsamaid huviväärsusi ja seda nii kultuurilises kui ka looduslikus mõttes. Mäe piirkonnas on inimasustus olnud enam kui 3000 aastat. Seal asub kaasajal suur hulk templeid ja muid vaatamisväärsusi. Mägi kuulub ka UNESCO maailmapärandi nimistusse kui kultuurilis-looduslik objekt.

Pikad trepid kui omapärased turismiatrsktsioonid

Taishan, Shandong

Maailma pikimaks puittrepiks peetakse Norra edelaosas Lysefjorden’i fjordi juures asuvat Fl¸rli treppi, millel on väidetavalt täpselt 4444 astet. Trepi üks ots asub merepinnaga ühel kõrgusel ja teine merepinnast 740 m kõrgusel. Tegemist oli algselt Fl¸rli vana hüdroelektrijaama teenindustrepiga. Nüüdseks on hüdroelektrijaam suletud ja trepp avatud avalikuks kasutamiseks.

Pikad trepid kui omapärased turismiatrsktsioonid

Florli, Lysefjord, Norway, Rogaland region. The longest wooden stairs (4444 steps). Autor: mjaegly

USA-le kuuluva Hawaii saarestiku O'ahu saarel Kâne’ohe lähedal asub enam kui 3900 astmest koosnev Ha’ikû trepp. Trepp asub Ha’ikû oru lõunaküljel. Trepp rajati 1942.a. sõjalisel eesmärgil (orgu ületavate kaablite pingutamiseks). 1987.a. trepp suleti. 2003.a. tegi trepp läbi põhjaliku uuenduskuuri, kuid jäi sellest hoolimata avalikkusele suletuks. Kohalike võimude teatel ei ole plaani treppi lähiajal uuesti avalikkuse jaoks avada.

Pikad trepid kui omapärased turismiatrsktsioonid

Haiku Ladder (aka. Stairway to Heaven)

Maailma pikimaks metalltrepiks peetakse Kanada kaguosas, Kanada suurimas linnas Torontos asuva CN Tower’i sees olevat treppi. Selles teletornis asuval trepil on 346 m kõrgusel asuva esimese vaatetasandini (LookOut Level) 1776 trepiastet ja 447 m kõrgusel asuva SkyPod’i vaatealani ühtekokku 2579 trepiastet.

Pikad trepid kui omapärased turismiatrsktsioonid

CN Tower. Autor: paul (dex)

Otsetreppidest on maailmas üks tuntumaid Atlandi ookeani lõunaosas paikneva Suurbritannia meretaguse ala Saint Helena saare halduskeskuses Jamestownis asuv 699-st astmest koosnev trepp, mida tuntakse Jakobi redeli (Jacob's Ladder) nime all. Otsetrepina rajati see 1871.a. Trepi pikkus on 183 m. Igal aastal korraldatakse sellel trepil jooksuvõistlus.

Pikad trepid kui omapärased turismiatrsktsioonid

Jacob's Ladder, Jamestown, St.Helena

arutelu


REIS SIHTKOHTA: London
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS London:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: