Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
HURGHADA   al. 459€ või 43 € / k
MUST REEDE- AINULT TÄNA KUNI 23:59. Türgi ja Hurghada pakkumistele ALE -66.66€ broneeringu kohta
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Suurbritannia Kas teadsid, et muust inimasustusest kõige kaugemal asuv inimasustusega saarestik on …


Kas teadsid, et muust inimasustusest kõige kaugemal asuv inimasustusega saarestik on …


Suurbritannia (.uk)

2014.12.23 18:35
Autor: ReisiGuru.ee

Trisdan da Cunha, mis asub Atlandi ookeani lõunaosas 37–40. lõunalaiusel ning 9–12. läänepikkusel. Selle 207 km2 suuruse vulkaanilise saarestiku moodustavad Tristan da Cunha saar (98 km²), lähedal paiknevad Inaccessible saar (14 km2) ja Nightingale'i saared (alla 4 km2) ning saar Gough, mis asub Tristan da Cunha saarest 395 km kagu pool. Saarestikus elab ca 300 inimest. Trisdan da Cunha saarestikule lähim inimasustusega saar on Saint Helena, mis asub saarestikust ca 2000 km põhja pool ning lähim manner on ca 2400 km kaugusel ida pool asuv Aafrika. Tristan da Cunha kuulub administratiivselt Ühendkuningriigi meretaguse ala Saint Helena, Ascension ja Tristan da Cunha (420 km2, ca 7,7 tuhat elanikku) koosseisu. Gough ja Inaccessible kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimistusse loodusliku objektina.

Trisdan da Cunha

Allikas: www.oceanwide-expeditions.com

Saarestikku nähti inimeste poolt esmakordselt aastal 1506 ja ta sai esmakordse püsiva inimasustuse 1810. a. Kaasajal on püsivalt asustatud üksnes Trisdan da Cunha saar ning Gough’l tegutseb ilmateenistus. Saarestiku halduskeskus on Trisdan da Cunha saare põhjarannikul asuv Edinburgh of the Seven Seas, kus elab ca 260 inimest.

Trisdan da Cunha

Allikas: www.oceanwide-expeditions.com

Trisdan da Cunha saar on väiksusele vaatamata üpris mägine. Saare ainus tasane ala asub põhjaosas ning seal paiknebki saarestiku halduskeskus. Saare kõrgeim tipp on merepinnast 2062 m kõrgune vulkaan Queen Mary (nimetatud Tecki printsessi ja Ühendkuningriigi kuninga George V abikaasa Victoria Mary Augusta Louise Olga Pauline Claudine Agnes järgi).

Trisdan da Cunha

Allikas: www.oceanwide-expeditions.com

Trisdan da Cunha saarel valitseb niiske mereline kliima. Päikesevalgust on suhteliselt vähe (aastas keskmiselt 1500 päikeselist tundi ehk üle 250 tunni vähem kui Tallinnas) ning sademeid palju (aastas on peaaegu 1700 mm sademeid ja keskmiselt 250 sajupäeva). Kõige sademeterohkemad on august ja september (170 – 175 mm) ning kõige sademetevaesem jaanuar (95 mm). Juunist oktoobrini on päevased maksimumtemperatuurid vahemikus 14–15 °C ja novembrist maini 17–21 °C. Keskmised öised miinimumtemperatuurid on juunist oktoobrini 10–11 °C ja novembrist maini 13–17 °C. Mõõtmiste ajal ei ole temperatuur kunagi tõusnud 25 °C-ni ja langenud 4 °C-ni. Enamuse aastast puhuvad läänekaarte tuuled. Keskmine suhteline õhuniiskus on aastaringselt enam kui 75%. Gough’i saarel on temperatuurierinevused mõnevõrra suuremad ning seal sajab aastas enam kui 3000 mm (veebruaris 180 mm, juunis ja augustis üle 300 mm), kusjuures sajupäevi on keskmiselt 225.

Trisdan da Cunha

Allikas: www.oceanwide-expeditions.com

Trisdan da Cunha’l on rikkalik elusloodus. Muuhulgas on see rahvusvahelise tähtsusega lindude pesitsuskoht. Seal elutsevate lindude hulka kuuluvad nt käharpingviin, salealbatross, nõgialbatross, peegel-tormilind, hall-tormilind, pikktiib-tormilind, mustkõht-tormilind, mustnokk-vaalalind, lõunatiir, suur-tõmmutiir jne. Saarestik on teadaolevalt pruunpugu-tormilinnu ainus paljunemispaik maailmas. Inaccessible saar on teadaolevalt suur-tormilinnu ainus paljunemisala maailmas ning Gough saar ja Inaccessible saar on atlandi-rändalbatrossi ainsad teadaolev paljunemisalad maailmas. Saarestiku endeemiliseks lindudeks on tristan da cunha rästas ja hiirruik. Viimane on maailma väikseim lennuvõimetu lind ja ta elutseb üksnes Inaccessible saarel. Saarestiku vetes võib kohata mitmest liigist vaalu ja delfiine, kusjuures kohalike elanike väitel on viimastel aastatel nende näha olemise sagedus oluliselt suurenenud.

Trisdan da Cunha

Allikas: www.oceanwide-expeditions.com

Trisdan da Cunha saarestiku külastamine on keerukas, kuid mitte võimatu. Kuna saarestikus ei ole ühtegi lennujaama, saab sinna üksnes meritsi. Lõuna-Aafrika Vabariigist (LAV) pärit kalalaevad peatuvad saarestikus 8–10 korda aastas. Mõnel aastal külastab saarestikku ka kauba- ja reisilaev St Helena, mis teeb reise LAV-s asuva Kaplinna ja Saint Helena saare vahel.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Trisdan da Cunha
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS London:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: