Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
PATTAYA   al. 739€ või 70 € / k
Sooduspakkumine Taisse 31.11 väljumisele
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Suurbritannia Eilean Donan – Ðotimaa enamfotografeeritavaid objekte


Eilean Donan – Ðotimaa enamfotografeeritavaid objekte


Suurbritannia (.uk)

2014.11.08 12:22
Autor: ReisiGuru.ee

Eilean Donan (gaeli keeles Eilean Donnain ehk Donnani saar) on väike saar Ðotimaa looderanniku lähedal, mitme merelahe kokkusaamise paigas. Halduslikult kuulub saar Highlandi regiooni Ross-shire maakonda. See saar ei ole tegelikult kogu aeg eraldi saar, sest mõõnade ajal on ta Suurbritannia saarega ühendatud maismaa kaudu. Tõusude ajal pääseb saarele aga keskaegse väljanägemisega kivisilla kaudu. Eilean Donani saarel ei ela kaasajal ühtegi püsielanikku, kuid saarel paikneb huvitav ja kuulus kindlus, mille ehitamist alustati juba 13. sajandil.

Eilean Donan

Eilean Donan Castle, asviewed from the south-east at sunrise. Autor: Diliff

Eilean Donani kindlus ei ehitatud täismahus valmis ühekorraga. 13. sajandil ehitati kaitsemüür koos ühe torniga. Suurem tornihoone (kõrgust 12,4 m) lisati kindlusele 14. sajandil. 14. või 15. sajandil välimine kaitsemüür hüljati ja selle asemele ehitati kindlusetornile lähemale uus kaitsemüür. Väiksemat müüriga ümbritsetud ala oli lihtsam vaenlaste eest kaitsta. Sissepääs kindluse õuealale asus siis idakaares. 16. sajandil ehitati kindluse õuealale mitmeid väiksemaid ehitisi ja kindluse idakülge täiendavad kaitserajatised.

Eilean Donan

Eilean Donan, Schottland. Autor: Lukas Kaffer

Ajaloo jooksul on kindlus olnud erinevate omanike valduses (kuulsamad omanikud on kuulunud MacKenzie ehk Maccoinneach’i klanni) ja korduvalt sõjategevuses ka kannatada saanud (suurimad olid purustused 1719. a., mil kindlus hävines peaaegu täielikult). Olemasolev kindlus on 20. sajandil toimunud rekonstrueerimistööde tulemus. Taastamisel järgiti rangelt kindluse kunagist põhiplaani, kuid nüüdse kindluse mõned detailid on siiski teistsugused kui kindlusel tema kunagisel kujul. Ka sissepääs kindlusesse ei asu enam idas, vaid hoopis lõunaküljel.

Eilean Donan

Close up of Eilean Donan Castle. Autor: Pam Brophy - From geograph.org.uk

Eilean Donani kindlus avati külastajatele 1955. Viimastel aastatel on kindlust külastanud enam kui 300 tuhat külastajat aastas. Selle näitaja alusel kuulub Eilean Donan Ðotimaa kolme enam külastatava kindluse hulka. Kindluse uhkeimaks ruumiks on nn banketisaal. Sel ruumil on tammepuust lagi, seal asuvad aadlike vapid ning 15. sajandi stiilis taasrajatud kamin. Kindluse tornist ja vaateplatvormilt avanevad kaunid vaated ümberkaudsele merealale ja maastikele.

Eilean Donan

Inside Eilean Donan Castle. Autor: Shadowgate

Eilean Donan on pikki aastaid olnud kogu Ðotimaa üks enamfotografeeritavaid objekte. Kindlus on kujunenud Ðotimaale omamoodi sümboliks ja piltidega sellest on reklaamitud muuhulgas ðoti viskit ja muid Ðotimaalt pärit tooteid. Seda kindlust on näidatud ka mitmetes kunstilistes filmides. Kuulsaimad neist filmidest on „Highlander“ (1986), James Bondi film „The World Is Not Enough“ (1999, eesti keeles kui Agent 007: Liiga kitsas maailm, Eilean Donan oli filmis välisluureteenistuse MI6 Ðotimaa haru peakorter), Elizabeth: The Golden Age (2007, eesti keeles kui Elizabeth: Kuldajastu).

Olemasolev kindlus on 20. sajandil toimunud rekonstrueerimistööde tulemus. Taastamisel järgiti rangelt kindluse kunagist põhiplaani, kuid nüüdse kindluse mõned detailid on siiski teistsugused kui kindlusel tema kunagisel kujul.

Eilean Donani kindlus on külastajatele avatud 1. veebruarist 31. detsembrini iga päev. Enamikel kuudel on kindlus avatud 10.00.–18.00. (viimane sissepääs 17.00), kuid juunis on avamine pool tundi varajasem ja juulis ning augustis tund aega varajasem. Kindluse külastuskeskus on avatud 12. märtsist 27. oktoobrini 10.00.–17.00. Sissepääs maksab täiskasvanutele 6,5 naela (ca 8,2 eurot), üliõpilastele ja pensionäridele 5,5 naela (ca 6,95 eurot). Perepilet (2 täiskasvanut ja kuni 3 last vanuses 5–15) maksab 16 naela (ca 20,2 eurot). Nooremad kui 5 aastased pääsevad kindlusesse tasuta.

Kui olete Suurbritannias, Ðotimaal asuvat asuvat Eilean Donani kindlust külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Dornie
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS London:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: