Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
HURGHADA   al. 459€ või 43 € / k
MUST REEDE- AINULT TÄNA KUNI 23:59. Türgi ja Hurghada pakkumistele ALE -66.66€ broneeringu kohta
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Suurbritannia Orkney saared: Euroopa varjatud “püramiidide” asukoht


Orkney saared: Euroopa varjatud “püramiidide” asukoht


Suurbritannia (.uk)

2012.11.22 08:35
Autor: Maris Vain

Orkney saared asuvad Ðotimaa põhjaranniku lähedal. Arhipelaag koosneb seitsmekümnest saarest, mis on looduse (tugevate tuulte) poolt üsna puudevaeseks muudetud. Need saared ei ole eriskummalised mitte ainult pealtnäha karmi looduse poolest vaid ka maagiliste iidsete seisvate kivide (standing stones) ning eelajalooliste külade tõttu. Orkney on koht, kus salapära ja maagilisus annavad end selgesti tunda ,ning kus lindude kolooniad ja hulgalised laevavrakid on segunenud üksildase rannajoonega.


Orkney

Standing Stones. Autor: Maris Vain

Suurimat saart kutsutakse Mainland’iks, mis tõlkes tähendab 'maismaa, manner'. Kaks peamist keskust on Kirkwall ning Stromness, kus teatav üksilduse meeleolu, mis kogu saarestikku mõnel määral iseloomustab, justkui kaob.

Orkney Islands

Stromness harbour. Autor: John Comloquoy


Mis muudab Orkney nii huvitavaks ja salapäraseks?


Juba pärast saartele saabumist on õhus tunda iidsuse hõngu, justkui oleks ajamasin leiutatud ning ajas tagasi rändamine võtab vaid tunnikese huvitavat praamisõitu. Võib-olla oleks tark oma teekonda alustada just Maes Howe’i avastamisega. Kiviaegne kamber, mis on ehitatud umbes 5000 aastat tagasi tohtult suurtest kiviblokkidest.


Orkney saared

Maes Howe

Osa neist kividest kaaluvad mitu tonni ning on kohale toodud mitmete kilomeetrite kauguselt. Pole teada, kes selle kambri ehitas ja mis oli selle otstarve. Mis teeb selle ehitise veelgi erilisemaks, on see, et talvise pööripäeva ajal valgustab loojuv päike sissekäigu tunnelit nii, et moodustab kambri tagaseinale imepärase joonduse. Üks põhjus, miks selle kambri otstarbe kohta nii vähe teada on, on viikingid. 12. sajandil, olles aardejahil, tungisid nad ka kambrisse, mille tagajärjel hävitati ja võeti, mida võtta oli. Neist on maha jäänud mitmeid kritseldusi kambri seintele. Kindlasti kõige märkimisväärsem nende hulgas on pisikene draakon pimedas nurgas.


Orkney saared

Maes Howe. Autor: Maris Vain

Stennessi seisvad kivid ja Brodgari ring on täis iidset salapära. Usutakse, et Stennessi seisvad kivid on püstitatud maasse umbes 3300 eKr. Kõige pikem neist on 5.7 meetrit. Mitte kaugel neist hiidkivdest asub Brodgari seisvate kivide ring, millest on alles 21 kivi. Orginaalis oli kokku 60 kivi. Nende püstitamise ajaks arvatakse ajavahemikku 2500-2000 eKr. Samuti nagu Maes Howe puhul, ei ole teada, kes, kuidas ja mis põhjusel need kivid maasse asetas. Võib-olla just salapära ongi see, mis meid nende hiiglaslike kivide puhul võlub, - mis 'tavalise' niivõrd 'eriliseks' muudab?


Orkney saared

Brodgari ring

Need salapärased suured kivid pole veel kõik. Skara Brae on eelajalooline küla, milles on säilinud isegi kivivoodid, kummutid, ruumide jaotus, ehted ja palju muud. Lõpuks ometi rändame tagasi perekond Flinstone’ide aega ning saame osaks nende maailmast. Reisi lõpetamiseks ja veel viimaseid tundeid kivide võimsusest pakub Stromness oma uhkete tänavatega, kus mõtteid mõlgutades ei tundugi see vanaaegne elu enam nii võõra ja kaugena.


Orkney saared

Skara Brae. Autor: Maris Vain

Kui olete Orkney saari külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Edinburgh
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta
TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS London:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: