Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
MITU SIHTKOHTA   al. 299€ või 28 € / k
Broneeri 2019 / 2020 talvehooaja rannareis siit!
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Lõuna-Ameerika TšiiliTšiili Vabariik (.cl)

Rahvaarv: 17 milj.
Suunakood: +56
Ajavöönd: GMT -4
Pindala: 756 102 km2
Pealinn: Santiago
Rahaühik: peeso (CLP)
Liiklus: parempoolne
Riigikeel: hispaania
Naabrid: Peruu, Argentiina, Boliivia, Ecuador, Brasiilia


Lõuna-Ameerika läänerannikul Vaikses ookeani ääres asuva Tšiili ulatus põhjast lõunasse on 4300 km, mistõttu selles riigis viibides võib kohata väga erinevat kliimat. Näiteks sademete hulk varieerub vähem kui ühest mm-st aastas enam kui 3000 mm-ni aastas. Põhja-Tšiilis asuv Atacama kõrb on kogu maailmas kõige kuivem piirkond. Samas kõrbes asuv enam kui 200 tuhande elanikuga Arica linn on maailma kõige kuivem inimasustusega paik – sealne aastakeskmine sademete hulk on vähem kui 0,8 mm! Tšiili rannajoon on maailmas pikkuselt 5-s, ulatudes enam kui 78 tuhande km-ni.

Tšiili on ideaalne reisisiht mägedest huvitatule. Peaaegu 80% Tšiili territooriumist on mägine. Tšiili Andides asub enam kui 600 vulkaani – mitmed neist on ka praegusel ajal aktiivsed. Seejuures kuuluvad mitmed Tšiilis asuvad vulkaanid maailma kõrgeimate hulka. Tšiili kõrgeim mäetipp küündib 6983 meetrini üle merepinna.

Mõnel pool Tšiilis võib jätkuvalt kohata ehedat põliselanike kultuuri. Maa kesk-lõunaosas elavad indiaanlased maputšed; põhjaosa kõrbepiirkonnas ja selle lähistel aga aimarad ja mõned teised väiksemad indiaanirahvad. Vaikses ookeanis asuval Rapa Nui-l ehk Lihavõttesaarel elavad aga polüneesia rahvaste hulka kuuluvad rapanuid. Kokku on põliselanikke ca 800 tuhat ehk ca 4,6% Tšiili rahvastikust.

Väärt vaatamist

 1. Valparaíso
 2. Lihavõttesaar
 3. Santiago
 4. San Pedro de Atacama
 5. Pucón
 6. Tierra del Fuego
 7. Strait of Magellan
 8. La Serena
 9. Colchagua Valley
 10. Robinson Crusoe Island
 11. Chiloé
 12. Conguillío National Park
 13. Parque Nacional Nevado Tres Cruces

Asukoht ja kliima


Tšiili asub Lõuna-Ameerika lääneosas, 18. ja 56. lõunalaiuse vahel.

Kliima osas jaguneb Tšiili ala 9 regiooni vahel. Seal on esindatud kõrbe-, poolkõrbe-, vahemereline-, niiske subtroopiline-, parasvöötmeline mereline, poolpolaarne mereline-, alpi-, tundra- ja polaarkliima.

Sademete hulk varieerub Tšiili erinevates osades ulatuslikult. Kõige kuivem on Põhja-Tšiilis Atacama kõrbes. Seal võib mõnes piirkonnas aastane sademe hulk jääda 1 mm piiridesse. Viimase enam kui 440 aasta jooksul arvatakse seal olevat olnud ainult kaks arvestatavat vihmasadu! Tšiili põhjapoolseimast osast kuni 25 lõunalaiuseni on rannikupiirkonnas kõikjal aastane sademete hulk vähem kui 100 mm. Mida enam lõuna poole liikuda, seda suurem on sademete hulk. 35. lõunalaiusest lõunapoole jäävas Tšiilis sajab aastas enam kui 2000 mm ja mõnel pool ka enam kui 3000 mm.

Tšiili subtroopilises osas on keskmised temperatuurid juulis ja augustis 18°C lähedal ning jaanuaris 28°C lähedal. Atacama kõrbes on päevased temperatuurid aastaringselt 20°C ja 25°C vahel, öised aga -1°C ja 6°C vahel. Vahemerelise kliimaga Kesk-Tšiilis (nt pealinnas Santiagos) on keskmised temperatuurid suvel 20°C lähedal ja talvised jaanuaris-veebruaris 8°C lähedal. Lõuna-Tšiili Punta-Arenase piirkonnas on poolkõrbe kliima. Seal on keskmised temperatuurid juulist augustini 3°C ja 6 °C vahel ning detsembrist veebruarini 14°C ja 15°C vahel. Kui üldiselt on Tsiili lõunaosas sademete hulk suur, siis Punta Arenase piirkonnas on see vähem kui 400 mm aastas.

Tšiili hõlmab endas üle 6000m kõrguvaid Andide mäetippe, mägijõgesid, vulkaane, liivaseid randu. Tšiili külastamiseks sobivad kõik aastaajad. Parimad külastusajad: Santiago, Kesk-Tšiili - septembrist novembrini või veebruarist aprillini, Lõuna-Tšiili - detsembrist märtsini.

Reisitingimused


Eesti kodanikud võivad Tšiilis viibida viisavabalt 90 päeva poole aasta jooksul.

Tšiili Suursaatkond Helsingis:

Erottajankatu 11
00130 Helsingi, Soome
tel. (+358 9) 612 6780
faks (+358 9) 612 67 825
e-mail: info@embachile.fi
Passi kaotuse või muude probleemide tekkides soovitame ühendust võtta ka Eesti aukonsuliga Tšiilis.

Tasub teada


Tähelepanuks!

Tšiili keskosa tabas 14.septembril 5,9-magnituudine maavärin, mille epitsenter asus 38 kilomeetrit Valparaisost põhjas ning 19 kilomeetri sügavusel. Esialgu purustustest teateid ei ole.

Hea teada:

Soovitame säilitada tavapärast ettevaatlikust oma isiklike asjade suhtes eelkõige Santiagos turistide poolt külastatavates rahvarohketes kohtades: bussijaamades, restoranides, interneti kohvikutes.

Ettevaatust, Tšiilis on võib esinenud loodusstiihiad sh vulkaanipurskeid, maavärisemisi. Soovitav enne oma reisimaršuudi koostamist vastavatele riskidele tähelepanu pöörata ja kasutada kohalikke olusid hästi tundvate turismifirmade teenuseid ja infot.

Narkootikumide omamine või tarbimine toob kaasa karmid karistused.

Tervishoiuteenused Santiagos on heal tasemel. Samas võivad erakliinikud ja haiglad olla väga kallid. Enne reisi tehke piisavas ulatuses reisikindlustus, mis sisaldab ka võimalikke terviseriske. Tšiilis võib esineda erinevaid troopilisi nakkushaigusi – loe enam vaktsineerimisinfot Vaktsiin.ee kodulehel.

Santiago kesklinnas toimuvad enamasti 11. septembril ja 1. mail demonstratsioonid. Välisministeerium soovitab vältida võimalike poliitilisi meeleavaldusi, kuna rahumeelsetel kogunemistel on oht muutuda vägivaldseks.

Tšiilis on mitmeid piirkondi (eeskätt maa äärmises lõunaosas ja äärmises põhjaosas Atacama kõrbes), mis on asustatud väga hõredalt (vähem kui 1 in / km2). Nendes piirkondades on väga raske saada abi ametivõimudelt. Mõnel pool hõredalt asustatud aladel ei oska kohalikud elanikud ühtegi teist keelt peale kohaliku indiaanikeele.

Elekter: 220V 50 Hz.

Lisaks veel...


Soovitame kindlasti ennast registreerida Välisministeeriumi kodulehel!

Reisile minnes soovitame kindlasti teha ka reisikindlustuse. Kindlustus tuleks valida vastavalt oma reisi eesmärgile ja iseloomule. Reisikindlustuse saate broneerida iizilt SIIT ››

Kui riigis ei ole Eesti Vabariigi saatkonda ega konsulaati või kui vajate abi peale tööaega, pöörduge lähimasse esimese Euroopa Liidu liikmesriigi esindusse või võtke ühendust välisministeeriumi valvekonsuli +372 53 01 9999 või valvesekretäriga +372 6 377 000.

Informatsioon osaliselt Eesti Välisministeeriumi kodulehelt, Wikipediast ja CIA Factbook'ist.

Infot usu- ja riigipühade kohta leiate www.when-is.com


REISI SIHTKOHTA: Santiago
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Santiago:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: