Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
PUHKUSEREIS   al. 499€ või 16 € / kuus

Oktoobri soodsad pakkumised Patrasse kreekas

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 2 374€ või 78 € / kuus

Kõik-hinnas avastusreis Hiina südamesse

» Tule avasta Hiina kultuuri ja elu koos Seedritega.
Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 299€ või 10 € / kuus

Kiirusta! Alanud on kampaania - Pilvede eest peitu - vaid loetud päevad

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 2 874€ või 94 € / kuus

Avastusreis Birma: alati särav ja naeratav Myanmar

Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 395€ või 13 € / kuus

Head pakkumised Sharm el Sheikhi veebruariks

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Tðiili Kas teadsid, et maailma kõrgeim (ajalooline) tegevvulkaan on … ja selle kraatris asub maailma kõrgeimal paiknev järv

Kas teadsid, et maailma kõrgeim (ajalooline) tegevvulkaan on … ja selle kraatris asub maailma kõrgeimal paiknev järv


Tðiili (.cl)

2016.06.14 10:23
Autor: ReisiGuru.ee

Kas teadsid, et maailma kõrgeim ajalooline) tegevvulkaan asub Lõuna-Ameerikas? Sellel vulkaanil on merepinnast kõrgust 6893 m ning selle idaküljel paiknevas kraatris 6390 m kõrgusel merepinnast asub püsiv järv (diameetriga ca 100 m), mida peetakse kõige kõrgemal asuvaks järveks maailmas. Vulkaani nimi tuleneb sealsest ulatuslikust soolalasundist.

Ojos del Salado - ReisisGuru.ee

Allikas: whenonearth.net

See rekordkõerge kihtvulkaan asub täpsemalt Andide mäestiku keskosas Tðiili ja Argentina piiril ning kannab nime Ojos del Salado. Vulkaanil on kaks tippu – üks neist asub Argentina poolel ja teine Tðiili poolel. Argentina ja Tðiili vaheline piir kulgeb kahe mäetipu vahelt. Nende tippude absoluutkõrguste erinevus on vähem kui 1 m. Vulkaani suhteline kõrgus jalamilt on 3688 m.

Ühtlasi on absoluutkõrguse alusel Ojos del Salado näol tegemist nii Läänepoolkera kõrguselt teise mäega kui ka Lõunapoolkera kõrguselt teise mäega. Merepinnast veelgi kõrgemale (erinevatel andmetel 6960,8 või 6962 m) küündib Läänepoolkeral ja Lõunapoolkeral üksnes Aconcagua, mis asub Argentinas, ca 625 km kaugusel Ojos del Saladost lõuna pool.

Ojos del Salado - ReisisGuru.ee

Allikas: whenonearth.net

Ojos del Salado asub väga kuiva Atacama kõrbe idapoolses naabruses. Seetõttu on ka Ojos del Salado ja tema lähiümbrus ise väga kuiv piirkond. Vaatamata suurele kõrgusele on lund üksnes Ojos del Salado tipus ja selle lähedal ning sedagi enamasti üksnes talvekuudel.

Tõus Ojos del Salado tippu ei ole üldiselt väga keeruline. Erandiks on vulkaani kõige kõrgem osa, millel edasi liikumiseks on kindlasti vaja kasutada spetsiaalseid mägironimise abivahendeid. Teadaolevalt esimest korda tõusis inimene Ojos del Salado tippu 1937. aastal, mil sinna jõudsid Poola Andide-ekspeditsiooni liikmed Jan Alfred Szczepañski ja Justyn Wojsznis. Viimastel aastatel on Ojos del Salado populaarseks muutunud mootorsõidukiga mäkke tõusjate seas. 2005.a. jõudis üks reisiseltskond nelikveolise maastutriga 6010 m kõrgusele. 2007. a. jõudi nelikveolise maasturiga aga juba 6668 m kõrgusele. Mootorrattaga on Ojos del Saladol seni välja jõutud 6472 m kõrgusele merepinnast – see kõrgusse pürgimine toimus 2015. a. aprillis.

Ojos del Salado - ReisisGuru.ee

Allikas: whenonearth.net

Küsimus selle kohta, kas Ojos del Salado kihtvulkaani saab pidada aktiivseks vulkaaniks, ei ole üheselt vastatav. Üldiselt arvatakse, et viimati purskas ta tõsiselt ca 1300 aastat tagasi. Samas näiteks aastal 1993 toimus vulkaanist väikeses ulatuses tuha väljumine. Just seda viimast sündmust peetakse mõnede vulkanoloogide poolt märgiks vulkaani teatavast jätkuvast aktiivsusest.

Ojos del Salado - ReisisGuru.ee

Allikas: whenonearth.net

Ojos del Salado läheduses asub teisigi väga kõrgeid kihtvulkaane. Ojos del Saladost linnulennult ca 9 km kaugusel lõuna pool asub 6658 m kõrgune mitmikvulkaan Tipas (sisaldab mitut kihtvulkaani ja mitmeid teisi vulkaanilisi moodustisi). Linnulennult ca 55 km kaugusel põhja pool asub aga merepinnast 6414 m kõrgusele küündiv kihtvulkaan, mis kannab nime Cerro El Cóndor. Tegemist on vulkaaniga, mille tipuni jõudmine on väga keeruline. Seetõttu pole imekspandav, et teadaolevalt jõuti sinna inimese poolt esmakordselt alles 2003. a. Ojos del Saladost linnulennult ca 65 km kaugusel kirde pool asub merepinnast 5740 meetrini küündiv kihtvulkaan, mis kannab nime Peinado. Ojos del Saladosele lähemad väga kõrged mäed, mis ei ole kihtvulkaanid, on aga linnulennult ca 8 km kaugusel kirde pool asuv 6488 m kõrgune mägi Cerro El Muerto; ca 25 km kaugusel lääne pool asuv vulkaaniline mägi Incahuasi (merepinnast kõrgust 6621 m) ning ca 33 km kaugusel edela pool asuv mägi Los Patos, mis küündib merepinnast 6239 m kõrgusele.

Kui olete Tðiili ja Argentiina piiril asuvat Ojos del Saladost külastanud ja soovite selle kohta veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


pakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused:

Soodsad lennud Tallinnast: