ReisiGuru

›› Avaleht Norra Kas teadsid, et maailma pikim autotunnel asub ...


Kas teadsid, et maailma pikim autotunnel asub ...


Norra (.no)

2012.09.19 08:42
Autor: ReisiGuru.ee

Maailma pikim autotunnel asub Norras, kannab nime L¿rdalstunnelen ja on 24509 m pikk.


Kas teadsid et...

ReisiGuru - Kas teadsid et...

L¿rdali tunnel asub Norra lõunaosas Sogn og Fjordane maakonnas maanteel E16. Tunnel paikneb edela-kirde suunaliselt ja ühendab Aurlandi asulat L¿rdals¸yri asula lähedase alaga. Tunneli lõunapoolne ots asub Bergeni linnast umbes 175 km kaugusel kirdes. E16 maantee ühendab Norra pealinna Oslot Norra suuruselt teise linna Bergeniga. Nimetatud maantee ühendab Norra suuremaid linnu suure põhja poole ulatuva ringiga, kuid võimaldab samas liikuda ilma vajaduseta kasutada praami või ületada keerulisi mäestikualasid. L¿rdali tunnel on E16 maantee uusim valminud lõik. Need, kes soovivad L¿rdali tunnelit vältida, saavad tunneli ühe otsa piirkonnast teise otsa piirkonda liikuda mööda 48,6 km pikkust maakonnateed nr 243.

Kas teadsid, et maailma pikim autotunnel asub...

L¿rdal tunnel, Norway. Autor: Torw

Otsus L¿rdali tunneli ehitamise kohta võeti vastu 1992; tunnelit hakati ehitama 1995 ja avati liiklusele aastal 2000. Tunneli ehitus läks maksma üle 900 miljoni norra krooni ehk üle 120 miljoni euro. Tunneli pikkuse ühe meetri kohta oli ehitusmaksumus umbes 38 tuhat norra krooni. Erinevalt paljudest teistest tunnelitest Norras ei pea L¿rdali tunneli kasutamise eest maksma eraldi tasu. Tunneli kasutamise intensiivsus on pidevalt kasvanud. Kõige intensiivsematel kuudel suveperioodil on keskmine kasutusintensiivsus seni olnud enam kui 3000 sõidukit päevas.
Tunneli madalaim osa asub merepinnast 5 m kõrgusel ja kõrgeim osa 265 m kõrgusel. Tunneli suurim kalle on 2,5%. Tunnelil on laiust 9 m. L¿rdali tunneli ehitamiseks teisaldati umbes 2,5 miljonit m3 kivimeid. Tunneli ehitamisel on arvestatud tunnelis sõitmisega kaasneva autojuhtide vaimse väsimisega. Seetõttu on tunnel jaotatud neljaks sektsiooniks ja sektsioonid on üksteisest eraldatud kolme laia koopaõõnsusega. Põhitunnel on varustatud valgete tuledega, kuid tunnelite sektsioonide vahelised alad on varustatud sinise ja kollase valgusega, jättes mulje päikesetõusust. Tunneli sektsioonide vahelistel aladel saavad autojuhid puhata. Samuti on nendel aladel ümberpööramise võimalus.

L¿rdali tunnelil ei ole varuväljapääse, mida saaks kasutada eriolukorras. Sellegipoolest on tunneli rajamisel hästi läbi mõeldud tegutsemine õnnetusjuhtumi või tulekahju korral. Näiteks on tunnelis iga 250 m järel n.ö. SOS telefonid, millega saab ühendust võtta politsei, tuletõrje ja meditsiiniabiga. Raadio ja mobiiltelefonide kasutamise võimaldamiseks on tunnelis spetsiaalne kaabeldus. Iga 125 m järel on paigutatud tulekustutid. Iga 500 m järel on tunnelis olemas n.ö. hädaolukorra niðid. Tunnelis toimuvast ohust saab tunneli kasutajatele märku anda elektrooniliste märkide kaudu. Tunnelis on 15 pöördekohta, mis on mõeldud bussidele ja haagisautodele. Elektrooniliste vahenditega loendatakse ära kõik tunnelisse sisenevad ja sealt väljuvad sõidukid.


Kas teadsid, et maailma pikim autotunnel asub...

Laerdalstunnelen

Vaatamata tunneli suurele pikkusele on õhk tunnelis väga kvaliteetne. See saavutatakse ventilatsiooni ja õhupuhastite kasutamise abil. L¿rdal Tunnel oli esimene maailmas, mis varustati spetsiaalse õhu käsitlemise seadmetepargiga. See omamoodi väike tehas, mis asub tunneli lõunapoolses kolmandikus, eraldab tunneli õhust tolmu ja tahma (elektrostaatilise filtri abil) ning lämmastikoksiidi (aktiivsöe filtri abil).

Kui olete Norras asuvat pikimat autotunnelit läbinud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Oslo
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta


TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Oslo:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: