Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
ELAMUSREIS   al. 2 874€ või 94 € / kuus

Avastusreis Birma: alati särav ja naeratav Myanmar

Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 515€ või 17 € / kuus

Oktoobri soodsad pakkumised Rhodosele - üksikud kohad

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 1 049€ või 34 € / kuus

UUEKS AASTAKS VIETNAMI! 28.12 väljumine vietnami Riiast

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 2 374€ või 78 € / kuus

Kõik-hinnas avastusreis Hiina südamesse

» Tule avasta Hiina kultuuri ja elu koos Seedritega.
Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 395€ või 13 € / kuus

Head pakkumised Sharm el Sheikhi veebruariks

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Norra Troms¸ – virmaliste, saamide ja kõige põhjapoolsemate asjade paik

Troms¸ – virmaliste, saamide ja kõige põhjapoolsemate asjade paik


Norra (.no)

2013.10.04 14:59
Autor: ReisiGuru.ee

Põhja-Norras Tromsi maakonnas Troms¸ vallas asuv 70 tuhande elanikuga Troms¸ (põhjasaami keeles Romsa) paikneb enam kui 400 km polaarjoonest põhja pool.

Troms¸

Paragliding over Troms¸

See linn on mitmetes asjades maailma „kõige“. Troms¸s asuvad muuhulgas maailma kõige põhjapoolsem toomkirik, -moðee, -õlletehas, -ülikool, -planetaarium ja -botaanikaaed. Lisaks on Troms¸ toomkirik Norra ainus puidust toomkirik ning Troms¸s saab küllalt pikal perioodil aastast nautida virmalisi ning aastaringselt kohaliku põlisrahva saamide väga omanäolist kultuuri. Linnas on ka mitmeid huvitavaid muuseume, polaarakvaarium, tunnel ja linnas tegutseb õhutramm.

Troms¸

Fjellheisen Troms¸. Autor: Franklin Henderson

Kuna Troms¸ asub 69 põhjalaiusel, on seal õige pikalt võimalik nautida ka polaarööd (päike ei tõuse horisondi kohalt 26.11.–15.01., kuid piirkonna mägede tõttu ei näe päikest 21.11.–21.01.) ja polaarpäeva (20.5.–22.7.).

Troms¸t peetakse virmaliste jälgimiseks Euroopa üheks paremaks paigaks. Virmalised on seal nähtavad augusti keskpaigast aprilli lõpuni. Virmaliste esinemise perioodil on nad enamasti vaadeldavad umbes kuuest õhtul kuni südaööni.

Troms¸

Northern lights in Troms¸ Norway.

Troms¸ kesklinnas Troms¸ya saarel paiknev toomkirik (norra keeles Troms¸ domkirke), mis sai valmis 1861, on valdavalt ehitatud neogooti stiilis. Troms¸ toomkirik on Norra suuremate puukirikute seas – seal on kohti 618 inimesele (kunagi oli kohti peaaegu tuhandele inimesele). Kaasajal ei ole Troms¸ toomkirik siiski linna kuulsaim kirik. Selleks on hoopis 1965. a. valminud 720 kohaline Tromsdaleni kirik (norra Tromsdalen Kirke), mille mitteametlikuks hüüdnimeks on Arktika katedraal. Selle kiriku populaarsus põhineb omanäolisel huvitaval arhitektuuril.

Troms¸ botaanikaaed (norra Arktisk alpin Botanisk hage) avas uksed esmakordselt 1994. a. Kaasajal on ta tavaliselt avatud mai lõpust oktoobri alguseni. Botaanikaaias on esindatud lai valik arktilisi taimi ja kõrgmäestiku alpiinse vööndi taimi (nt ebamagunad, õnneheinad, suureõielised tellimad, siniladvad, kivirikid, põisrohud jne). Botaanikaaia külastamine on tasuta.

Troms¸ planetaarium (ja kogu teaduskeskus, kus planetaarium asub) on avatud enamikel päevadel aastas 11.00.–16.00. Pilet maksab 4–16 aastasele lapsele 50, üliõpilasele 60, pensionärile 80 ja täiskasvanule 100 norra krooni. Perepilet (2 täiskasvanut ja kuni 3 last) maksab 250 norra krooni. Saamide osatähtsus Troms¸ linnas on kaasajal väike, kuid viimastel aastatel on põhjasaami keel ja kultuur linnas järjest enam kuuldav ja nähtav. Mitmel pool on viidad esitatud muuhulgas põhja-saami keeles ning linnas tegutseb saami lasteaed ja koolides on võimalik õppida põhjasaami keelt. Igal aastal 6. veebruaril tähistatakse Troms¸s nagu ka mujal saamide aladel Norras, Rootsis ja Soomes, saamide rahvuspäeva.

Tänu Põhja-Atlandi hoovusele ei ole kliima Troms¸s nii külm kui sellel laiuskraadil tavaliselt. Seal mõõdetud rekordkülm on ainult -18,4 °C ehk palju vähem kui Eesti vastav rekord. Samas on linna soojarekord 30,2 °C ehk peaaegu sama palju kui Eesti vastav rekord. Päevased keskmised maksimumtemperatuurid on Troms¸s detsembrist märtsini 0 - -2,5 °C, aprillis ja novembris 1–3 °C, mais, septembris ja oktoobris 5–9 °C ning juunist augustini 12,5–15,5 °C. Keskmised öised miinimumtemperatuurid on novembrist aprillini -2 – -6,5 °C, mais ja oktoobris 0,5–2 °C ning juunist septembrini 4,5–9 °C. Sademeid on linnas aastas keskmiselt üle 1000 mm. Märtsist juunini on sademeid igas kuus 50–70 mm, jaanuaris, veebruaris, juulis ja augustis 75–95 mm, septembris, novembris ja detsembris 100–110 mm ning oktoobris ca 130 mm. Enamikel kuudel on 10–13 sajupäeva. Päikeselisi tunde on aastas üle 1260, sh detsembris null, jaanuaris ja novembris 3–6 ning kõige enam (ca 220) mais ja juunis.

Lumisel perioodil väljaspool polaarööd on Troms¸s väljas liikudes hädavajalik päikeseprillide kandmine, sest lume ja ereda päikese kombinatsioon muudab valguse väga intensiivseks ja silmadele väsitavaks.

Kui olete külastanud Norras asuvat Troms¸t ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu
Reisisoovitused selle riigi kohtapakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused:

Soodsad lennud Tallinnast: