Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
MITU SIHTKOHTA   al. 299€ või 28 € / k
Broneeri 2019 / 2020 talvehooaja rannareis siit!
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Norra Tromsø – virmaliste, saamide ja kõige põhjapoolsemate asjade paik


Tromsø – virmaliste, saamide ja kõige põhjapoolsemate asjade paik


Norra (.no)

2013.10.04 14:59
Autor: ReisiGuru.ee

Põhja-Norras Tromsi maakonnas Tromsø vallas asuv 70 tuhande elanikuga Tromsø (põhjasaami keeles Romsa) paikneb enam kui 400 km polaarjoonest põhja pool.

Troms¸

Paragliding over Troms¸

See linn on mitmetes asjades maailma „kõige“. Tromsøs asuvad muuhulgas maailma kõige põhjapoolsem toomkirik, -mošee, -õlletehas, -ülikool, -planetaarium ja -botaanikaaed. Lisaks on Tromsø toomkirik Norra ainus puidust toomkirik ning Tromsøs saab küllalt pikal perioodil aastast nautida virmalisi ning aastaringselt kohaliku põlisrahva saamide väga omanäolist kultuuri. Linnas on ka mitmeid huvitavaid muuseume, polaarakvaarium, tunnel ja linnas tegutseb õhutramm.

Troms¸

Fjellheisen Troms¸. Autor: Franklin Henderson

Kuna Tromsø asub 69 põhjalaiusel, on seal õige pikalt võimalik nautida ka polaarööd (päike ei tõuse horisondi kohalt 26.11.–15.01., kuid piirkonna mägede tõttu ei näe päikest 21.11.–21.01.) ja polaarpäeva (20.5.–22.7.).

Tromsøt peetakse virmaliste jälgimiseks Euroopa üheks paremaks paigaks. Virmalised on seal nähtavad augusti keskpaigast aprilli lõpuni. Virmaliste esinemise perioodil on nad enamasti vaadeldavad umbes kuuest õhtul kuni südaööni.

Troms¸

Northern lights in Troms¸ Norway.

Tromsø kesklinnas Tromsøya saarel paiknev toomkirik (norra keeles Tromsø domkirke), mis sai valmis 1861, on valdavalt ehitatud neogooti stiilis. Tromsø toomkirik on Norra suuremate puukirikute seas – seal on kohti 618 inimesele (kunagi oli kohti peaaegu tuhandele inimesele). Kaasajal ei ole Tromsø toomkirik siiski linna kuulsaim kirik. Selleks on hoopis 1965. a. valminud 720 kohaline Tromsdaleni kirik (norra Tromsdalen Kirke), mille mitteametlikuks hüüdnimeks on Arktika katedraal. Selle kiriku populaarsus põhineb omanäolisel huvitaval arhitektuuril.

Tromsø botaanikaaed (norra Arktisk alpin Botanisk hage) avas uksed esmakordselt 1994. a. Kaasajal on ta tavaliselt avatud mai lõpust oktoobri alguseni. Botaanikaaias on esindatud lai valik arktilisi taimi ja kõrgmäestiku alpiinse vööndi taimi (nt ebamagunad, õnneheinad, suureõielised tellimad, siniladvad, kivirikid, põisrohud jne). Botaanikaaia külastamine on tasuta.

Tromsø planetaarium (ja kogu teaduskeskus, kus planetaarium asub) on avatud enamikel päevadel aastas 11.00.–16.00. Pilet maksab 4–16 aastasele lapsele 50, üliõpilasele 60, pensionärile 80 ja täiskasvanule 100 norra krooni. Perepilet (2 täiskasvanut ja kuni 3 last) maksab 250 norra krooni. Saamide osatähtsus Tromsø linnas on kaasajal väike, kuid viimastel aastatel on põhjasaami keel ja kultuur linnas järjest enam kuuldav ja nähtav. Mitmel pool on viidad esitatud muuhulgas põhja-saami keeles ning linnas tegutseb saami lasteaed ja koolides on võimalik õppida põhjasaami keelt. Igal aastal 6. veebruaril tähistatakse Tromsøs nagu ka mujal saamide aladel Norras, Rootsis ja Soomes, saamide rahvuspäeva.

Tänu Põhja-Atlandi hoovusele ei ole kliima Tromsøs nii külm kui sellel laiuskraadil tavaliselt. Seal mõõdetud rekordkülm on ainult -18,4 °C ehk palju vähem kui Eesti vastav rekord. Samas on linna soojarekord 30,2 °C ehk peaaegu sama palju kui Eesti vastav rekord. Päevased keskmised maksimumtemperatuurid on Tromsøs detsembrist märtsini 0 - -2,5 °C, aprillis ja novembris 1–3 °C, mais, septembris ja oktoobris 5–9 °C ning juunist augustini 12,5–15,5 °C. Keskmised öised miinimumtemperatuurid on novembrist aprillini -2 – -6,5 °C, mais ja oktoobris 0,5–2 °C ning juunist septembrini 4,5–9 °C. Sademeid on linnas aastas keskmiselt üle 1000 mm. Märtsist juunini on sademeid igas kuus 50–70 mm, jaanuaris, veebruaris, juulis ja augustis 75–95 mm, septembris, novembris ja detsembris 100–110 mm ning oktoobris ca 130 mm. Enamikel kuudel on 10–13 sajupäeva. Päikeselisi tunde on aastas üle 1260, sh detsembris null, jaanuaris ja novembris 3–6 ning kõige enam (ca 220) mais ja juunis.

Lumisel perioodil väljaspool polaarööd on Tromsøs väljas liikudes hädavajalik päikeseprillide kandmine, sest lume ja ereda päikese kombinatsioon muudab valguse väga intensiivseks ja silmadele väsitavaks.

Kui olete külastanud Norras asuvat Tromsøt ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Tromso
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


Reisisoovitused selle riigi kohta


TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Oslo:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: