Kelimutu vulkaan Indoneesias ja kraatrijärved - ReisiGuru.ee Kelimutu vulkaan Indoneesias ja kraatrijärved

2017.09.04 12:20 - ReisiGuru.ee

Kelimutu vulkaan Indoneesias ja kraatrijärved - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Kelimutu vulkaan kõrgub kuni 1639 m kõrgusele merepinnast. Selle vulkaani teevad turistide seas populaarseks mäetipu lähedal paiknevad kolm varieeruva veevärviga kraatrijärve. Kolmest kraatrijärvedest läänepoolseim, mis kannab ametlikku nime Tiwu Ata Bupu (ehk Vanarahva järv), on enamasti türkiissinise või sinakas-roheka veega. Järv, ametliku nimega Tiwu Ko'o Fai Nuwa Muri (Poiaste ja tüdrukute järv), ja järv, mis kannab ametlikku nime Tiwu Ata Polo (Nõiutud järv) on aga perioodiliselt kas roheka või punaka tooniga veega ning vahel võib vesi värvuda ka peaaegu mustaks. Veevärvi muutumine ei toimu siiski mitte nii kiiresti, et oleks tajutav lühikese mägimatka ajal. Enamasti on sealsete järvede vee värvi muutumine pikem protsess, mis võib kesta mitmeid aastaid enne kui hakkab tagasi muutuma.

Geoloogidele pakuvad Kelimutu kraatrijärved huvi paljuski seetõttu, et erineva veevärviga järved asuvad ühe ja sama vulkaani naaberkraatrites. Idapoolsemal ja keskmisel järvel esineb süvaveekerget, mida tõenäoliselt põhjustab järvede põhjas asuv fumarool ehk vulkaanilisi gaase ja veeauru eraldav avaus maapinnas. Arvatakse, et järvede vee värvi perioodiline muutumine on tingitud vulkaanide gaasilise aktiivsuse poolt valla päästetud ja järvede vette sattuvate mineraalide poolt põhjustatud keemilistest reaktsioonidest. Kelimutu vulkaani jalamil paikneva Moni küla elanikud usuvad aga, et nendest järvedest lähevad läbi surevate inimesed hinged ning järvede vee värvuse muutumine näitab nende hingede pahameelt.

Kelimutu vulkaan on praegusel ajal vaikne ja seetõttu külastajatele ning ümbruskonnale ohutu. Viimane teadaolev vulkaanipurse toimus seal 1968. aastal. Paljud turistid, kes Kelimutu vulkaani ja sealsete kraatrijärvi külastavad, veedavad Kelimutu vulkaani jalamil öö, sest tahavad sealsel imeliste vaadetega alal kogeda ka päikesetõusu. Kelimutu vulkaan asub Moni küla lähedal Väikeste Sunda saarte hulka kuuluval Florese saare (13540 km2, ca 1,9 miljonit elanikku) lõunaosas. Florese saar asub Malai saarestiku lõunaosas ning kuulub halduslikult Indoneesia Ida-Nusa-Tenggara provintsi Ende regiooni. Kelimutu vulkaanile lähem suurem linn on Ende regiooni keskuseks olev Ende linn (ca 60 tuhat elanikku).

Moni külast on Kelimutu vulkaani kraatrite äärde võimalik tõusta kahel viisil. Jalgsi väljaspool kindlaid teid liikudes ja ronides võtab see keskmise kiiruse puhul aega ca kolm tundi. Teine võimalus on minna vulkaani tipu lähisteni Indoneesias laialt kasutatava mikroautobussi Bemoga. Sel juhul tuleb aga arvestada, et kogu teekond Bemoga on närvesööv, sest tee Kelimutu tipu poole on väga käänuline ning Bemo kohalikud juhid harrastavad sageli hulljulget sõidustiili.

Kelimutu vulkaanile lähemad suuremad lennujaamad asuvad maanteed mööda 60 km kaugusel edela pool, Ende linna lähedal (H.Hasan Aeroboesmani lennujaam) ja maanteed mööda 107 km kaugusel kirde pool, Ida-Nusa-Tenggara provintsi Sikka regiooni keskuseks oleva Maumere linna (ca 70 tuhat elanikku) läänepoolses naabruses (Fransiskus Xaverius Ceda). Ende lähedasest lennujaamast toimuvad muuhulgas regulaarsed lennud Indoneesia kõige tuntumale turismisaarele Balile.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.