Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
HURGHADA   al. 459€ või 43 € / k
MUST REEDE- AINULT TÄNA KUNI 23:59. Türgi ja Hurghada pakkumistele ALE -66.66€ broneeringu kohta
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Türgi KapalıçarŞı – maailma üks suuremaid katusealuseid turge


KapalıçarŞı – maailma üks suuremaid katusealuseid turge


Türgi (.tr)

2013.02.25 08:36
Autor: ReisiGuru.ee

Türgi Euroopa osas Istanbuli linna ajaloolises piirkonnas Fatih’i linnaosas asub turg, mis türgi keeles kannab nime KapalıçarŞı ja on rahvusvaheliselt tuntud inglise keelse nimega Grand Bazaar (Suur turg). Seda turgu peetakse sageli maailma üheks kõige suuremaks katusealuseks turuks. Lisaks peetakse seda ka maailma üheks vanemaks katusealuseks turuks. KapalıçarŞı turuhoonet hakati ehitama 1455. aastal ehk vaid 2 aastat peale seda kui Konstantinoopol oli langenud türklaste kätte. Enam-vähem praeguse kuju sai turg juba 18. sajandi keskel.

Huvitavaid fakte Horvaatiast

Istanbul Grand Bazaar. Autor: michael clarke stuff

KapalıçarŞı turg laiub kaasajal umbes 60 turutänava ääres ning seal on enam kui 3 tuhat müügikohta. Müüdava kauba valik turul on väga lai – seal müüakse mitmesuguseid kaunistusi, ehteid, antiikesemeid, nahka ja nahktooteid, keraamikat, mööblit, tekstiili ja rõivaid, vaipu, turistidele mõeldud suveniire jne. Kompleksis on ka mitmed söögikohad, palvuskohad jms. Seda turgu külastab iga päev enam kui 250 tuhat inimest ning mõnedel päevadel on külastajaid isegi kuni 400 tuhat inimest. Kaasajal on Kapal?çar?? Istanbuli üks tuntumaid huviväärsusi.

Huvitavaid fakte Horvaatiast

Istanbul Grand Bazaar. Autor: Giovanni Dall'Orto

Algselt oli turg, mida tänapäeval tuntakse KapalıçarŞı’na, eeskätt riietega kauplemise koht. Tasapisi turg laienes ja suurenes ka seal pakutava kauba valik. 17 sajandi keskpaigas oli aiaga suletud turu alal müügipunkte juba umbes 3000 ning neile lisandusid umbes 300 müügipunkti turu naabruses. 18 sajandi keskpaigas oli turul juba peaaegu 70 tänavat ja seal tegutses muuhulgas ka 5 moðeed. Turule sisse- ja väljapääs toimus aga 18 värava kaudu.

Ajaloo jooksul on turg ka korduvalt rängalt kannatada saanud – piirkonnas on korduvalt toimunud tõsiseid maavärisemisi ja turul on palju kordi olnud ulatuslikke tulekahjusid. Paljuski tänu tulekahjudele ja linnas kehtestatud uuele ehituskorrale (mis pidi muuhulgas aitama võidelda tulekahjude vastu) hakati 17. sajandi lõpus turu hooneid ehitama kivist ja turu ala võlvitud katusega katma. 1890.a. tegutses turul peaaegu 4400 müügipunkti, üks moðee, üks mausoleum, 19 purskkaevu. Samas ei olnud tol ajal turul mitte ühtegi korralikku söögikohta kuigi türgi kohvi müüdi turul mitmel pool.

Türgi

Boy standing in the front of a lantern store in the Grand Bazaar in Istanbul, Turkey. Autor: Marc Tarlock

Nii nagu ammustel aegadel, on ka kaasajal ühte tüüpi kauba müüjad koondunud valdavalt turu samasse piirkonda. Nii on ehete müüjad peamiselt KapalıçarŞı Caddesi’s; kuldehete müüjad KapalıçarŞı Caddesi’s ja Kuyumcular Car??’s; nahktoodete müüjad Perdahç?lar Caddesi’s; rõivaste müüjad Bit Pazar?’s; mööbli müüjad Divrikli Caddesi’s; vaipade müüjad Sahaflar Caddesi’s.KapalıçarŞı annab kaasajal tööd enam kui 25 tuhandele inimesele. Turg on seniajani suutnud suhteliselt edukalt konkureerida Istanbuli erineva suurusega ostukeskustega. Konkurentsis vastupidavusele on muuhulgas kaasa aidanud turukompleksi lummav hoone ja sealsed tingimisvõimalused (mis sageli muutuvad nii müüja kui ka ostja jaoks omapäraseks mänguks, kuigi veel paarsada aastat tagasi oli sellel turul tingimine keelatud ning igal müüdaval tootel pidi olema konkreetne hind – see aitas muuhulgas müüjatelt kindla suurusega müügimaksu nõuda). KapalıçarŞı on kaasajal avatud iga päev, välja arvatud pühapäeviti ja riiklikel pühadel. Turg on lahti 9.00.–19.00. Turgu külastades tuleb arvestada, et suitsetamine (ja isegi tikust või välgumihklist tule süütamine) on seal rangelt keelatud.

Kui olete Türgis asuvat Grand Bazaari külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Istanbul
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Ankara:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: