Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
PUHKUSEREIS   al. 710€ või 23 € / kuus

Aastavahetuse pakkumised puhkuseks päikese all

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
RINGREIS   al. 1 549€ või 51 € / kuus

Hiina 2018 uusaastapidustuste reis

Ringreisid.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 799€ või 26 € / kuus

Head pakkumised veebruariks Taimaale. 14ööd

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 2 874€ või 94 € / kuus

Avastusreis Birma: alati särav ja naeratav Myanmar

Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
RINGREIS   al. 4 495€ või 147 € / kuus

Boliivia 2018 kevad

Ringreisid.ee
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Aasia Kõrgõzstan

Kirgiisi Vabariik (.kg)

Rahvaarv: 5 432 tuh.
Suunakood: +996
Ajavöönd: GMT +6
Pindala: 199 900 km2
Pealinn: Bishkek
Rahaühik: som (KGS)
Liiklus: parempoolne
Riigikeel: kirgiisi ja vene
Naabrid: Kasahstan, Usbekistan, Tadþikistan, Hiina


Kirgiisi Vabariik on üks kõige külalislahkemaid riike Kesk-Aasia südames. Selles mägises, hingematvalt looduskaunis kohas, kus igapäevaseks joogiks on kitsepiim ning kohalikud on abivalmis ja sooja südamega, puudub suurlinnade toretsevus.

Väärt vaatamist

  1. Lake Issyk-Köl
  2. Osh
  3. Arslanbob
  4. Tian Shan
  5. Issyk Kul Province

Asukoht ja kliima


Kirgiisi Vabariik asub Kesk-Aasias. Kliima varieerub regiooniti. Edela osas asuvas Ferganaa orus on palavad suved, temperatuurid tõusevad sageli 40°C-ni. Põhja jalamil on mõõdukas kliima ja Tian Shanis varieerub see kuivast mandrikliimast polaarkliimani, sõltuvalt kõrgusest. Talve periood on novembrist veebruarini, mil Siberi tuuled toovad külma õhumassi, keskmine temperatuur riigi põhja osas on –24ºC. Lumelaviinide oht on märtsist aprillini ja septembrist oktoobri keskpaigani.
    Parim aeg külastamiseks on juulist septembrini.

Reisitingimused


Eesti kodanikud saavad Kõrgõzstani reisida ning viibida seal viisavabalt kuni 60 päeva.

Kõrgõzstani saatkond Moskvas:
Ul. B.Ordynka 64, 109017 Moskva
Telefon: (+7 495) 237 4882, 2374601
Faks: (+7 495) 951 6062

Tasub teada


Kuritegevus
Kõrgõzstanis esineb vägivaldseid meeleavaldusi ning poliitiline olukord on suhteliselt ebastabiilne. Äärmine ettevaatlikkus ning kohalike ametiasutuste ettevaatusabinõude järgimine on rangelt soovitatav. Turistide vastu suunatud kuritegevust esineb hotellides, restoranides ning pimedal ajal parkides. Soovitav on jätta väärisesemed hotelli seifi ning hoida sularaha, pangakaardid ja dokumendid eraldi. Dokumentidest ja lennukipiletitest on soovitav teha koopiad ning hoida neid originaalidest eraldi. Öisel ajal on soovitav vältida jalgsi liikumist ning kasutada vaid ametlikke taksofirmasid. Kurjategijad võivad esineda ka politseinikena. Politseil on kohustus näidata isikuttõendavat dokumenti, kui isik seda näha soovib.

Seadused ja tavad
Riigis viiakse läbi elektri kokkuhoiu kampaaniat, mille raames teatatakse ajalehtedes plaanilistest elektrikatkestustest. Elektrikatkestused vahelduvad iga päev, kuid hotellidel on generaatorid, mis tagavad sooja vee ning elektri olemasolu ööpäevaringselt.
Passi või selle koopiat on soovitav kanda alati kaasas. Passi esitamisel kontrollimiseks ei ole soovitav seda ulatada politsei kätte. Reisil võiks kaasas olla mõned passipildid. Passi kadumisel tuleb koheselt teavitada politseid ning hoida alles politseile tehtud avaldus.

Sõjaväeobjektide pildistamine on keelatud, kuid info selle kohta ei ole alati nähtaval.

Narkootikumide tarbimine, omamine ja nendega kauplemine on Kõrgõzstanis rangelt karistatav.

Homoseksuaalsus ei ole küll karistatav, kuid ei lähe kokku kohalike moraalinormidega.

Riigikeel on kirgiisi keel. Vene keelt kõneldakse laialdaselt, kuid riigi lõunaosas räägitakse seda vähem. Inglise keelt räägitakse mingil määral Biðkekis. Reisides linnadest välja maapiirkondadesse on soovitav võtta abiks kohalik giid. Kohaliku giidi olemasolu aitab tagada ka turvalisust.

Liiklus
Liikluskultuur ja teede olukord on halb ning liiklus on ohtlik nii jalakäijale kui ka liiklejale. Suurem osa kodanikest on ostnud juhiload ning ei ole läbinud sõidukoolitust, mistõttu on olukord liikluses kaootiline. Liikluseeskirju ei järgita ning lubatust suurema kiirusega sõitmine on tavaline. Teed on riigis viletsad ning öisel ajal on soovitav liiklemist vältida. Mõnedes linnades on osa teid ka valgustatud ning esineb katmata kanalisatsiooniavasid. Talvel on teed jääs ja lumi koristamata ning kevadel võivad teed olla kinni laviinide tõttu. Maapiirkondades liigub tihtipeale teedel ka inimesi ja kariloomi.

Väljaspool Bishkeki ja Oshi linnu on bensiinijaamu vaid vähestes kohtades. Kütust on soovitav tankida vaid tuntud firmade tanklates ning vältimaks ebakvaliteetset kütust on soovitav võtta kanistrisse varukütust.

Liikluspolitsei võib trahvida lihtsalt raha kogumise eesmärgil. Liiklusõnnetusi esineb sageli. Biðkek - Issõk-Kuli ning Biðkek – Almatõ vahelisel maanteel on esinenud politseiriietuses kurjategijaid.

Auto juhtimisel ei ole lubatud minimaalsetki alkoholijoovet.

Ühistransport on vilets ning bussides on soovitav olla valvas taskuvaraste suhtes. Taksode kasutamisel on soovitav hinnas eelnevalt kokku leppida.

Kõrgõzstan aktsepteerib rahvusvahelist juhiluba.

Arstiabi
Tervishoiuteenused ei ole lääneriikide tasemel. Enne reisile minekut on soovitav kindlasti konsulteerida reisimeditsiini kabinetiga, milliseid vaktsineerimisi tuleks eelnevalt teha ja kuidas võimalikke terviseriske vältida. Haigestumise korral ei ole abi saamine tagatud ning meditsiinivahenditest on tihti puudus. Pealinnas on tihe apteegivõrgustik, kuid paljud ravimid võivad olla võltsitud, mille tõttu ei ole nende mõju piisav. Inglise keelt kõnelevaid arste on vähe. Kohalikke haiglaid on soovitav võimaluse korral vältida.

On soovitav tarbida vaid pudelivett ning kraanivee tarbimisel on soovitav vesi eelnevalt keeta. Toiduhügieenile on soovitav pöörata suurt tähelepanu süües vaid praetud toitu ning kooritud puu- ja juurvilju.
Üldisi nõuandeid tervena reisimiseks vaktsiin.ee ning European Centre for Disease Prevention and Control kodulehelt.

Looduslikud tingimused
Kõrgõzstan asub seismiliselt aktiivses piirkonnas, kus võib esineda maavärinaid. Maavärinaid on esinenud Naryni ja Batkeni piirkondades.

Valuuta
Kõrgõzstanis käibib valdavalt sularaha. Krediitkaarte saab kasutada vaid suuremates hotellides ja restoranides ning turistidele suunatud poodides. Kaardipettusi esineb tihti, mistõttu tuleks pangakaardi kasutamist vältida. Pangaautomaate on vaid suuremates linnades ning vältimaks hilisemaid ebameeldivusi on soovitav võtta kviitung peale kõiki tehinguid.
Reisides Kõrgõzstani on soovitav kaasa võtta piisavas koguses sularaha, eelkõige USA dollarites ning vahetada seda kohapeal.


Soovitame kindlasti ennast registreerida Välisministeeriumi kodulehel!

Reisile minnes soovitame kindlasti teha ka reisikindlustuse. Kindlustus tuleks valida vastavalt oma reisi eesmärgile ja iseloomule. Reisikindlustuse hindu ja tingimusi on võimalik võrrelda meie koostööpartneri IIZI Kindlustusmaakler AS veebilehel: Reisikindlustus www.iizi.ee.

Kui riigis ei ole Eesti Vabariigi saatkonda ega konsulaati või kui vajate abi peale tööaega, pöörduge lähimasse esimese Euroopa Liidu liikmesriigi esindusse või võtke ühendust välisministeeriumi valvekonsuli +372 53 01 9999 või valvesekretäriga +372 6 377 000.

Vaktsiinisoovitused kõigi maade kohta siit - www.reisivaktsiinid.ee.

Enne reisi varusta end vajalike reisiravimite ja -komplektidega Apotheka netiapteegist - "Sinu apteek internetis".

Informatsioon osaliselt Eesti Välisministeeriumi kodulehelt, Wikipediast ja CIA Factbook'ist.

Infot usu- ja riigipühade kohta leiate www.when-is.com
Arutelupakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused:

Soodsad lennud Tallinnast: