Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
PATTAYA   al. 739€ või 70 € / k
Sooduspakkumine Taisse 31.11 väljumisele
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Aafrika Kesk-Aafrika VabariikKesk-Aafrika Vabariik (.cf)

Rahvaarv: 5 167 tuh.
Suunakood: +236
Ajavöönd: GMT +1
Pindala: 622 984 km2
Pealinn: Bangui
Rahaühik: Kesk-Aafrika frank (XAF)
Liiklus: parempoolne
Riigikeel: prantsuse
Naabrid: Kamerun, Kongo, Kongo DRV, Sudaan, Tðaad


Kui otsida "tõelist" Aafrikat, võib selleks olla Kesk-Aafrika Vabariik, kus on uskumatu ning hämmastav metsiku looduse mitmekesisus ja ilu. Siiski on riik ise vaene ning killustatud.

Merepiirita Kesk-Aafrika Vabariigi turistidele kõige huvipakkuvam loodus asub maa edelaosas, piirkonnas, kus asuvad Dzanga-Sangha kaitsealade kompleksi kuuluvad rahvuspargid. Sealse looduse suurimad huviväärsused on elevandid, gorillad, ðimpansid, kahvripühvlid, laanesead, jõesead, vesikudud, bingo antiloobid, mitut liiki kabriklased, enam kui 350 liigist linde ja väga mitmekesine taimestik. Seejuures on pargi põhjapoolses osas nn Dzanga sektoris gorillade asustustihedus (1,6 indiviidi km2 kohta) maailma suuremate hulgas. Sealseid loodusparke läbib pikalt ka maaliline Kadéï jõgi, mis kuulub kuulsa Kongo jõe vesikonda.

Kesk-Aafrika Põhjaosas asub aga turistidele samuti huvi pakkuv Bamingui-Bangoran Nrahvuspark ja Biosfääri Kaitseala. Selle piirkonna rikkuseks on muuhulgas troopilised kuivad metsad, savann, galeriimetsad, hüäänkoerad, lõvid, gepardid, lamantiinid, mitmesugused konnad, punapea-lembepapagoid jne.

Kesk-Aafrika Vabariik on väga mitmekesine ka kultuurilises mõttes. Seal elab üle 70 erineva rahva, kes kõnelevad peamiselt Nigeri-Kongo ja Niiluse-Sahara keelte hulka kuuluvaid keeli. Üle poole elanikest on kristlased, kuid paljud harrastavad ka kohalike usundeid ning vähemalt 15% järgivad islamit. Kuigi KAV-s esineb erineva usuga rahvaste kokkupuutealadel vägivalda, on enamuses riigist üpris rahulik, inimesed valdavalt väga sõbralikud ning turist võib osa saada ka erinevate rahvaste eksootilistest kommetest ja tseremooniatest.

Väärt vaatamist

  1. Bangui
  2. Dzanga-Ndoki Rahvuspark
  3. Bamingui-Bangoran Rahvuspark ja Biosfääri Kaitseala

Asukoht ja kliima


Kesk-Aafrika Vabariik asub Aafrika mandri keskosas, 2. ja 11. põhjalaiuse vahel. Suurema osa riigist moodustab savann, mis asub u. 500m kõrgusel merepinnast ning kus asub Maailma Looduse Fondi üks ökopiirkond. Maa kirdenurk on kõrb ning kõrbe ala pidev suurenemine ohustab sisuliselt kogu Kesk-Aafrika Vabariiki. Kliima on Köppeni kliimaklassifikatsiooni järgi üldiselt troopiline. Väga vihmane aastaaeg kestab maa põhjaosas valdavalt juunist septembrini ja lõunaosas maist oktoobrini. Vihmasel perioodil on troopilised tormid peaaegu igapäevased ning varahommikuti esineb tihedat udu. Kõige sademeterohkem (umbes 1800 mm aastas) on Ubangi jõe ülemjooksul riigi idaosas. Põhja pool on veebruarist maini kuum ja suhteliselt kuiv. Sel ajal puhuvad põhjast ja kirdest kuumad, kuivad ning tolmused harmattani tuuled.

Kesk-Aafrika Vabariigi edelaosas pealinna Bangui piirkonnas umbes 370 m kõrgusel merepinnast on päevased keskmised maksimumtemperatuurid juunist novembrini 30 °C – 31 °C ja detsembrist maini 32 °C – 34 °C. Vahel harva võib temperatuur ulatuda kõrgemale kui 36 °C (rekord on piirkonnas 38 °C). Öised keskmised miinimumtemperatuurid on aastaringselt 19 °C – 21 °C. Üldjuhul ei lange temperatuur madalamale kui 16°C (rekord on 14 °C). Sademeid on aastas peaaegu 1550 mm. Seejuures jagunevad sademed kuude vahel väga ebaühtlaselt. Kõige kuivem kuu on detsember – siis sajab keskmiselt ainult 5 mm. Jaanuaris ja veebruaris on sademeid 25–45 mm. Märtsis, aprillis, juunis, septembris ja novembris on sademeid 115–150 mm, mais 190 mm, augustis ja oktoobris 200–210 mm ning juulis 225 mm. Aastas on umbes 140 sajupäeva. Kõige enam sajupäevi kuus (16–19) on juulist oktoobrini. Detsembrist veebruarini on igas kuus 2 – 5 sajupäeva. Aastakeskmine suhteline õhuniiskus on Bangui piirkonnas kõrge, ulatudes 77%-ni. Kõige madalam (70%) on see detsembrist jaanuarini ning kõige kõrgem (84%) juulis ja augustis. Aastas on keskmiselt 2100 päikeselist tundi, sh detsembris ja jaanuaris peaaegu 220 tundi.

KAV-i lõunaosas Bangassou linna piirkonnas on päevased keskmised maksimumtemperatuurid jaanuarist märtsini 34 °C – 35 °C ja ülejäänud kuudel 31 °C – 33 °C. Öised keskmised miinimumtemperatuurid on aastaringselt 18 °C – 21 °C. Sademeid on aastas üle 1700 mm. Seejuures jagunevad sademed kuude vahel väga ebaühtlaselt. Detsembrist veebruarini sajab igas kuus 20–40 mm; märtsis, aprillis ja novembris 100–140 mm ning ülejäänud kuudel 180–260 mm.

Reisitingimused


Reisimisel Kesk-Aafrika Vabariiki on Eesti kodanikule vajalik viisa, mida on võimalik taotleda Prantsuse saatkonnas Tallinnas.
Prantsuse Suursaatkond Eestis:
Toom-Kuninga 20
15185 Tallinn
Tel: +372 631 1492; +372 505 7705; +372 516 9440
http://www.ambafrance-ee.org

Tasub teada


NB! Riiki sisenemiseks on kohustuslik esitada rahvusvaheline kollapalaviku vastu vaktsineerimist tõendav dokument. Kollapalaviku vastast vaktsineerimist tõendavad järgmised WHO Rahvusvaheliste Sanitaar-Meditsiiniliste eeskirjade nõuete kohaselt vormistatud dokumendid: "Kollapalaviku vastu vaktsineerimist tõendav rahvusvaheline sertifikaat", mis on väljastatud enne 15.12.2007 või "Rahvusvaheline vaktsineerimise või profülaktika tõend", mis on väljastatud pärast 15.12.2007. Rahvusvaheline kollapalaviku vastu vaktsineerimist tõendav dokument jõustub 10 päeva pärast vaktsiini manustamist ning selle kehtivuse aeg on 10 aastat. Loe lähemalt Terviseameti kodulehelt.

ÜRO andmetel on enam kui 10% Kesk-Aafrika Vabariigi 15-49 aastased HIV positiivsed.

Kuigi prantsuse keel on üks riigikeeltest, ei oska paljud elanikud ühtegi teist keelt peale oma rahva keele. Seetõttu on kohalike elanikega eriti väljaspool linnu väga raske suhelda.

Elekter: 220/240V, 50Hz.


Soovitame kindlasti ennast registreerida Välisministeeriumi kodulehel!

Reisile minnes soovitame kindlasti teha ka reisikindlustuse. Kindlustus tuleks valida vastavalt oma reisi eesmärgile ja iseloomule. Reisikindlustuse saate broneerida iizilt SIIT ››

Kui riigis ei ole Eesti Vabariigi saatkonda ega konsulaati või kui vajate abi peale tööaega, pöörduge lähimasse esimese Euroopa Liidu liikmesriigi esindusse või võtke ühendust välisministeeriumi valvekonsuli +372 53 01 9999 või valvesekretäriga +372 6 377 000.

Informatsioon osaliselt Eesti Välisministeeriumi kodulehelt, Wikipediast ja CIA Factbook'ist.

Infot usu- ja riigipühade kohta leiate www.when-is.com


REISI SIHTKOHTA: Bangui
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Bangui:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: