Peruu Vabariik - ReisiGuru.eePeruu Vabariik (.pe)

Peruu – see on eeskätt ülimalt põneva ajaloo ja rohkete kultuurimälestiste maa. Just tänapäeva Peruu territooriumil asub inkade kuulus linn Machu Picchu, mis tõenäoliselt rajati 15. sajandil ja on kaasajani hästi säilinud. Machu Picchu, kus on säilinud enam kui 200 hoonet, on inkade kultuuri tuntuim mälestis. See enam kui 2400 m kõrgusel merepinnast asuv asula kuulub juba 1983. aastast ka UNESCO maailmapärandi nimekirja. Ent lisaks nimetatud asulale on Peruus hulgaliselt teisigi vaatamisväärsusi, mis on seotud Peruu põliselanike, indiaanlastega.

Peruus on ka tänapäeval võimalik kogeda ehedat indiaanikultuuri, sest selle maa rahvastikust on enam kui 30% indiaanlased ja peaaegu 50% indiaanlaste ja valgete segaverelised järeltulijad. Selle riigi mõnedes piirkondades elavad indiaanlased ka kaasajal üsna sarnaselt sellele, kuidas nad elasid mitu sajandit tagasi! Peruus on lisaks hispaania keelele ka koguni kaks põliselanike keeltest ametikeeled – need on ketðua keel ja aimara keel.


Pealinn: Lima
Rahaühik: Uus Sol (PEN)
Liiklus: parempoolne
Riigikeel: hispaania
Rahvaarv: 0 milj.
Suunakood: 51
Ajavöönd: GMT -5
Pindala: 1285216 km2
Domeen: .pe
Naabrid: Ecuador, Colombia, Brasiilia, Boliivia, Tšiili


Peruu asub Lõuna-Ameerika lääneosas, ekvaatori ja 19. lõunalaiuse vahel.

Enamuses Peruus valitseb kaks põhilist aastaaega - kuiv ja niiske, kuigi ilm on väga erinev sõltuvalt geograafilisest piirkonnast. Temperatuuri mõjutab peamiselt kõrgus, mida kõrgemal seda jahedam. Peruus on esindatud koguni 28 kliimat või mikrokliimat maakera kokku 32-st erinevast kliimast! Rannikul on kliima subtroopiline ja väga väheste sademetega. Andide mägedes on külm või väga külm kliima koos suhteliselt sademeterohke suvede ja väga kuivade talvedega. Idapoolsetel tasandikel valitseb ekvatoriaalne kliima, kusjuures soe ja sajune on aastaringselt.

Vahemere rannikul on 5 lõunalaiusest põhja poole jäävatel aladel poolkõrbe kliima. Temperatuuride vahemik on 14°C-st 38°C-ni. Suved on päikeselised, soojad ja kuivad. Vihmahood võivad olla vägagi ootamatud. Igal aastaajal on sademeid maa põhjaosas, Ecuadori piiri lähedal. Lõunapoolsetel rannikualadel on sademed on väga harvad ja mõnel pool võib aastas sadada vähem kui 150 mm. Suvel on temperatuurid enamasti vahemikus 18°C kuni 22°C. Väga harva kui temperatuur jõuab 30°C lähedale. Kõrbepiirkonnas võivad temperatuurid ulatuda aga kuni 35°C-ni.
Talvised temperatuurivahemikud on enamasti 14°C-st 21°C-ni. Väga harva langevad temperatuurid alla 10°C. Rannikualale jääb ka Peruu pealinn Lima. Seal on päevased temperatuurivahemikud läbi aasta 18°C-st 27°C-ni. Kõige külmem on augustis ja kõige soojem on veebruaris. Öised temperatuurivahemikud on 15°C ja 19°C vahel. Sademeid on aastas alla 15 mm (!). Peaaegu pool sellest tuleb maha septembris.

Andide mäestikus sõltub konkreetne kliima oluliselt kõrgusest merepinnast. Aastakeskmine temperatuur on madalamatel aladel 18°C, kuid nulli lähedal kõrgmägedes. Ka sademete hulk varieerub koos kõrgusega merepinnast ulatuslikult. Enamasti on kõige enam sademeid jaanuari ja märtsi vahel. Maist augustini on sademeid väga vähe. Andide kaguosas on sademeid aastas ca 200 mm, kuid idapoolsetel aladel võib see ulatuda 1000 mm-ni aastas ja mõnel pool mõnel aastal isegi 5000 mm-ni aastas (!).

Idapoolsetel tasandikel on ekvatoriaalse kliimaga, enamuse aastast soe ja vihmane. Aastane sademete hulk varieerub sõltuvalt piirkonnast 1000 mm-st 4000 mm-ni. Kõige kuivem on juunist augustini. Temperatuurid on enamasti vahemikus 18°C kuni 36°C.

Peamine turismi hooaeg on juunist augustini, mil on Andides kuiv hooaeg. See on ka parim ning külastatum aeg Inkade radadel matkamiseks (Machu Picchu).

Mägesid saab külastada aastaringselt, kuid detsembrist märtsini on niiske ja mudane.

Eesti kodanikud võivad Peruus viibida viisavabalt kuni 90 päeva poole aasta jooksul.

Peruu Suursaatkond Helsingis:

Annankatu 31-33 C 44
00100 Helsinki, Soome
Tel: (358 9) 759 94 00
Faks: (358 9) 759 940 40
Konsulaarosakond:
Tel: (358 9) 759 94 013
E-mail: consular@peruemb.inet.fi

Passi kaotuse või muude probleemide tekkides soovitame kindlasti võtta ühendust Eesti aukonsuliga Peruus.

Eesti Aukonsul Peruus:

Hr. FRANCISCO ESPINOSA BELLIDO
Konsulaarpiirkond: kogu Peruu Vabariik
Estudio Francisco Espinosa Bellido
Abogados
Paseo de la República 3832, 7th Floor
Lima 27
Peru
Tel.: (51 1) 440 9955, (51 1) 421 8164
Faks: (51 1) 441 2696
E-mail: fespinosar@espinosabellido.com

NB!Eesti Terviseamet soovitab muhk- ja kopsukatku ohu tõttu vältida Ascope provintsi külastamist. Peruu tervishoiuministeeriumi andmetel on katku riskipiirkondadeks ja Chicama, Chocope ja Santiago de Cao provintsid.

Vihmaperioodil Peruusse reisides tuleb arvesse võtta loodusest tulenevaid riske. Novembrist kuni aprillini võib esineda suurtest vihmadest põhjustatud mudalaviine, maalihkeid ja teede läbimatust, mille tõttu võib katkeda ligipääs Aguas Calientesse ja Machu Picchusse. Ka Puerto Maldonado-Inambari maanteel Boliivia ja Brasiilia piiril on esinenud maalihkeid. Ettevaatust nendes piirkondades! Peruus võib esineda ka maavärinaid, vulkaanipurskeid jms.

Tuleks säilitada tavapärast ettevaatlikkust oma isiklike asjade suhtes. Eriti ettevaatlik tuleks olla suurlinnades, Lima Jorge Chavez rahvusvahelises lennujaamas ning ööbussidega reisides.
Aeg-ajalt võib Lima tänavatel esineda protestiaktsioone ja demonstratsioone, mis võivad põhjustada ajutist tänavate sulgemist ja rongiliikluse katkestusi. Samas võivad kogunemised kergesti muutuda vägivaldseks, mistõttu tuleks suuri rahvakogunemisi vältida.

Liikudes mägedes kõrgemale kui 3000 m (Cuzco, Puna, Colca Kanjon või teised kõrgmägedes asuvad turismiobjektid) võib hõre mäestikuõhk põhjustada tõsiseid vaevusi. Esimestel päevadel tuleb kiiremaks kohanemiseks juua palju vedelikku, süüa kergelt, vältida liigset kehalist aktiivsust ja alkoholi tarbimist. Kui kannatate kroonilise kõrgvererõhu, südame- või respiratoorsete haiguste käes, tuleks kindlasti juba enne reisile minekut konsulteerida oma perearsti või vastava valdkonna spetsialistiga vältimaks tõsiseid tervisehäireid mägedes.

Enne reisile minekut on soovitav konsulteerida lähima reisimeditsiini kabinetiga, milliseid vaktsineerimisi eelnevalt teha ja kuidas vältida võimalikke terviseriske.

Hea meditsiiniabi saamine võib Peruus olla kallis. Soovitame sõlmida kindlasti reisikindlustuse, mis tagab meditsiiniliste teenuste ja vajadusel erakorralise kojusaatmise eest tasumise.

Seoses Nazca liinidel esinenud väikelennukite õnnetusjuhtumitega on Peruu lennuamet teinud ettekirjutuse kõigile lennufirmadele, kes pakuvad teenust Nazca liinidel, kas Nazca või Ica linnast - turvakaalutlustel peab sõit toimuma kaaspiloodiga, väikelennuk ei tohi olla vanem kui 15 aastat vana ja mahutama vähemalt 8 reisijat ja 2 meeskonnaliiget.

Peruu mõnedes piirkondades, kus enamuse moodustavad indiaanlased, võib raskusi olla nii hispaania- kui ka inglise keelega, sest kohalikud räägivad üksnes mõnda indiaani keelt.

Viimastel aastatel on Eesti kodanikke Peruus arreteeritud seoses narkootikumide smugeldamisega. Kõik narkokuriteod on Peruus rangelt karistatavad ja karistusmäärad on pikad. Peruu kinnipidamisasutuste tingimused ei ole võrreldavad Euroopa omadega. Seetõttu pakkige alati oma reisikott ise ning ärge kunagi võtke kellegi palvel tema asju tollipunkti kaasa.

Turistide abitelefon +51 1 424 2053 (vastatakse ka ingliskeelsetele päringutele).

Elekter: 220V 50 Hz.

Lisaks veel...




* märgitud väljad on kohustuslikud.



Lennupiletid

Majutus - Lima


ROHKEM HOTELLE SIIT»

Tegevused


VAATA KÕIKI EKSKURSIOONE »

INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.