Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
RINGREIS   al. 1 850€ või 61 € / kuus

Hiina Kuldne kolmnurk

» Hiina Kuldse kolmnurga tipphetked: Peking, Xi'an, Shanghai.
Ringreisid.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 395€ või 13 € / kuus

Head pakkumised Sharm el Sheikhi veebruariks

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 515€ või 17 € / kuus

Oktoobri soodsad pakkumised Rhodosele - üksikud kohad

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 299€ või 10 € / kuus

Kiirusta! Alanud on kampaania - Pilvede eest peitu - vaid loetud päevad

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 1 049€ või 34 € / kuus

UUEKS AASTAKS VIETNAMI! 28.12 väljumine vietnami Riiast

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Iraan Kas teadsid, et maailma kõige kuumem maapind asub...

Kas teadsid, et maailma kõige kuumem maapind asub...


Iraan (.ir)

2012.07.04 14:24
Autor: ReisiGuru.ee

Maailma kõige kuumem maapind on Iraanis Dasht-e Lût’is ehk Lût’i kõrbes asuvas Gandom Beryanis. NASA satelliit „Aqua“ on seal 2004–2005 maapinnal mõõtnud koguni 70,7°C. Võrdluseks kõrgeim õhutemperatuur (klassikaliselt mõõdetakse maapinnast 2. m. kõrgusel) on Liibüas Al-Aziziyah’is 1992.a. mõõdetud 57,7°C. Enam kui 70. kraadisel maapinnal on teoreetiliselt võimalik praadida muna!


Kas teadsid et...

ReisiGuru - Kas teadsid et...

51800 km2 suurune Dasht-e Lût (480 km pikk ja kuni 320 km lai) on Kagu-Iraanis asuv soola- ja liivakõrb. Dasht-e Lût’i idaosa on madal soolaväljadega kaetud platoo. Kõrbe keskosas on rida paralleelseid mäeseljandikke ja nõgusid. Kõrgendikud küündivad kõrguses 75 meetrini ja pikkuses 150 km-ni. Kaguosas on aga liivakõrb, kus liivaluited ulatuvad kuni 300 meetri kõrgusele! Dasht-e Lût’i liivaluiteid peetakse Aasia kõige kõrgemate hulka kuuluvateks (võrdluseks Sahara kõrbe Alþeeria poolses osas leidub kuni 465 m kõrguseid liivaluiteid). Dasht-e Lût’i kõige kuumematel aladel ei tundu elavat ühtegi eluvormi, isegi mitte mikroorganisme. Samas on sealsete jõgede orgudes siiski küllaldaselt rohelust, mistõttu ei saa Dasht-e Lût’i täiesti elutuks pidada.

Gandom Beryan on Iraani Kermani provintsi kirdeosas asuv 480 km² suurune tumeda laavaga kaetud platoo. Laava päritolu kohta pole kindlaid tõendeid, sest piirkonnas ei ole vulkaane, kus kohast laava võiks pärit olla.


Kas teadsid, et maailma kõige kuumem maapind asub...

Dasht-e Lût desert.

Gandom Beryanos on temperatuur talutav ajavahemikus novembrist aprillini. Ühtlasi on tegemist ka maailma ühe kõige kuivema piirkonnaga. Sademeid tuleb seal üldjuhul vaid lühikesel perioodil kevadeti. Inimasustus Gandom Beryanis puudub. Sealt ei lähe läbi ka ühtegi teed. Piirkonnale kõige lähemal asuvad Iraani arvukaima rahva pärslaste külad. Lähim linn on ca 4,2 tuhande elanikuga Shahdad. Gandom Beryanist sadakond km ida pool asuvas Kermân’i linnas (mis on Kermân’i provintsi keskuseks) on võrreldes tumeda laavaga kaetud platooga ilmastik juba nagu paradiisis, sest seal sajab aastas ca 150 mm ja keskmine päevane õhutemperatuur juunist augustini on ainult 34°C–36°C.

Kas teadsid, et maailma kõige kuumem maapind asub...

City of Kerman, Iran

Gandom Beryan tähendab pärsia keeles „kõrbenud nisu“. Kohaliku legendi kohaselt on paik saanud nime seal 1950-ndatel toimunud sündmuste järgi. Piirkonnast läbi liikunud kaamelite karavan oli juhtunud õnnetuse tõttu sunnitud oma nisukoorma kõrbesse maha jätma. Kui mõned päevad hiljem leidis sellesama nisukoorma teine karavan, oli vili kuumuse tõttu täielikult kõrbenud. Sellest alates nimetataksegi piirkonda nimega Gandom Beryan ehk „kõrbenud nisu“.

Kui olete Iraanis asuvat Dasht-e Lût’i ehk Lût’i kõrbe külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


pakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused:

Soodsad lennud Tallinnast: