Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
ELAMUSREIS   al. 2 874€ või 94 € / kuus

Avastusreis Birma: alati särav ja naeratav Myanmar

Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 2 374€ või 78 € / kuus

Kõik-hinnas avastusreis Hiina südamesse

» Tule avasta Hiina kultuuri ja elu koos Seedritega.
Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 299€ või 10 € / kuus

Kiirusta! Alanud on kampaania - Pilvede eest peitu - vaid loetud päevad

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
RINGREIS   al. 1 850€ või 61 € / kuus

Hiina Kuldne kolmnurk

» Hiina Kuldse kolmnurga tipphetked: Peking, Xi'an, Shanghai.
Ringreisid.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 499€ või 16 € / kuus

Oktoobri soodsad pakkumised Patrasse kreekas

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Bealu Populaarne Meduusi järv Belaus

Populaarne Meduusi järv Belaus


Bealu (.pw)

2015.07.03 07:59
Autor: ReisiGuru.ee

Meduusi järv (rahvusvaheliselt tuntud inglise keelse nimega Jellyfish Lake, belau keeles Ongeim'l Tketau ehk „Viies järv“) on merelähedane järv Vaikses ookeanis Belau saareriigis Eil Malki saare idaosas. Järve pikkus on kuni 460 m, laius kuni 160 m ja pindala ca 5,7 ha. Järve keskmine sügavus on 30 m. Meduusi järve eripäraks on asjaolu, et miljonid meduusid ületavad oma rändeteel iga päev selle järve. Tänu meduuside massilisele rändele on järv väga populaarne turistide, eriti snorgeldajate, seas.

Populaarne Meduusi järv Belaus

Ialissós. Allikas: www.fromquarkstoquasars.com

Öösel on meduusid umbes 14 tunni jooksul järve lääneosa keskpiirkonnas ning liiguvad vaid vertikaalselt – kord järve pinna suunas, kord sügavamale vette. Umbes kell 9.30. kohaliku aja järgi alustavad meduusid liikumist järve lääneosa keskpiirkonnast järve idaosasse. Umbes kell 15.30 liiguvad meduusid järve idaosast järve äärmisesse lääneosasse. Päikeseloojangu ajal liiguvad meduusid järve äärmisest lääneosast lääneosa keskpiirkonda. Ja nii kõikidel ööpäevadel läbi kogu aasta.

Meduusi järv on ookeaniga ühenduses lubjakivisse uuristunud lõhede ja kolme veepinnalähedase tunneli kaudu. Samas on järv ookeanist piisavalt isoleeritud ning sealsed tingimused erinevad Eil Malki saarelähedase ookeani omadest märkimisväärselt. Järves elavad paapua meduuside hulka kuuluvad nn kuldsed meduusid (Mastigias papua etpisoni) erinevad oluliselt saarelähedastes vetes elutsevate lähisuguluses olevate liikide meduusidest.

Populaarne Meduusi järv Belaus

Ialissós. Allikas: www.fromquarkstoquasars.com

Meduusi järv on kihistunud ehk järv jaguneb kaheks erinevaks kihiks – järve ülemine osa on hapnikurikas ja alumine osa hapnikuvaene. Järve pinnal on hapniku sisaldus ca 5 hapniku molekuli miljoni veemolekuli kohta, kuid juba 15 m sügavusel hapniku sisaldus vees puudub. Seejuures on taoline kihistumine püsiv. Meduusi järvele sarnaseid muutumatu kihistumisega soolajärvi on kogu maailmas ainult umbes 200. Enamus sellistest järvedest asub meredest kaugel. Merelähedased püsiva kihistumisega järved on maailmas üsna ainulaadsed. Samas Eil Malkil ja lähisaartel on selliseid järvi kokku enam kui kümme.

Meduusi järve hapnikuga varustatud kihis on vesi veidi hägune. Sealne nähtavaus on keskmiselt ainult 5 m. Kõik hapnikku vajavad organismid, sh kuldsed meduusid, elavad just selles kihis.

Populaarne Meduusi järv Belaus

Ialissós. Allikas: www.fromquarkstoquasars.com

Veepinnalähedaste tunnelite kaudu saab järv osa ümbritseva ookeani tõusudest ja mõõnadest – tunnelid juhivad vett tõusude korral järve juurde ja mõõnade korral kord järvest ära. Järves endas on tõusu- ja mõõnaaegse veetaseme vahe umbes kolmandiku sellest, mille ulatuses veetase erineb saart ümbritsevates vetes. Seejuures jõuab vee kõrgtase järve umbes üks tund ja 40 minutit hiljem kui saare lähedases ookeanis. Arvatakse, et tõusude ja mõõnadega vaheldub umbes 2,5% järve veehulgast. Kuna tõus ja mõõn mõjutavad järve veepinnalähedasel kõrgusel, jääb järve sügavam osa ehk hapnikuvaene osa tõusudest ja mõõnadest puutumata.

Järve hapnikuvaese kihi kolm esimest meetrit on elupaigaks paljudele bakteritele, sh anaeroobsetele purpurbakteritele. Need bakterid kasutavad fotosünteesiks ära sisuliselt kogu järve hapnikuvaesesse osasse jõudva päikesevalguse. Seetõttu on bakterite piirkonnast all pool järve vesi tume, kuid siiski läbipaistev. Hapnikuvaeses kihis on nähtavus kuni 30 m.

Meduusi järve hapnikuvaeses kihis leidub hulgaliselt ammoniaaki ja fosfaate. Nendest tulenevalt on järve hapnikuvaene kiht sukeldujatele potentsiaalselt ohtlik, sest mürgid võivad läbi naha jõuda sukeldujate organismi. Arvestades aga, et Meduusi järves ei ole sukeldujatel lubatud kasutada akvalangivarustust, ei jõua järves sukeldujad reaalselt sügavuseni, mis neile mürgitust võiks tuua.

Kuldsete meduuside hulk Meduusi järves on viimastel aastatel olnud pidevas muutumises. Nt 1998. aasta lõpuks oli nende hulk vähenenud peaaegu nullini. 2012. a. maiks oli nende hulk aga sama suur kui enne vähenemise algust.

Meduusi järve külastaja peab ostma spetsiaalse loa, mis kehtib 10 päeva ja maksab 100 USD. Turistide poolne akvalangiujumine ei ole Meduusi järves lubatud. Snorgeldamine ja ilma akvalangi varustuseta sukeldumine on aga lubatud. Kuigi Belau saartel on ka teisi sarnaseid merelähedasi järvi, kus toimuvad meduuside ränded, on Eil Malki saarel asuv Meduusi järv käesoleval ajal ainus, mis on turistidele külastamiseks avatud.

Kui olete Belaus Eil Malki saarel asvat Meduusi järve külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu
Reisisoovitused selle riigi kohtapakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused:

Soodsad lennud Tallinnast: