Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
HURGHADA   al. 459€ või 43 € / k
MUST REEDE- AINULT TÄNA KUNI 23:59. Türgi ja Hurghada pakkumistele ALE -66.66€ broneeringu kohta
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Aasia Sri Lanka

Sri Lanka Demokraatlik Sotsialistlik Vabariik (.lk)

Rahvaarv: 21 milj.
Suunakood: +94
Ajavöönd: GMT +6
Pindala: 65 610 km2
Pealinn: Colombo
Rahaühik: ruupia (LKR)
Liiklus: vasakpoolne
Riigikeel: singali ja tamili
Naabrid: India, Maldiivid


See väike saar – endise nimega Tseilon - on oma paljude hellitusnimedega, saare looduslike rikkuste ja iluga, külastajate magnet. Sri Lankas on kaunid rannad, mägedes asuvad tee istandused, muistsed linnad ning elevantide ja leopartide seltsis elavad linnud. Kõige selle peale veel sõbralikud inimesed, suurepärane toit ja madalad hinnad. See ahvatlev kompott toob rändajad ikka ja jälle sinna, pannes neid unustama oma argipäeva mured ja rutiini.

Pole ime, et kuulus maadeuurija Marco Polo nimetas 13. sajandil Sri Lankat parimaks saareks kogu maailmas! Kaasajal on turistide seas Sri Lankal enam hinnatud rannad, ürgne loodus, ajaloolised vaatamisväärsused, maaliliselt kaunid vaated, mitmesugused festivalid, teraapiavõimalused ja lihtsalt võimalus huvitavalt seigelda.

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuulub Sri Lankast 6 kultuurilist objekti ja 2 looduslikku objekti. Kultuurilised objektid on maa idaosas asuv Polonnaruwa vanalinn (alates 1982), maa keskosas asuv Sigiriya vanalinn (1982), maa põhjaosas asuv Anuradhapura püha linn (1982), maa keskosas asuv Kandy püha linn koos oma enam kui 400 aastat vana budistliku templiga (1988), maa edelarannikul asuv Galle vanalinn ja tema kaitserajatised (1988) ning maa keskosas asuv Dambulla koobastempel (Dambulla Kuldne Tempel, 1991). Maailmapärandi looduslikud objektid on maa keskosas asuv peaaegu 89 km2 suurune Sinharaja metsa kaitseala (1988) ja Sri Lanka keskmäed (UNESCO nimistus alates 2010, peamiselt vihmametsade ala, kus mäetipud ulatuvad kuni 2500 m kõrguseni merepinnast, muuhulgas elavad seal esikloomaliste ehk primaatide hulka kuuluvad üliharuldased sireloorid).

Väärt vaatamist

 1. Anuradhapura
 2. Polonnaruwa
 3. Sigiriya
 4. Arugam Bay
 5. Yala National Park
 6. Kandy
 7. Adam's Peak
 8. Unawatuna
 9. Galle
 10. Jaffna
 11. Sinharaja Forest Reserve
 12. Erinevad Sri Lanka rannad
 13. Horton Plains National Park

Asukoht ja kliima


Sri Lanka asub saarel Lõuna-Aasias, 6. ja 10. põhjalaiuse vahel. Sri Lanka inimasustus on tihedaim maa lääne- ja edelaosas. Seal asuvad ka riigi suuremad ja tähtsamad linnad.

Seal valitseb troopiline kliima, kuiv- ja vihmane aastaaeg. Maist augustini kestev Yala mussoon toob vihma riigi edela osasse, kuiv periood edelas on detsembrist märtsini. Oktoobrist jaanuarini kestev Maha mussoon toob vihmasajud riigi põhja- ja ida ossa, kuiv periood põhjas ja idas on maist septembrini.

Sri Lankas valitseb troopiline ja suhteliselt kuum kliima. Temperatuurid on aastaringselt küllaltki ühtlased ja kõrged. Palavust leevendavad ookeanitelt puhuvad tuuled. Riigi kui terviku osas on aastakeskmine temperatuur 28°C lähedal. Seejuures on öised temperatuurid päevastest vaid kuni 7°C madalamad. Enamikes piirkondades on kõige kuumem kuu mai ja kõige jahedam kuu jaanuar. Mõnel pool mägedes võivad öised temperatuurid langeda -5°C-ni. Sademeid on Sri Lankas väga palju, mõnel pool mägistel aladel isegi enam kui 8000 mm aastas. Samas on ka piirkondi, kus aastas sajab vähem kui 1800 mm.

Riigi lääneosa rannikul suurima linna Colombo piirkonnas on päevased keskmised temperatuurid aasta läbi 29°C kuni 31°C. Öised keskmised temperatuurid on maist augustini 25°C–26°C ja septembrist aprillini 22°C–24°C. Colombo piirkonnas mõõdetud jahedaim temperatuur on 15°C. Sademeid on aastas enam kui 2300 mm. Kõige vähem on sademeid veebruaris (70 mm), jaanuaris (90 mm) ja augustis (110 mm). Kõige enam on sademeid mais (370 mm), oktoobris (350 mm) ja novembris (310 mm). Ülejäänud kuudel sajab 140 – 230 mm. Aastas on üle 150 sajupäeva. Seejuures mais ja oktoobris on keskmiselt 19 sajupäeva. Kõige vähem (6) on sajupäevi veebruaris. Keskmine suhteline õhuniiskus on aastaringselt 68–79%. Vaatamata sademete rohkusele on aastas peaaegu 2500 päikeselist tundi.

Maa idaosas Kottiyar’i lahe ääres on keskmised temperatuurid aprillist oktoobrini 31°C–33°C ja novembrist märtsini 27°C–29°C. Öised keskmised temperatuurid on aastaringselt 24°C–26°C. Sademeid on aastas enam kui 1600 mm. Veebruarist juulini sajab 30–70 mm kuus. Kõige sademeterohkemad on november ja detsember, mil sajab 360 mm kuus. Ülejäänud kuudel on sademeid 110 – 220 mm.

Parim külastusaeg on detsembrist märtsini lõuna- ja lääne rannikul ning mägedes ja maist septembrini vanadesse linnadesse ja ida rannikule. Turistide tipphooaeg on detsembrist märtsini.

Reisitingimused


Juhime tähelepanu sellele, et  Sri Lankal on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium reisiinfo õigsuse ega selle kasutamisest tekkida võiva kahju eest.

Soovitame riiki sisenemise tingimused sõltuvalt plaanitava reisi iseloomust üle täpsustada lähimast saatkonnast:

SRI LANKA SUURSAATKOND STOCKHOLMIS
Strandvägen 39, Box 24055
10450 Stockholm, Rootsi
tel. (46 8) 663 65 23/25
faks (46 8) 660 00 89
e-mail: info@stockholm.embassy.gov.lk
http://www.stockholm.embassy.gov.lk/

Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel  reisiinfo käsiraamatut Travel Information Manual´i (TIM), kus  reisisihi, passiandmete ja reisi eesmärgi sisestades saate informatsiooni viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja täiendavate nõuete kohta.

Välisministeeriumile edastatud andmetel on Eesti kodanikule vajalik viisa, mida saab taotleda alates 1. jaanuarist 2012 kasutusele võetud uues viisasüsteemis ETA (Electronic Travel Authorization) Lisainfot leiab siit ja siit.

Tasub teada


Välisministeerium ei soovita reisida Sri Lanka Põhja- ja Idaprovintsidesse ning soovitab olla tavapärasest ettevaatlikum reisides Yala Rahvusparki. Idaprovintsis on soovitav vältida Trincomalee ja Batticaloa ning Ampara rannikuäärseid piirkondi. Alates 2011. aastast on leevendatud piiranguid välismaalaste reisimisel riigi põhjaosas, kuid piirkonna külastamiseks on vajalik eriluba, lähem info:  http://www.stockholm.embassy.gov.lk/visas.html.

Lisainformatsiooni leiate siit: www.defence.lk või www.news.lk

Sri Lankale reisija peaks arvestama, et riigis on kõrgendatud julgeolekukontroll ning järgima kõiki valitsuse ja julgeolekujõudude instruktsioone. Sellest lähtuvalt peaks ringi liikudes alati kaasas kandma isikut tõendavat dokumenti.

Sri Lankal esineb malaariat, dengue palaviku ja chikungunya viiruse puhanguid. Nimetatud haigused levivad sääskede kaudu. Dengue ja chikungunya vastu ei ole teadaolevalt toimivat vaktsiini ja need haigused võivad lõppeda surmaga.

Meditsiinilise abi võimalused väljaspool suuremaid linnu on väga minimaalsed ning haiglate standardid ei ole võrreldavad Euroopa omadega, eriti väljaspool pealinna.

Soovitame kindlasti enne reisi end registreerida.

Elekter: 230V 50 Hz.


Soovitame kindlasti ennast registreerida Välisministeeriumi kodulehel!

Reisile minnes soovitame kindlasti teha ka reisikindlustuse. Kindlustus tuleks valida vastavalt oma reisi eesmärgile ja iseloomule. Reisikindlustuse saate broneerida iizilt SIIT ››

Kui riigis ei ole Eesti Vabariigi saatkonda ega konsulaati või kui vajate abi peale tööaega, pöörduge lähimasse esimese Euroopa Liidu liikmesriigi esindusse või võtke ühendust välisministeeriumi valvekonsuli +372 53 01 9999 või valvesekretäriga +372 6 377 000.

Informatsioon osaliselt Eesti Välisministeeriumi kodulehelt, Wikipediast ja CIA Factbook'ist.

Infot usu- ja riigipühade kohta leiate www.when-is.com


REISI SIHTKOHTA: Colombo
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Colombo:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: