Küprose Vabariik - ReisiGuru.eeKüprose Vabariik (.cy)

Küpros on kuulsate randade ja ideaalsete ujumistingimuste maa. Õhu- ja merevee temperatuur on seal aastaringselt kõrged ja üksteisele lähedased. Päikeselisi tunde aastas on rannikupiirkondades koguni 3400. Küprose rannajoone pikkus on 648 km. Saare idaosas on rannaliivad valdavalt säravalt valged, lõunarannikul aga huvitavalt hallikad ja mõnel pool kuldsed. Saare ümbruses on mitmeid sügavaid lahesoppe, mis oma türkiissinise ja väga selge veega ning rikkaliku veealuse maailmaga on suurepärased paigad snorgeldajatele ja sukeldujatele.

Küprose saare keskosas asuvad mäed sobivad hästi nii mägironimiseks kui ka mägijalgrattasõiduks. Hulk erineva raskusastmega liikumisradasid mägironijatele ja jalgratastega liikujatele on spetsiaalselt tähistatud. Küpros on aga ideaalne paik ka jalgsi matkamiseks. Muuhulgas võib külastada kolme objekti, mis kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimistusse – need on Troodose piirkonna Bütsantsi aegsed ja Bütsantsi ajastu järgsed kümme rikkalikult ehitud kirikud ja kloostrid, Edela-Küproses asuv Paphose linn (legendide kohaselt sündis seal lähedal Aphrodite; Vana-ajal oli see linn Aphrodite kultuse keskus); samuti Edela-Küproses asuva neoliitikumi aegse Khirokitia küla (välja on kaevatud 48 hoonet, mis moodustavad kunagisest külast väikese osa) varemed.


Pealinn: Nicosia
Rahaühik: euro (EUR)
Liiklus: vasakpoolne
Riigikeel: kreeka ja türgi
Rahvaarv: 0 tuh.
Suunakood: 357
Ajavöönd: GMT 2
Pindala: 9251 km2
Domeen: .cy
Naabrid: Turgi">Türgi, Suuria">Süüria, Liibanon


Küpros asub saarel Vahemeres, 34. ja 36. põhjalaiuse vahel. Rahvusvahelise tunnustuse kohaselt on saarel üks riik – Küprose Vabariik, kuid tegelikult on saar jaotatud kaheks – kesk- ja lõunaosas on Küprose Vabariik ja põhjaosas ametliku rahvusvahelise tunnustuseta Põhja-Küprose Türgi Vabariik (ainus tunnustaja on Türgi). Saare siseosa on küllalt mägine – kõrgeim mäetipp asub merepinnast peaaegu 2 km kõrgusel. Saare erinevate osade inimasustuse tihedus on väga ebaühtlane.

Küprose kliima on lähistroopiline, vahemereline ning saare kirdeosas poolkõrbeline. Suved on kuumad ja kuivad, talved pehmed, sajab põhiliselt talvekuudel. Sisemaal on talved veidi külmemad ja suved veidi palavamad kui rannikul. Lund võib esineda üksnes saare keskosas asuvates mägedes. Rannikupiirkonnas on aastakeskmine temperatuur päeval 24°C ja öösel 14°C. Juba aprillis on päeval sooja keskmiselt 21C–23C ning öösel 11C–13C. Sügisel on sama soe aeg november, mis tähendab, et sisuline suvi kestab 8 kuud. Ka ülejäänud neljal kuul ehk talvel on aeg-ajalt temperatuur päeval üle 20°C. Lõuna-Küprose rannikupiirkonnas on jaanuaris-veebruaris keskmine temperatuur päeval 17°C ja öösel 8°C. Juulis ja augustis on päevane temperatuur lõunaranniku lähedal 33°C lähedal ja sisemaal 35°C. Öine keskmine temperatuur on siis rannikupiirkonnas 23°C. Juunis ja septembris on rannikupiirkonnas keskmine temperatuur päeval 30°C lähedal ja öösel 20°C.

Merevee aastakeskmine temperatuur on 21°C, olles 17°C veebruaris ja 27°C–28°C augustis. Koguni seitsmel kuul ehk maist novembrini on merevee temperatuur enam kui 20°C.

Rannikupiirkonnas on aastas keskmiselt 3400 päikeselist tundi. Detsembris on päevas päikeselisi tunde keskmiselt 5–6 ning juulis 12–13. Sademeid on rannikupiirkonnas keskmiselt 340 – 410 mm aastas. Detsembris ja jaanuaris sajab üle 80 mm, kuid maist septembrini iga kuu alla 10 mm (juulis puuduvad sademed paljudes piirkondades rannikul üldse). Sisemaal sajab aastas 350 mm (pealinna ümbruses) kuni 800 mm (Troodose mägedes enam kui 1,2 km kõrgusel). Juulist septembrini sajab sisemaal iga kuu vähem kui 15 mm. Seevastu detsembris on Troodose mägedes sademeid 170 mm ja pealinna piirkonnas peaaegu 70 mm.

Küprost on hea külastada igal ajal. Turismi tipphooaeg on augustis.

Eesti kodanikule on Kürosele reisimine viisavaba. 
Juhul, kui Eesti kodanik soovib Küprosele elama, tööle või õppima asuda või seal tööd otsida, peab ta riigis viibimise registreerima. Registreerimiseks tuleb pöörduda kohaliku pädeva ametiasutuse poole mitte hiljem kui kolme kuu möödudes riiki sisenemise päevast arvates. Teades juba Eestis olles Küprosele jäämist pikemaks perioodiks võib lisainfot küsida ka Küprose saatkonnalt Helsingis.
Kürose saatkond Soomes:
Bulevardi 5A19
00120 Helsinki
Tel: (+358 9) 6962820
Fax: (+358 9) 677428
E-mail: mail@cyprusembassy.fi
http://www.cyprusembassy.fi
Aukonsul Nicosias:
Aupeakonsul - Hr. Michael H. ZAMPELAS
Auasekonsul - Hr. George M. LOIZOU
Julia House
3 Themistocles Dervis Street
CY - 1066 Nicosia
PO Box 21612, CY 1591, Nicosia
Küpros
tel. (357 22) 55 50 00
faks (357 22) 55 50 03
e-mail: michael.zampelas@cy.pwcglobal.com
e-mail: george.loizou@cy.pwc.com

Tähelepanuks!

Võimalike probleemide ennetamiseks ei tohiks unustada normaalset valvsust passi, kaasasoleva raha, pangakaartide jm reisil vajaliku suhtes. Soovitav on teha enne reisile minekut passi isikuandmetega leheküljest koopia ja hoida seda passist eraldi.

Turvalisuse tagamise eesmärgil võidakse kontrollida isiku reisidokumendi või teise isikut tõendava dokumendi olemasolu, piiripunktides autoga piiri ületades on võimalik, et autos teostatakse põhjalik läbiotsimine.

Kui Teile pakutakse tööd Küprosel, siis tutvuge kindlasti töölepingu tingimustega ning veenduge, et kõik on teile üheselt arusaadav. Kindlasti tuleks tingimuseks seada tagasisõidupileti ostmine tööandja poolt. Täpsemad soovitused välismaale tööle suundujatele leiate: http://www.vm.ee/?q=et/node/4836

Viimasel ajal on sagenenud juhtumid, kus interneti vahendusel pakutakse naissoost isikutele tasuta lennukipileteid (paraku ainult üheotsa pileteid) ja tööd Küprosel. „Tööks“ on enamasti abiellumine Küprosel asuva kolmanda riigi põgenikuga. Selliste pakkumiste käigus lubatakse sinna meelitatud isikule, et Eestis ei saa keegi abielust teada ning pakutakse kopsakat tasu abielu sõlmimise eest. Kumbki neist lubadustest ei vasta tõele. Välisministeerium saab Küprose võimudelt sellekohast informatsiooni ja sõlmitud abielude kohta tehakse kanne Eesti rahvastikuregistrisse. Algselt lubatud tasu kahaneb tavaliselt minimaalseks ning hiljem on selliste abielude lahutamisega seotud kulutused kordi suuremad. On olnud juhtumeid, kui Eesti kodanikud esitavad Küprosel abiellumiseks valeandmeid oma perekonnaseisu kohta Eestis. Selline tegevus on Küprose seaduste järgi karistatav ja võib lõppeda vanglakaristusega.

Liiklus:

Küprosel pole ronge ega metrood. Linnade vahel liiklemiseks on kasutusel bussid ja linnadevahelised taksod. Linnas sõitvad tavataksod linnade vahel ja maapiirkondades ei liikle.
Cyprus Interurban Taxi Co Ldt. Travel and Express
Tel: +357 7777 7474.
Pühapäeviti ja rahvuspühadel on teenused mõnevõrra kallimad.

Linnas opereerivaid taksosid saab tellida või püüda tänavalt, neil on kohustuslik omada ka taksomeetrit, mida maal sõitvatel taksodel pole. Öötariifid on kallimad ja kehtivad kellaaegadel 20.31 – 6.00. Pühade ajal lisandub tasule veel 1,15 C£.

Larnaca Lennujaama ja pealinna Nicosia vaheline distants on 50 kilomeetrit.

Busside ajatabeli info Nicosias, Tel: + 357 2266 5814, + 357 2277 8841.

Liiklemisel lubatud maksimaalne alkoholi kogus veres on kuni 0,22 promilli. Küprosele minnes ja autorenti plaanides tasub meeles pidada, et sealne liikluskorraldus on vasakpoolne nagu Suurbritannias. Bensiinijaamad on öösel suletud. Turvavöö kinnitamine on nõutav nii ees kui tagaistmel, mobiiliga rääkides on hands-free seadme kasutamine kohustuslik.

Arstiabi:

Eesti Haigekassas kindlustatud inimesed, kes viibivad teises liikmesriigis ajutiselt, saavad vajaminevat arstiabi võrdsetele tingimustel selles riigis elavate kindlustatud inimestega. Selleks tuleb taotleda Haigekassast Euroopa ravikindlustuskaart. Vajaminev arstiabi ei ole siiski tasuta – maksta tuleb patsiendi omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu jne) asukohamaa tariifide järgi. Lisaks Euroopa ravikindlustuskaardile soovitame sõlmida ka reisikindlustuse.

Cyprus Tourism Organisation (Head Office):
Leoforos Lemesou 19, P.O. Box 24535
Nicosia CY1390
Tel: +357 22691100, Fax: + 357 2233 1644
www.visitcyprus.org.cy

Turimipunktide telefonid:
Nicosia Tourism Office - Tel. + 357 2267 4264
Larnaca Tourism Office - Tel. + 357 2465 4322
Pafos Tourism Office - Tel. + 357 2693 2841, + 357 2693 0521
Limassol Tourism Office - Tel. + 357 2536 2756, + 357 2532 3211

Hädaabi numbrid:

Politsei - 1460

Üldinfo Küprose kohta (portaalid, hotellid, restoranid, ilm, autorent jne)

Siseministeerium (info elamislubade taotlemise kohta)

Larnaca Airport:
Telefonid: +357 7777 8833, +357 2464 3576

Elekter 240V 50 Hz

Lisaks veel...




* märgitud väljad on kohustuslikud.



Lennupiletid

Majutus - Nicosia


ROHKEM HOTELLE SIIT»

Tegevused


VAATA KÕIKI EKSKURSIOONE »

INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.