Rootsi Kuningriik - ReisiGuru.eeRootsi Kuningriik (.se)

Põhjamaade hulka kuuluv Rootsi on Eestist pärit turisti jaoks lähedane (nii hingelähedane kui ka geograafiliselt lähedane) paik. Paljud Rootsis käinutest on külastanud selle maa kuulsamaid turismiatraktsioone nagu näiteks Vasa meremuuseumi Stockholmis, Astrid Lindgreni maailma meelelahutusparki Lõuna-Rootsis Vimmerbys või Rootsi kuulsaid suusakuurorte. Hoopis vähem teatakse aga Kesk- ja Põhja-Rootsi saami küladest, Kesk-Rootsi rannikupiirkonnas Gävles asuvast Rootsi raudteemuuseumist või Põhja-Rootsis Kiruna lähedal Jukkasjärvil igal talvel ehitatavast jäähotellist (mille pindala on küündinud 6000 m2-ni). Rootsi suudab oma suhteliselt suure pindala ja mitmekülgse ajaloo-kultuuri tõttu elamusterohkeid üllatusi pakkuda ka siis kui seal korduvalt ja korduvalt käia. Tuleb vaid üles otsida sealse looduse pärlid (olgu nendeks siis näiteks kiirevoolulised jõed, väikesed mägijärved, tormidest räsitud rannik või Rootsi kõrgeim, merepinnast enam kui 2,1 km kõrgusele küündiv Kebnekaise mägi), pika ajalooga ehitismälestised või tiheda graafikuga kultuurisündmused.

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuulub Rootsist üks looduslik objekt (Kesk-Rootsi kõrge rannik Põhjalahe ääres), üks kultuurilis-looduslik objekt (Rootsi põhjaosas asuv Lapimaa piirkond) ning 13 kultuurilist objekti. Muuhulgas kuuluvad kultuurilistest objektidest nimistusse Gotlandi saarel asuv Visby hansalinn, Lõuna-Rootsis asuv Karlskrona meresadam, Ölandi saare lõunaosa põllumajandusmaastikud, Gammelstadi kirikuasula Põhja-Rootsis Luleå lähedal, Faluni kaevanduspiirkond Kesk-Rootsis, Struve geodeetilised kaared (4 tk) Põhja-Rootsis, Tanumi kaljujoonised Lääne-Rootsis Västra Götalandi läänis, Stockholmis asuv kalmistu Skogskyrkogården.


Pealinn: Stockholm
Rahaühik: Rootsi kroon (SEK)
Liiklus: parempoolne
Riigikeel: rootsi
Rahvaarv: 0 milj.
Suunakood: 46
Ajavöönd: GMT 1
Pindala: 450295 km2
Domeen: .se
Naabrid: Taani">Taani, Norra, Soome


Rootsi asub Põhja-Euroopas, 55. ja 69. põhjalaiuse vahel. Riigi suur ulatus põhjast lõunasse põhjustab suuri kliima erinevusi, samas on mere pehmendav ning ühtlustav mõju märgatav. Põhja osas on karmid talved (keskmine temperatuur -14 °C, lõunas aga pehmed (keskmine temperatuur -1 °C). Keskmised suvised temperatuurid ulatuvad 17 °C kuni 19 °C lõunas ning 11 °C kuni 14 °C riigi põhja osas.

Rootsi idapoolses keskosas Stockholmi piirkonnas on päevased keskmised temperatuurid jaanuaris -1°C, detsembris ja veebruaris 1°C–2°C, märtsis ja novembris 5°C–6°C, aprillis ja oktoobris 10°C–12°C, mais ja septembris 16°C–17°C ning juunist augustini 21°C–23°C. Öised keskmised temperatuurid on detsembrist märtsini -3°C – -5°C, aprillis ja novembris 1°C, mais ja oktoobris 5°C–6°C, septembris 9°C ning juunist augustini 14°C–16°C. Sademeid on aastas 540 mm. Kõige vähem (25–30 mm kuus) on sademeid veebruarist maini. Kõige enam (65–70 mm) sajab juulis ja augustis. Ülejäänud kuudel on sademeid 40–55 mm. Kõige rohkem sajupäevi (15–16) on jaanuaris ja veebruaris. Kõige vähem sajupäevi (9) on juunis ja juulis. Aastas on üle 2000 päikeselise tunni, sh juunis 300 tundi.

Rootsi lõunarannikul Malmös piirkonnas on päevased keskmised temperatuurid detsembrist märtsini 2°C–5°C, novembris 7°C, aprillis ja oktoobris 10°C–12°C, mais ja septembris 16°C–17°C ning juunist augustini 20°C–21°C. Öised keskmised temperatuurid on detsembrist märtsini -1°C – -3°C, aprillis ja novembris 2°C–3°C, mais ja oktoobris 7°C ning juunist septembrini 10°C–13°C. Sademeid on aastas 600 mm. Sademed jaotuvad kuude vahel vägagi ühtlaselt. Kõige vähem (30 mm) sajab veebruaris. Ülejäänud kuudel sajab 40 – 60 mm. Kõige enam sajupäevi (kuus 16–17) on novembrist jaanuarini. Ülejäänud kuudel on 12–15 sajupäeva.

Rootsi lõunapoolses põhjaosas sisemaal Östersundi piirkonnas on päevased keskmised temperatuurid detsembrist veebruarini -3°C– -5°C, märtsis ja novembris 0°C, aprillis ja oktoobris 5°C–6°C, mais ja septembris 12°C ning juunist augustini 16°C–18°C. Öised keskmised temperatuurid on detsembrist veebruarini -8°C – -10°C ja juunist augustini 8°C–10°C. Sademeid on aastas ainult 350 mm. Oktoobrist maini sajab igas kuus 15–25 mm. Juunis ja augustis on sademeid peaaegu 50 mm kuus ja juulis 60 mm.

Eesti kodanikule on Rootsi reisimine viisavaba, kuid kaasas peab olama alati pass või ID kaart nagu kõikides Euroopa Liidu riikides.
Juhul, kui Eesti kodanik soovib Rootsi elama, tööle või õppima asuda või seal tööd otsida, peab ta riigis viibimise registreerima. Registreerimiseks tuleb pöörduda kohaliku pädeva ametiasutuse poole mitte hiljem kui kolme kuu möödudes riiki sisenemise päevast arvates. Põhjalikum info Rootsi Migratsiooniameti kodulehel: http://www.migrationsverket.se/
Rootsi Suursaatkond Tallinnas:
Pikk 28, 15055 Tallinn
tel. (372) 640 56 00
faks (372) 640 56 95
e-mail: swedemb@neti.ee
http://www.sweden.ee
Eesti Vabariigi Suursaatkond Stockholmis:
Tyrgatan 3, Box 26076
10041 Stockholm,
Rootsi
tel. (46 8) 54 51 22 80
konsulaarosakond (+46 8) 5451 2282
http://www.estemb.se
Passi kaotuse või muude probleemide tekkides soovitame ühendust võtta ka Eesti aukonsulitega Rootsis.

Rootsit iseloomustab madal kuritegevuse tase, siiski tuleks tähelepanelik olla rahvarohketes kohtades (raudtee- ja metroojaamad, turismiobjektid). Võimalike probleemide ennetamiseks tuleks säilitada valvsus passi, kaasasoleva raha, pangakaartide jm reisil vajaliku suhtes. Soovitav on teha enne reisile minekut passi isikuandmetega leheküljest koopia ja hoida seda passist eraldi.
Arstiabi:
Eesti Haigekassas kindlustatud inimesed, kes viibivad teises liikmesriigis ajutiselt, saavad vajaminevat arstiabi võrdsetele tingimustel selles riigis elavate kindlustatud inimestega. Selleks tuleb taotleda Haigekassast Euroopa ravikindlustuskaart. Vajaminev arstiabi ei ole siiski tasuta – maksta tuleb patsiendi omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu jne) asukohamaa tariifide järgi. Lisaks Euroopa ravikindlustuskaardile soovitame sõlmida ka reisikindlustuse.
Kinnipidamine:
Arreteerimise puhul kehtivad Eesti kodanikele Rootsi kodanikega samad õigused. Juhul, kui vahi alla võetu ei soovi nimetada teid esindavat advokaati, määratakse talle advokaat Rootsi riigi poolt ja kulul. Vahistatul on õigus nõuda talle esitatud süüdistuse, dokumentide jms tasuta tõlkimist talle arusaadavasse keelde. Samuti on sellisel puhul õigus nõuda saatkonna kohest teavitamist ning kohtumist saatkonna konsuliga. Sel juhul saab saatkond jälgida, et vahistatule oleksid tagatud tema õigused. Saatkond ei saa aga tegutseda arreteeritud isiku kaitsja ega juriidilise esindajana.
Liiklus:
Ühiskondliku transpordi võrk on Rootsis väga hea nii linnades kui ka linnade ja asulate vahel.
Kiirusepiirang sõidukitele on linnades ja asulates 50 km/h, maanteedel reeglina 70 km/h, kui ei ole näidatud teisiti, kiirteedel 110 km/h.
Autojuhtimine pole lubatud suurema kui 0,2-promillise alkoholisisalduse puhul veres.
Eestis välja antud autojuhiload kehtivad Rootsis lühiajalisel viibimisel. Kui viibite Rootsis elamisloa alusel kauem kui üks aasta, tuleb taotleda Rootsi juhiload. Täpsemat infot saab Rootsi Teedeametist.

112 - üldine tasuta hädaabi number (politsei, tuletõrje, kiirabi)

Elekter 230V 50 Hz.

Kasulikud lingid:
Rootsi Tolliamet
Rootsi Migratsiooniamet
Rootsi üldinfo
Lisaks veel...
Rootsi hotellid
Stockholmi info




* märgitud väljad on kohustuslikud.



Lennupiletid

Majutus - Stockholm


ROHKEM HOTELLE SIIT»

Tegevused


VAATA KÕIKI EKSKURSIOONE »

INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.