Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
HURGHADA   al. 459€ või 43 € / k
MUST REEDE- AINULT TÄNA KUNI 23:59. Türgi ja Hurghada pakkumistele ALE -66.66€ broneeringu kohta
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Euroopa IirimaaIirimaa (.ie)

Rahvaarv: 4 203 tuh.
Suunakood: +353
Ajavöönd: GMT
Pindala: 70 273 km2
Pealinn: Dublin
Rahaühik: euro (EUR)
Liiklus: vasakpoolne
Riigikeel: iiri ja inglise
Naabrid: Suurbritannia


Küllaltki karmi kliimaga Iirimaa pakub palju vaatamisväärset nii looduse kui ka kultuuri nautijale. Seal asuvad mitmed rahvusvahelist kuulsust võitnud rahvuspargid, kus saab kohata sellist ürgset loodust, mis loomeinimestele võib olla inspiratsiooni allikaks ja annab ka lihtsalt hea võimaluse ennast kaasaegse maailma kiirest elurütmist välja lülitada. Lisaks võib Iirimaal, eriti lääneosas mere ääres, leida hulgaliselt väga üksildasi paiku, kus kogetav „maailma lõpus“ olemise tunne annab unustamatu elamuse kogu eluks. Ajaloolise arhitektuuri imetlejatele pakub Iirimaa suurt hulka keskaegseid kindluseid, kirikuid, kloostreid ja mitmesuguseid ajaloolisi monumente. Mõistagi on Iirimaal ka kuulus iiri õlu, milledest tuntuim on Guinness – kogu kaasaegse maailma üks edukaimaid õllesorte.

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuulub Iirimaalt kaks kultuurilist objekti – Dublinist põhja pool asuv Brú na Bóinne (Bend ja Boyne) arhitektuurikompleks (asub 480 ha-l, muuhulgas Euroopa suurim eelajalooline megaliitmälestis) ning Iirimaa edelaosas asuv Skellig Michael saar ja saarel asuvad arhitektuurimälestised (6. sajandist pärit kloostri hästi säilinud varemed).

Väärt vaatamist

 1. Dublin
 2. Connemara
 3. Aran Islands
 4. Brú na Bóinne
 5. Derry
 6. Clonmacnoise
 7. Kilkenny
 8. Rock of Cashel
 9. Galway
 10. Belfast
 11. Ennis
 12. Killarney Rahvuspark
 13. Skellig Michael
 14. Beara poolsaar
 15. Carrauntoohil
 16. Carrowmore
 17. County Sligo

Asukoht ja kliima


Iirimaa asub Iiri saarel Lääne-Euroopas Suurbritannia naabruses, peamiselt 51. ja 55. põhjalaiuse vahel. Mitmel pool Iirimaal leidub mägist maastikku. Kõrgeim mäetipp ulatub merepinnast enam kui 1000 m kõrgusele. Rahvastikutihedus on Iirimaal suhteliselt ühtlane. Teistest piirkondadest tihedamini on asustatud pealinna Dublini ümbrus Iirimaa idaosas.

Suvi on Iirimaal jahe, keskmine temperatuur 13 °C kuni 16 °C kraadi, talvised temperatuurid ulatuvad 4 °C kuni 7 °C kraadi. Iirimaa ilm on Atlandi Golfi hoovuse tõttu ettearvamatu ja sajurohke. Iirimaa lääne- ja edelaosas on sademeid rohkem kui mujal Iirimaal. Iirimaad on hea külastada igal ajal, kuid suvi on siiski parim aeg, mis on ka turismi kõrghooaeg.

Pealinna piirkonnas Iirimaa idaosas on päevane keskmine temperatuur novembrist märtsini 8°C – 10°C, aprillis, mais ja oktoobris 12°C – 15°C, juunist septembrini 17°C – 20°C. Keskmised öised temperatuurid on novembrist aprillini 3,5°C – 6°C ning juunist septembrini 11°C – 13°C. Ülimalt harva ületab temperatuur suvel 30°C ja on talvel madalam kui 15°C. Aastas sajab selles piirkonnas keskmiselt 700 mm. Sademed jagunevad kuude vahel vägagi ühtlaselt. Kõige enam (70 mm lähedal) sajab detsembris ja jaanuaris. Kõige vähem (40 – 50 mm) sajab juunis ja juulis. Päikeselisi tunde on aastas kokku peaaegu 1500.

Iirimaa lääneosas Galway piirkonnas on päevane keskmine temperatuur novembrist märtsini 9°C – 11°C, aprillis, mais ja oktoobris 12°C – 15°C, juunist septembrini 17°C – 19°C. Keskmised öised temperatuurid on novembrist aprillini 3°C – 5,5°C ning juunist septembrini 19°C – 13°C. Aastas sajab keskmiselt 1150 mm. Sademed jagunevad kuude vahel suhteliselt ühtlaselt. Kõige enam (120 – 130 mm) sajab oktoobris, novembris ja detsembris. Kõige vähem (60 – 70 mm) sajab aprillis, mais ja juulis.

Reisitingimused


Eesti kodanikule on Iirimaale reisimine viisavaba.

Eesti Euroopa Liiduga Ühinemislepingust ning Euroopa Ühenduse Asutamislepingust tulenevalt võivad Eesti kodanikud alates 1. maist 2004 siseneda Iiri territooriumile nii kehtiva passi kui isikutunnistuse (ID-kaardi) alusel. Ilma lisaregistreerimiseta võib riigis viibida 90 päeva poolaastas.

Eesti välismaalase passi omanikud peavad riiki sisenemiseks taotlema Iiri viisat - täpsem info Iiri Suursaatkonnast Tallinnas www.embassyofireland.ee

Elamine ja töötamine Iirimaal

Eesti Vabariigi Suursaatkond Dublinis:

Riversdale House
St. Ann's
Ailesbury Road
Dublin 4
Tel. (353 1) 219 67 30
Faks (353 1) 219 67 31
e-mail: embassy.dublin@mfa.ee
http://www.estemb.ie
Kesklinnast bussid 46a ja 10 (peatus Donnybrook Church)

Hätta sattunud turistidele pakub peale Eesti suursaatkonna abi ka:
Tourist Victim Support:
Block 1
Garda Headquarters
Harcourt Square
Dublin 2
Tel +353 1 4785295
Faks +353 1 4785187
info@touristvictimsupport.ie

Tasub teada


Tähelepanuks!

Tähelepanelik tuleks olla rahvarikastes kohtades, turistide seas populaarsetes ostu- ja meelelahutuskeskustes. Turistide vastaste kuritegude raporti põhjal on kõige sagedasemad kuriteoliigid vargused ja autodesse sissemurdmised. Varguste meelispaikadena on nimetatud hosteleid, hotelle, B&B’sid, võõrastemajasid, restorane, baare ning ööklubisid.

Keel:

Iirimaal on kaks ametlikku riigikeelt, iiri keel (Gaelic) ja inglise keel. Gaeltachti aladel räägitakse lisaks inglise keelele jätkuvalt iiri keelt. Töökeeleks on üleriigiliselt inglise keel.

Hädaabi numbrid:

Kõigi hädajuhtumite korral – tulekahju, kiirabi, politsei – helistage numbril 999 või 112. Nendele numbritele helistamine on tasuta.

Liiklus:

Iirimaal on vasakpoolne liiklus, mida peaks kindlasti silmas pidama auto rentimisel. Sõiduteed, eriti saare läänerannikul, on küllaltki kitsad ja käänulised.

Lähem teave bussiliiklusest - www.dublinbus.ie, www.buseireann.ie ning rongiliiklusest - www.irishrail.ie.

Haigestumine:

Haigestumise korral tuleks pöörduda perearsti juurde (General Practitioner ehk GP).  Tõsisemate probleemide puhul saadetakse patsient edasi spetsialisti juurde vastavasse haiglasse või kliinikusse. Hädaolukorras tuleks pöörduda kiirabi poole.

Arstiabi:

Eesti Haigekassas kindlustatud inimesed, kes viibivad teises liikmesriigis ajutiselt, saavad vajaminevat arstiabi võrdsetele tingimustel selles riigis elavate kindlustatud inimestega. Selleks tuleb taotleda Haigekassast Euroopa ravikindlustuskaart. Vajaminev arstiabi ei ole siiski tasuta – maksta tuleb patsiendi omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu jne) asukohamaa tariifide järgi.

Kasulikud veebisaidid:

www.goireland.ie
www.ireland.ie 
www.bnb.ie  
www.tourismireland.com    
www.ireland.travel.ie
www.visitdublin.com   

Elekter 240V 50 Hz.


Soovitame kindlasti ennast registreerida Välisministeeriumi kodulehel!

Reisile minnes soovitame kindlasti teha ka reisikindlustuse. Kindlustus tuleks valida vastavalt oma reisi eesmärgile ja iseloomule. Reisikindlustuse saate broneerida iizilt SIIT ››

Kui riigis ei ole Eesti Vabariigi saatkonda ega konsulaati või kui vajate abi peale tööaega, pöörduge lähimasse esimese Euroopa Liidu liikmesriigi esindusse või võtke ühendust välisministeeriumi valvekonsuli +372 53 01 9999 või valvesekretäriga +372 6 377 000.

Informatsioon osaliselt Eesti Välisministeeriumi kodulehelt, Wikipediast ja CIA Factbook'ist.

Infot usu- ja riigipühade kohta leiate www.when-is.com


REISI SIHTKOHTA: Dublin
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.


TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Dublin:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: