Iisraeli Riik - ReisiGuru.eeIisraeli Riik (.il)


Pealinn: Jeruusalemm
Rahaühik: uus seekel (NIS)
Liiklus: parempoolne
Riigikeel: heebrea, araabia
Rahvaarv: 0 tuh.
Suunakood: 972
Ajavöönd: GMT 2
Pindala: 22072 km2
Domeen: .il
Naabrid: Liibanon, Suuria">Süüria, Jordaania, Egiptus


Iisrael asub Lähis-Idas Vahemere rannikul ning seal valitseb vahamereline kliima palavate suvede ning jahedate talvedega. Talvised temperatuurid Jeruusalemmas on 6 °C kuni 11°C ja Eilatis 10°C kuni 21°C. Suvised temperatuurid Eilatis on 40°C ümber, Jeruusalemmas aga mõnevõrra jahedam ja seepärast ka hea aeg külastamiseks ning ühtlasi ka turismi tipphooaeg Jeruusalemmas.
Üldiselt on Iisraelit hea külastada igal aastaajal, kuid parimad ajad on aprillist maini või septembrist oktoobrini.

Eesti kodanikud võivad Iisraelis viibida ilma viisata kuni 90 päeva poole aasta jooksul.

Eesti kodanikul peab Iisraeli saabudes olema kaasas pass (kehtiv vähemalt 6 kuud pärast saabumispäeva), tal peab olema ette näidata tagasisõidupilet ja riigis viibimiseks vajalikud rahalised vahendid.

Riiki saabujale lüüakse passi sissesõidutempel. Kui isikul on plaanis sama passiga hiljem külastada mõnda araabia riiki (v.a. Egiptus või Jordaania), võib Iisraeli saabudes paluda, et sissesõidutemplit passi ei löödaks. Viimastel aastatel on siiski üldiseks tavaks piiril tempel passi lüüa, kuna sissesõidutempli puudumine võib tekitada raskusi Iisraelis ringiliikumisel, eelkõige kui on plaanis külastada Palestiina alasid ja läbida mõni Iisraeli kontrollpunkt.

Iisrael võib teha piiranguid riiki sisenemisel. Isikutel, kes on varem Iisraelis töötanud või külastavad Iisraelis elavaid välismaalasi, soovitame enne Iisraeli külastust pöörduda Iisraeli saatkonda Helsinkis ja täpsustada piiri ületamisega seotud asjaolusid ja võimalikke piiranguid.

Alates juunist 2009 on esinenud juhtumeid, mil EL kodanikele kes tulevad Iisraelisse Jordaania kaudu, lüüakse passi tempel "Palestinian Authority only". Tuleb arvestada, et sellise templiga reisidokumendis üle Iisraeli kontrolljoone ei lubata. Kui sisenete Iisraeli Jordaania kaudu ja soovite hiljem ületada ka Läänekalda/Iisraeli vahelise kontrolljoone, tuleb seda piirikontrollis kindlasti öelda.

Eesti Missioon Iisraelis:

c/o Kuninglik Hollandi Suursaatkond Tel Avivis
Aadress: 14 Abba Hillel Street, Ramat Gan 52506, Israel
Telefon: (972) 3 7540735
Faks: (972) 3 7523218
E-post: embassy.telaviv@mfa.ee 

Iisraeli Saatkond Helsingis:

Aadress: Yrjönkatu 36, 00100 Helsinki
Telefon: (358 9) 681 20 20
Faks: (358 9) 135 69 59
E-post: info@helsinki.mfa.gov.il

Riigis on tuvastatud uue gripi A(H1N1) juhtumeid. Gripist hoidumiseks on soovitav järgida tavapäraseid ettevaatusabinõusid: vältida kontakti haigestunutega, pesta tihti käsi, köhides ja aevastades katta suu ja nina salvrätiga. Tervisekaitseinspektsioon paneb kõigile reisijatele südamele, kui külastatakse uue gripi levikumaad, tuleb hiljemalt seitsme päeva jooksul pärast reisilt naasmist jälgida oma tervist ja haigussümptomite ilmumisel pöörduda koheselt arsti poole. Gripi levikust saab rohkem infot Tervisekaitseinspektsiooni kodulehelt http://www.tervisekaitse.ee/

Üldine julgeolekuolukord

Iisraelis ei ole kuritegevust rohkem kui lääneriikides tavaliselt, pigem on siin rangete turvameetmete tõttu tavakuritegevust isegi vähem. Rahvarohketes paikades, rannas ja turistide meeliskohtades võib turist kergesti langeda taskuvaraste ohvriks. Tähelepanelik tuleks olla ohtra tänavakaubanduse piirkondades. Pimedal ajal tuleks hoiduda üksildastes ja tundmatutes paikades liikumisest. Samuti ei ole Iisraelis turvaline reisida pöidlaküüdiga.

Terrorismioht Iisraelis on jätkuvalt üsna kõrge. Terroriakte on toime pandud (või püütud toime panna) rahvarohketes kohtades ja ühistranspordis, seega on turistidel suhteliselt suur võimalus nende ohvriks langeda. 2009. aastal hukkus terroriaktides 5 inimest. Riigis viibides tuleks hoida end kursis uudistega ja arvestada, et mistahes terroriakt või muu vahejuhtum võib pingestada üldist olukorda antud piirkonnas või linnas.

Kohalikke võimude soovitused hädaolukorras käitumiseks http://www.oref.org.il/308-en/PAKAR.aspx

Turvameetmed Iisraelis:

Iisraeli reisimisel tuleks olla valmis selleks, et turvakontrolle on tavalisest rohkem ning sageli tuleb selleks varuda lisaaega. Ben Gurioni rahvusvahelisel lennuväljal esitatakse saabujatele küsimusi nende reisisihi, pagasi jm kohta; aja kokkuhoiu mõttes tuleks vastata konkreetselt ja lühidalt. Lennukile minnes on pagasi ja isiklike asjade kontroll põhjalikum kui mujal, mistõttu lennuväljale tuleb minna 2,5-3 tundi enne lennuki väljumist.

Iisraelis liikudes tuleb pidevalt kaasas kanda passi. Kaupluste, restoranide, bussi- ning rongijaamade ja massiürituste sissepääsu juures otsitakse läbi sisenejate kotid; seda tehakse üldise julgeoleku huvides ning turvatöötajate ettekirjutusi tuleb täpselt järgida. Autoga sõites tuleb olla valmis selleks, et parklasse või lennuväljale sisenemisel palutakse avada pakiruum.

Info piirkonniti:

Kuigi viimasel ajal on olukord Iisraelis suhteliselt vaikne ja ohutu, tuleks alati tähelepanelik olla reisides Palestiina aladel Jordani jõe läänekaldal ning eriti hoiduda suurematest kogunemistest ja meeleavaldustest. Turist peaks valmis olema tugevdatud turvakontrolliks piiripunkte ületades ning alati passi kaasas kandma. Reisimine Gaza piirkonda on turistidele suletud.

Jeruusalemmas liikudes peaks turist jälgima uudiseid ja kohalike võimude turvajuhiseid, hoiduda tuleks paikadest, kus toimuvad meeleavaldused või muud kogunemised. Nii juudi kui ka islami usupühade ajal, aga ka minnes araabia elanikkonnaga Ida-Jeruusalemma või ortodokssesse Mea Shearimi linnaossa, tuleks rõivastuda tagasihoidlikult.

Hea teada:

Teed on Iisraelis head, liiklus väga tihe ja kiirused üsna suured, seetõttu tuleb autoga liigeldes olla tähelepanelik. Euroopa Liidus välja antud juhiloaga tohib Iisraelis sõita aasta aega, pikemal viibimisel tuleb taotleda kohalikku luba. Maanteedele on paigaldatud radarisüsteem, mis registreerib kiiruseületajad; trahv sellise rikkumise eest on suur. Iisraelis on üks tasuline maantee, mille eest maksmine toimub samuti radariga registreerimise alusel. 

Ettevaatlik maksab olla nädalavahetuseti: ortodokssete juutide elurajoonides (Mea Shearim Jeruusalemmas, Bnei Brak Tel Avivis jt) alates reede päikeseloojangust kuni laupäeva päikeseloojanguni (sabat) autodega ei sõideta ning mõnikord suletakse elurajooni sisse- ning väljasõiduteed selleks ajaks hoopis. Autoga liigeldes tuleb arvestada, et Iisraeli suurima püha Jom Kippuri ajal (liikuv püha, enamasti septembris) on igasugune auto- ja bussiliiklus 24 tundi keelatud.

Ühistransport toimib Iisraelis hästi. Siingi tuleb pöörata tähelepanu sellele, et enamuses linnades liinibussid sabati ajal ei käi, ka linnadevahelised bussid ei liigu. Sel ajal saab ühest linnast teise sõiduks kasutada mikrobusse, mis väljuvad tavaliselt bussijaamast. Igal ajal saab muidugi kasutada taksot. Taksosõit ei ole kallis, kuid välismaalasel tasuks sõidu hinnas eelnevalt kokku leppida või nõuda, et juht lülitaks sisse taksomeetri.

Tervishoiusüsteem on Iisraelis kõrgel tasemel ja arstiabi kättesaadavus hea, kuid meditsiiniteenused võivad olla kallid. Tervisekindlustus on loomulikult vajalik. Iisraelis on esinenud mõningaid linnugripi juhtumeid. Hügieeni osas on riik turvaline ja enamuses toidukohtades midagi karta ei ole tarvis. Kraanivesi on joodav, ehkki igaks juhuks võiks muidugi eelistada pudelivett.

Iisraeli pühad algavad alati eelneval õhtul, tavaliselt tund aega enne päikeseloojangut, ja neid on palju rohkem kui Eestis. Enamus kauplusi, toidukohti ja vaatamisväärsusi on nii pühade ajal kui ka sabati ajal (reede päikeseloojangust kuni laupäeva päikeseloojanguni) kinni, samuti ei saa sel ajal sageli hotelli sisse registreerida ja mitmeid muid toimetusi teha. On mitmeid tähtpäevi, mil iisraellastel on kombeks olla pereringis ja sel ajal pole ka välismaalasel viisakas lärmata, valjusti muusikat kuulata jne.

Islami pühade kohta tuleks teada, et Ramadani ajal (kuu aega sügisel) on söömine, joomine ja suitsetamine päevasel ajal keelatud; palestiina aladel liikudes peaks turist suhtuma sellesse piirangusse diskreetsusega, et mitte solvata kohalike inimeste tundeid.

Kohalikud hädaabinumbrid:

Politsei - 100
Kiirabi - 101
Tuletõrje - 102
Emotsionaalne kriisiabi (usaldustelefon, 24h) - 1201

Elekter: 230V, 50Hz.

Lisaks veel...




* märgitud väljad on kohustuslikud.



Lennupiletid

Majutus - Jeruusalemm


ROHKEM HOTELLE SIIT»

Tegevused


VAATA KÕIKI EKSKURSIOONE »

INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.