Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
PUHKUSEREIS   al. 319€ või 10 € / kuus

Kiirusta! Talvised puhkusereisid veel kuni 50% soodsamad!

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 475€ või 16 € / kuus

Puhkus Tenerifel! Madalaima hinna garantii broneerimiseks kuni 31.07

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
RINGREIS   al. 1 850€ või 61 € / kuus

Hiina Kuldne kolmnurk

» Hiina Kuldse kolmnurga tipphetked: Peking, Xi'an, Shanghai.
Ringreisid.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 1 899€ või 62 € / kuus

UNUSTAMATU USBEKISTAN

Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
SEIKLUSREIS   al. 1 090€ või 36 € / kuus

Jalgrattereis Transilvaanias

&Moments Seiklus- ja Elamusreisid
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Iisrael Kaljumošee – Jeruusalemma üks tuntumatest vaatamisväärsustest

Kaljumošee – Jeruusalemma üks tuntumatest vaatamisväärsustest


Iisrael (.il)

2015.09.08 15:18
Autor: ReisiGuru.ee

Kaljumošee (araabia Qubbat As-Sakhrah) on moslemite olulisemate pühapaikade hulka kuuluv pühamu. See asub Jeruusalemma vanalinnas Templimäe visuaalses keskpunktis ning on Jeruusalemma üks tuntumatest vaatamisväärsustest. Nii juudid kui ka palestiinlased peavad Jeruusalemma enda riigi pealinnaks, kuid de facto kuulub linn kaasajal täielikult Iisraelile.

Kaljumošee – Jeruusalemma üks tuntumatest vaatamisväärsustest

The Dome of the Rock (Arabic: مسجد قبة الصخرة, Hebrew: כיפת הסלע). Autor: Godot13

Kaljumošee on moslemitele väga suure tähtsusega. Hoone asub kohas, kus araablaste ja juutide müütiline esiisa Aabraham (araabia keeles Ibrahim) asus legendi kohaselt ohverdama enda poega, kuid jumaliku vahelesekkumise tõttu ei viinud oma toimingut lõpule. Lisaks asub kaljumošee paigas, kus moslemite uskumuse ühe suuna esindajate veendumuse kohaselt tõusis islamiusu prohvet Muhammad taevasse. Kaljumošeed ehitati aastatel 687–691 Omaijaadide kalifaadi viienda kaliifi ‘Abd al-Mālik ibn Marwān’i valitsemise ajal. Ehitis on kaasajal üks vanematest alles olevatest islamiarhitektuuri näidetest.

Kaljumošee – Jeruusalemma üks tuntumatest vaatamisväärsustest

The Dome of the Rock as viewed from the Mount of Olives and showing the walls of the Old City. Autor: Godot13

Kaljumošee hoone alumine osa on kaheksanurkne. Selle kaheksanurga iga külg on 18 m pikk ja 11 m kõrge. Alumise osa peal asub ringi kujuline hoone osa, millel troonib 20,20 m diameetriga ja 34 m kõrgusega puidust kuppel, mis on muuhulgas üle kullatud. Hoone fassaad on kaetud portselaniga. Nii mošee kaheksanurksel osal kui ka kuplil on palju aknaid. Kaljumošee sisemus on kaunistatud marmorist ja fajansist mosaiikidega. Muuhulgas on mošees ka graveeritud väljavõtted islami pühast raamatust Koraanist. Enamus mošee siseviimistlusest on loodud palju sajandeid peale mošee välisehitise valmimist.

Kaljumošee – Jeruusalemma üks tuntumatest vaatamisväärsustest

Tiled facade. Autor: Godot13

Ajaloo jooksul on Kaljumošee olnud ka kristlaste valduses. Viimased vallutasid Jeruusalemma aastal 1099 ning seejärel kasutasid ehitist suure osa 12. sajandist kristliku kirikuna. Tol ajal nimetati Kaljumošeed ladina keelse nimega Templum Domini ehk Issanda tempel. Aastal 1187 vallutasid moslemid tagasi Jeruusalemma linna ning Kaljumošee jätkas tegevust islamipühamuna.

Kaljumošee – Jeruusalemma üks tuntumatest vaatamisväärsustest

Dome of the Rock at night viewed from the Austrian Hospice. Autor: Ori~

Kaljumošee on olnud inspiratsiooniallikaks mitmetele hilisematele ehitistele. Selliste ehitiste hulka kuuluvad näiteks Itaalias Vicovaros asuv 15. sajandil ehitatud väike kaheksanurkne kirik, Türgis Istanbuli linnas asuv sultan Suleiman I mausoleum (rajatud 16. sajandil), kaheksanurkne sünagoog (rajatud 19. sajandil) Ungaris Budapestis, 19 sajandil rajatud nn Uus sünagoog Berliinis jne. 2010. a. avati Araabia Ühendemiraatide pealinnas Abu Dhabis mošee, mis kannab samuti nime Kaljumošee ja on Jeruusalemmas asuva Kaljumošee vähendatud koopia.

Kaasajal haldab Kaljumošeed Jordaania usuasjade ministeerium. Kunagi ammu oli kaljumošee avatud kõigile. Hiljem kuni 20. sajandi keskpaigani ei tohtinud mittemoslemid isegi Kaljumošee läheduses viibida. Alates aastast 1967 on mittemoslemitel Templimäele piiratud ligipääs. Samas on mittemoslemitel keelatud Templimäel palvetada ning kanda religioosseid esemeid või esemeid, millel on peal heebrea keele tähemärgid. 2006. aastast on mittemoslemitel lubatud Templimäge külastada suvisel hooajal 7.30.–11.30 ning 13.30.–14.30. ning talvisel hooajal 7.30.–10.30. ja 13.30.–14.30. Mittemoslemite sisenemine Templimäele võib toimuda üksnes Jeruusalemma Läänemüüri (tuntud ka kui Nutumüür) poolsest küljest ning pärast ranget turvakontrolli. Templimäe külastamise luba ei kehti reedeti, laupäeviti ja moslemite usupühade ajal. Kaljumošeesse sisenemine on mittemoslemite jaoks jätkuvalt keelatud.

Kui olete Iisraelis asvat Kaljumošeed külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu
Reisisoovitused selle riigi kohtapakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused: