Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
PUHKUSEREIS   al. 319€ või 10 € / kuus

Kiirusta! Talvised puhkusereisid veel kuni 50% soodsamad!

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 475€ või 16 € / kuus

Puhkus Tenerifel! Madalaima hinna garantii broneerimiseks kuni 31.07

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
RINGREIS   al. 1 850€ või 61 € / kuus

Hiina Kuldne kolmnurk

» Hiina Kuldse kolmnurga tipphetked: Peking, Xi'an, Shanghai.
Ringreisid.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 1 899€ või 62 € / kuus

UNUSTAMATU USBEKISTAN

Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
SEIKLUSREIS   al. 1 090€ või 36 € / kuus

Jalgrattereis Transilvaanias

&Moments Seiklus- ja Elamusreisid
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Horvaatia Huvitavaid fakte Horvaatiast

Huvitavaid fakte Horvaatiast


Horvaatia (.hr)

2013.01.28 08:49
Autor: ReisiGuru.ee

Horvaatia, mitmekülgne ja huvitav turismimaa, pakub põnevaid avastusi ka seal korduvalt käinud turistile. Horvaatiaga on seotud mitmeid huvitavaid fakte.


Püha Risti kirikut (horvaadi keeles Crkva svetog Križa) Nin’i väikelinnas (ca 1250 elanikku) Aadria mere lähedal nimetatakse sageli maailma kõige väiksemaks katedraaliks. Tegelikkuses seal kaasajal piiskopi tooli ei asu, mistõttu kaasajal ei saa seda kirikut katedraaliks pidada. Piiskopi residents asus seal viimati 18. sajandil ja siis oli tõepoolest tegemist ilmselt ühe kõige väiksema katedraaliga maailmas. Nimetatud kirik on vaatamata laialt levitatavale faktiveale siiski väga huvitav, sest hoone on ehitatud 9 sajandil. Ühe teooria kohaselt on see kirik ehitatud tahtlikult tasakaalustamata elliptilise kujuga selleks, et ta saaks toimida päikesekellana.

Huvitavaid fakte Horvaatiast

Church Sv. Kriz in Nin. Autor: Andrej Šalov

Dalmaatsia keskosas Šibeniki-Knini maakonnas Krka jõel asuv Jaruga hüdroelektrijaam on omasuguste seas maailma üks vanimaid. Hüdroelektrijaamade seas on ta Euroopa vanim ja maailma mastaabis vanuselt teine, kusjuures maailma esimene hüdroelektrijaam, Niagara joal asuv, oli avatud kõigest kolm päeva varem. Jaruga hüdroelektrijaam valmis algselt 1895.a. ning viidi oma praegusele, vana asupaiga lähedal olevale asupaigale 1903.a. Jaamas oli algul kaks 550 kW elektrigeneraatorit. Uue jaama võimsuseks sai 6 MW. Tänu Jaruga elektrijaamale sai Šibeniki linnast kolmas asula maailmas, mis hakkas tänavavalgustuses kasutama vahelduvvoolu.

Huvitavaid fakte Horvaatiast

Jaruga Hydroelectric Power Plant. Autor: Nerijp

Lääne-Horvaatias Zadari linnas asub unikaalne ja maailmas esimesena valminud mereorel. See eksperimentaalne arhitektuuriline muusikainstrument teeb häält tänu tuulele ja merelainetele. Mereorelil on 35 polüetüleenist vile. Erineva ulatusega ja kiirusega liikuvate lainete poolt tekitatud helid on küll juhuslikud, kuid teisalt üpris harmoonilised. Mereorel avati aprillis 2005.

Loode-Horvaatias Istra poolsaarel Istra maakonnas, Roči ja Buzeti linna lähedal asub koht nimega Hum. Seal elab kaasajal umbes 20 inimest, kuid ametlikult on tegemist linnaga. Hum’i on esmakordselt mainitud aastal 1102. Linnaõigused sai Hum 13. sajandil. 20 sajandi algul oli piirkonnas elanikke rohkem kui kaasajal. Näiteks 1910.a. elas Hum’is peaaegu 120 inimest. Teise maailmasõja järgselt on linnas elanikke olnud aga alla saja. Humi näol on tegemist kindluslinnaga, kus kaasajani on säilinud keskaegne linnaarhitektuur. Guinnessi rekordite raamatus on Hum’i nimetatud väikseimaks linnaks maailmas.

Huvitavaid fakte Horvaatiast

Panorama of the entrance to Hum ("the smallest town on Earth"). Autor: Tkrajina

Horvaatia loodeosas Rijeka linnas toimub igal aastal enne paastuaja algust karneval, mis on Horvaatia suurim ja mida sageli peetakse ka Euroopa üheks suurematest. Selle karnevali juured on 19. sajandil Rijekas toimunud suurejoonelistes karnevalides, milledest muuhulgas võtsid osa Euroopa mitmed ülikud. Rijeka karneval taaselustati 1982.a., mil sellest võttis osa kolm esinejate truppi. Nüüdseks on karnevali mastaabid aga tohutult kasvanud ja sellest osavõtjate arvu piiratakse. Senisel suurimal, 2001.a. toimunud karnevalil, esines 144 truppi. Viimastel aastatel on esinejaid olnud umbes sajast trupist ning pealtvaatajaid umbes 150 tuhat. Karnevali põhiüritused toimuvad Tuhkapäevale eelneval pühapäeval ning algavad keskpäeval. Igaks karnevaliks valitakse muuhulgas ka karnevali kuninganna.

Huvitavaid fakte Horvaatiast

Rijecki karneval. Autor: Roberta F.

Nüüdse Horvaatia läänepoolsetel aladel Korčulas sündis tõenäoliselt kuulus maadeuurija Marco Polo (eluaastad 1254–1324). Enamasti nimetatakse teda itaalia maadeuurijaks, sest ta sündis rikka Veneetsia kaupmehe perekonnas. Samas sündis Marco Polo ajal, mil Korčula veel Veneetsia riigile ei kuulunud. Aastatel 1271–1274 reisis Marco Polo mööda Siiditeed Hiinasse, kus viibis 17 aastat. Tagasi tuli ta purjetades ümber Aasia lõunaosa ja liikudes edasi läbi Pärsia. Veneetsiasse saabus ta umbes 1295.a. Mõnede skeptikute arvates oli Marco Polo tegelikult üks suur petis, kes oma reisidel Hiinasse kunagi ei jõudnud. Mõnede teiste skeptikute arvates ei sündinud Marco Polo aga Korčulas.

Huvitavaid fakte Horvaatiast

Italian banknote dedicated to Marco Polo. Autor: OneArmedMan

Kui olete Horvaatiat külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


pakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused: