Usbekistani Vabariik - ReisiGuru.eeUsbekistani Vabariik (.uz)

Usbekistan on turistide seas hinnatud eeskätt oma väga mitmekülgse ajaloo ja sellega seotud kultuuripärandi tõttu. Kaasaegse Usbekistani suuruselt teine linn Samarkand asus kunagi Hiina ja Euroopa vahelisel siiditeel, oli islamiõpetuse üheks keskuseks ning 14. sajandil Timuri impeeriumi pealinn. Bibi-Xonim’i moðee, Timuri mausoleum ja Samarkandi ajalooline peaväljak on vaid üksikud nimed linna kuulsast ajaloolisest arhitektuuripärandist, mis lummab oma erakordse iluga ka arhitektuurist vähehuvitatut. Alates aastast 2001 kuulub Samarkand UNESCO maailmapärandi nimekirja kui erinevate kultuuride kokkupuuteala.

Usbekistani lõunaosas asuv Buxoro (Buhhaara) on enam kui 5000 aastat vana inimasustusega. Linnana on ta eksisteerinud juba alates 6. sajandist e.Kr. See iidsel siiditeel asunud linn oli kunagi Pärsia tsivilisatsiooni üks keskustest. Linnas on säilinud mitmed erakordsed vaatamisväärsused, nt 9. sajandist pärit Buhhaara Kindlus (Ark), Poi Kalon’i arhitektuurikompleks (sh 12. sajandil rajatud, 46 meetri kõrguseni küündiv Kalon’i minarett; 16. sajandil rajatud Kalon’i moðee) jne. Buxoro’ga samaväärne reisisiht on ajaloolise Hiiva khaaniriigi pealinn Xiva (Hiiva) ja eriti selle üks osa, Ichan Qa'la (Itchan Kala, ca 250 ajaloolist hoonet ja mitukümmend ajaloolist monumenti), mis aastast 1990 kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Kõrbehuvilistele (ja mitte ainult) tagab erakordsed emotsioonid Usbekistani kesk- ja lääneosas laiuva Kõzõlkumi (Punase Liiva) kõrbe külastamine. Sealne lõputuna näiv tühjus koos mõõtmatu hulga liiva ja ülikõrgete temperatuuridega võib nii mõnegi rännuhuvilise panna maailma ja elu üle varasemast hoopis teisiti mõtlema.


Pealinn: Toshkent
Rahaühik: som (UZS)
Liiklus: parempoolne
Riigikeel: usbeki
Rahvaarv: 0 milj.
Suunakood: 998
Ajavöönd: GMT 5
Pindala: 447400 km2


Usbekistan asub Kesk-Aasias, peamiselt 37. ja 45. põhjalaiuse vahel. Merepiirita Usbekistanis valitseb kontinentaalne kliima. Kaks kolmandikku Usbekistani territooriumist on kas kõrb (Kõzõlkum, mis valdavalt on liivakõrb ja keskosas kivikõrb), stepp või mägine (eeskätt maa kagu- ja kirdeosa). Maa kõrgeim punkt asub Usbekistani kaguosas piiril Tadþikistaniga ja kõrgub merepinnast enam kui 4,6 km kõrgusele. Inimasustus on koondunud kahe suure jõe – Sõrdarja ja Amudarja äärde. Maa idaosa on tektooniliselt aktiivne (viimane tõsisemate tagajärgedega maavärin, võimsusega 7,5 palli Richteri skaalal, oli 1966.a.).

Suved on piirkonnas kuumad, kuid talved suhteliselt jahedad. Temperatuuri erinevused maa erinevates osades on suured, sõltudes peamiselt asukoha kõrgusest merepinnast. Jaanuaris on keskmised temperatuurid -8°C-st 4°C-ni. Talvised miinimumtemperatuurid võivad mõnel pool langeda isegi -40°C lähedale! Juulis on keskmised temperatuurid 22°C ja 42°C vahel. Pealinna piirkonnas Ida-Usbekistanis on päevane keskmine temperatuur jaanuaris 6°C, märtsis 14°C, aprillis 22°C, mais 27°C, juunis 33°C, juulis 36°C, augustis 34°C, septembris 29°C, novembris 14°C. Öised keskmised temperatuurid on jaanuaris -4°C, märtsis 4°C, aprillis 10°C, juunis 18°C, juulis 19°C, augustis 17°C, oktoobris 7°C ja detsembris 0°C.

Sademeid on vähe, tasandikul keskmiselt 100-300 mm aastas, kuid mägedes 400 – 900 mm aastas. Suurem osa sellest sajab alla märtsis ja aprillis. Juulist septembrini on sademeid väga vähe. Pealinna piirkonnas sajab aastas ca 420 mm. Märtsis ja aprillis on sademeid enam kui 60 mm kuus; juunist septembrini vähem kui 10 mm kuus. Ülejäänud kuudel on sademeid 30-st 55 mm-ni.

Turismi tipphooajad on kevad (märtsist maini) ja sügis (septembrist novembrini).

Reisimisel Usbekistani on Eesti kodanikule vajalik viisa, mida on võimalik taotleda Usbekistani saatkonnas Riias. Täpsem info viisanõuete kohta saatkonnast http://www.latvia.mfa.uz

Riiki sisenemisel peavad välismaalased end 3 tööpäeva jooksul registreerima siseministeeriumi asutuses. Hotellid korraldavad oma klientide registreerimise iseseisvalt.

Usbekistani saatkond Lätis:

Elizabetes 11/11, Riia, LV 1010
Telefon: (+371) 732 2424, 732 2346
http://www.latvia.mfa.uz

Tähelepanuks:

Usbekistanis esineb üldine terrorirünnakute oht. Välisministeerium soovitab ilma vältimatu vajaduseta vältida reise Usbekistani piirialadele Afganistani, Kõrgõzstani ja Tadþikistaniga. Tasub vältida suuri rahvakogunemisi ja valvsust tuleks säilitada turistide poolt sageli külastatavate vaatamisväärsuste läheduses. Soovitatav on kontrollida riigis toimuvat enne oma reisi alustamist.

Seoses eriolukorraga Kõrgõzstanis, kus toimusid vägivaldsed rahvusrühmade kokkupõrked Oðis ja  Dþalalabatis, on Usbekistani saabunud tuhandeid põgenikke.  Usbekistani ja Kõrgõzstani vaheline piir põgenike suure tulva tõttu ajutiselt suletud.  

Hea Teada:

Kui jälgida tavapäraseid ettevaatusabinõusid on Usbekistan turistidele enamasti turvaline. Tuleks eelkõige säilitada tavapärane ettevaatlikkus oma isiklike asjade suhtes ja järgida kohalike võimude soovitusi. Vältida tuleks pimedal ajal üksi liikumist ning kasutada vaid ametlikke taksosid. Usbekistanis on esinenud juhtumeid, kus libapolitseinikud tülitavad välismaalasi. Vähimagi kahtluse korral paluge politseinikult tema ametitõendit. Teile määratud trahvi maksmiseks pöörduge lähimasse politseijaoskonda.

Tulenevalt naaberriigis Tadþikistanis tuvastatud laste poliomüeliidijuhtumitest soovitab Eesti tervisekaitseamet ka enne Usbekistani reisimist konsulteerida oma perearstiga lastehalvatuse vaktsineerimise küsimuses. Kohapeal täita hoolikalt hügieeni nõudeid, sest poliomüeliidi viirused levivad eeskätt saastunud käte ja esemetega. Tähelepanu tuleks pöörata tarbitavale joogiveele ja toiduvalmistamise tavadele. Eelistada tuleks pudelivett ja vältida jääkuubikute kasutamist. Enam infot Tervisekaitseametist.

Enne reisile minekut on soovitav konsulteerida lähima reisimeditsiini kabinetiga, milliseid vaktsineerimisi tuleks eelnevalt teha ja kuidas võimalikke terviseriske vältida.
Meditsiinilised teenused Usbekistanis ei ole alati kättesaadavad ja ei vasta Euroopas levinud standarditele. Kindlasti tuleks teha piisava kattega reisikindlustus, tagamaks vajadusel kiire meditsiiniabi saamise.  

Teede olukorrast ja sõidumaneerist tulenevalt on liiklus ohtlik nii autojuhi kui ka jalakäia seisukohast. Autoteedel toimuvad sagedased turvakontrollid, mille käigus kontrollitakse kõiki dokumente. Ettevaatust ka siselennuliinide kasutamisel - paljud Usbekistani lennufirmad ei vasta rahvusvaheliste lennuohutusnõuete tingimustele. Euroopas lennukeelu saanud lennufirmade nimekirjaga saab tutvuda siin. Rongiga sõites tuleks enam tähelepanu pöörata oma isiklikele asjadele ning mitte jätta neid valveta ja sulgeda kupee ööseks seestpoolt.

Usbekistan asub seismiliselt aktiivses piirkonnas, mistõttu väiksemad maavärinad on tavapärased. Viimane tõsisem maavärin toimus 1966. aastal.

Mundris isikute ning politseiasutuste, sõjaväe ja piiripunktide pildistamine on keelatud.

Narkootikumide kasutamine, omamine ja vahendamine on rangelt karistatav.

Riigis ringi reisides tuleks varuda piisavalt sularaha, sest pangakaartidega saab maksta väga vähestes kohtades.

Kasulikud Lingid:

http://www.sairamtour.com/
http://yasminatour.uz/en/
http://www.tourism.uz/




* märgitud väljad on kohustuslikud.



Lennupiletid

Majutus - Toshkent


ROHKEM HOTELLE SIIT»

Tegevused


VAATA KÕIKI EKSKURSIOONE »

INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.