Tiibet (Tiibeti autonoomne piirkond Hiina RV-s) - ReisiGuru.eeTiibet (Tiibeti autonoomne piirkond Hiina RV-s) (.cn)

Vaatamata keerulisele ajaloole on Tiibet kultuurilises mõttes maailma üks tähtsamaid piirkondi. Hiina RV võimu alla painutatuna on tiibetlaste kultuur küll suures hävimisohus, kuid siiski mitte veel päris kadunud. Turistil on Tiibetisse jõudnuna selgelt tunnetatav sattumine eurooplase jaoks täiesti erilisse eksootilisse ja ülimalt põnevasse maailma.

Välisturist näeb annekteeritud Tiibetis küll üksnes seda, mida Hiina RV ametivõimud on talle nõus näitama, kuid ka seda on siiski piisavalt palju. Ainuüksi loodus on Tiibetis kui maailma ühes kõige kõrgemas paigas ülimalt võimas. Sealsed kolossaalsed mäed, liustikud, lugematud mäestikujärved ja kärestikulised mäestikujõed pakuvad unustamatu elamuse mitte üksnes mägironimise harrastajale, vaid ka lihtsalt visuaalse ilu nautijale.

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuulub 1994. aastast Tiibeti pealinnas Lhasas asuv ja kogu Tiibeti kõige tuntum ehitis – Potala palee, mis on dalai-laamade residentsiks ehitatud kloosterehitis. Kaasajal toimib Potala palee klooster-muuseumina, kus elavad mungad ja kuhu lubatakse nii palverändureid kui ka turiste. 2000. a. lisati UNESCO nimistusse ka Potala paleest ca 1 km kaugusel asuv Dþokhangi tempel ja 2001. a. Potalast vähem kui 2 km kaugusel paiknev Norbulingka ehk dalai-laama suveresidents ja seda ümbritsev park. Lisaks UNESCO maailmapärandi nimistus olevatele on Tiibetis ka mitmeid teisi templeid, mille külastamine võib pakkuda mitte üksnes väga tugevaid emotsioone, vaid muuta ka suhtumist elusse laiemalt.


Pealinn: Lhasa
Rahaühik: jüaan renminbi (CNY)
Liiklus: parempoolne
Riigikeel: mandarini (rääkimiseks) ja hiina (kirjutamiseks); kohalik keel: tiibeti keel
Rahvaarv: 0 tuh.
Suunakood: 86
Ajavöönd: GMT +8
Pindala: 1270000 km2
Domeen: .cn
Naabrid: Hiina, India, Nepal, Bhutan


Ajalooline Tiibet on kaasajal täielikult Hiina RV poolt annekteeritud, kuid ainult osa sellest hiiglaslikust maast ehk lääneosa on kaasajal jäetud Hiina RV Tiibeti autonoomse provintsi alla. Tiibetlaste ajalooline asuala hõlmab tegelikult ka praeguse Hiina RV Qinghai provintsi, Sichuani provintsi lääneosa ja mõned muud piirkonnad.

Tiibet (autonoomse piirkonna mõttes) asub Aasia keskosas, 27. ja 37. põhjalaiuse vahel. Tiibet paikneb Tiibeti kiltmaal ehk maailma kõige kõrgema keskmise kõrgusega platool. Tiibeti ja Nepali piiril asub maailma kõrgeim mägi Dþomolungma (kõrgus 8848 või 8850 m).

Pinnavormide mõttes võib Tiibeti jaotada kaheks – järvede ala lääne- ja loodeosas ning jõgede ala eeskätt ida- ja lõunaosas. Järvede ala asub maailmamerest väga kaugel ja seal valitseb väga kuiv kliima. Mäestikevahelised orud on seal väikese sügavusega. Jõgede piirkonna orud on seevastu valdavalt sügavad, kuid kitsad ning sealt saavad alguse Aasia mitmed väga tuntud jõed. Jõgede piirkonnas on sademeid samuti vähe, kuid keskmiselt siiski oluliselt enam kui järvede piirkonnas. Tiibeti suuremad asustatud punktid paiknevad kõik orgudes.

Tiibeti erinevates piirkondades on kliimaerinevused suured. Mõnel pool võivad ka ööpäeva jooksul temperatuurid muutuda ulatuslikult. Tiibeti kaguosas on aastaringne keskmine temperatuur peaaegu 10 °C, kuid lääneosas 0 °C lähedal. Suures osas sõltub temperatuur piirkonna kõrgusest merepinnast.

Tiibeti lõunaosas Lhasa piirkonnas enam kui 3,4 km kõrgusel merepinnast on päevased keskmised maksimumtemperatuurid detsembrist veebruarini 7°C–9°C, märtsis ja novembris 11°C–13°C, aprillis ja oktoobris 15°C–17°C, mais ja septembris 19°C–20°C ning juunist augustini 21°C–23°C. Öised keskmised miinimumtemperatuurid on novembrist veebruarini -4°C– -10°C, märtsis -3°C, aprillis ja oktoobris 1°C–2°C ning maist septembrini 5°C–10°C. Sademeid on aastas 420 mm, kusjuures sademed jagunevad kuude lõikes väga ebaühtlaselt. Novembrist aprillini on sademeid kuni 10 mm kuus. Kõige enam (110–120 mm) sajab juulis ja augustis. Juunis ja septembris on sademeid 60–70 mm kuus ja mais peaaegu 30 mm. Kõige rohkem vihmapäevi (19–20) on juulis ja augustis. Keskmine suhteline õhuniiskus on aastaringselt suhteliselt madal, olles novembrist aprillini 25–40% ning maist oktoobrini 45–65%. Aastas on peaaegu 3000 päikeselise tundi. Seejuures jaotub päikeseliste tundide arv kuude lõikes üpris ühtlaselt – kõige vähem (220) on päikeselisi tunde augustis ja kõige enam (280) oktoobris.

  • Potala palee Lhasas
  • Dþokhangi tempel Lhasas
  • Norbulingka Lhasas
  • Namtso soolajärv
  • Kailashi mägi
  • Dþomolungma looduskaitseala
  • Tashilhunpo klooster
  • Rongbuki klooster
  • Samje klooster

Tiibetisse on Hiina võimud välisturiste lasknud alates 1980. aastatest, kuid sellest ajast alates on aeg-ajalt kehtinud lühemad või pikemaajalised perioodid, mil kogu Tiibeti autonoomne piirkond on välisturistide jaoks olnud poliitilistel põhjustel suletud. Osa Tiibeti alasid on välisturistidele suletud kogu aeg. Nende piirkondade turism, kuhu välisturiste lubatakse, on Hiina RV ametnike väga tugeva järelevalve all. Hiina RV politsei võib Tiibetis välisturiste igal ajal peatada ja küsitlemiseks jaoskonda viia.

Eesti kodanikule on Hiina poolt allutatud Tiibetisse reisimisel vajalik viisa. Täpsema informatsiooni saamiseks palume pöörduda Hiina saatkonna poole Tallinnas Hiina saatkonna poole Tallinnas.

Pidage meeles, et viisa kehtivusajast kauem Tiibetis (Hiinas) viibimine toob kaasa suure trahvi või isegi vanglakaristuse.

Hiina saatkond Tallinnas:

Narva mnt 98, 15009 Tallinn
Telefon: (+372) 601 58 30, 601 58 31
Faks: (+372) 601 58 33
E-post: mailoffice@chinaembassy.ee
http://www.chinaembassy.ee

Eesti Saatkond Pekingis:

Kempinski hotel Beijing Lufthansa Center
Office Building: C-617 / C-618
No. 50, Liangmaqiao Road
Chaoyang District
Peking 100016
Hiina
tel. (86 10) 64 63 79 13
faks (86 10) 64 63 79 08
e-mail: embassy.beijing@mfa.ee
http://www.peking.vm.ee

Tähelepanuks!

Tiibeti pealinna Lhasa kõrgus merepinnast on enam kui 3,4 km. Seetõttu sisaldab sealne õhk hapnikku üksnes umbes 2/3 sellest, mis leidub merepinna tasemel. Eestist pärit inimese jaoks võib Lhasa ja paljude teiste piirkondade külastamine Tiibetis olla seotud olulise terviseriskiga, sest nende organism ei ole nii madala hapnikusisaldusega harjunud. Seetõttu tuleb enne Tiibetisse reisimist konsulteerida kindlasti arstiga.

Tiibet asub seismiliselt aktiivses piirkonnas mistõttu võib seal aeg- ajalt esineda maavärisemisi.

Vältimaks tiibetlastele probleemide tekitamist kohalike ametivõimudega tuleb kindlasti kohalikega suhtlemisel vältida jutte Tiibeti iseseisvusest!

Tervis/ravimid:

Tehke hiljemalt kuus nädalat enne reisi kindlaks, millised vaktsineerimised on kohustuslikud. Vaktsineerimisinfo Vaktsiin.ee kodulehel.

Kaaluge, kas peaksite oma tervist silmas pidades võtma kasutusele erilised ettevaatusabinõud.

Tiibetist ei saa osta kõiki läänes kasutatavaid ravimeid. Soovitame teil võtta kaasa piisav kogus ravimeid oma isiklikuks tarbeks. Kui võtate eriravimeid, kontrollige, et teil oleks kaasas selle ravimi retsept. Te saate oma ravimi Tiibetisse (Hiinasse) viia ainult sel juhul, kui teil on kaasas kehtiv retsept või arsti kiri.

Reisi ja tervisekindlustus:

Soovitame tungivalt sõlmida kõikehõlmav rahvusvaheline tervisekindlustus. Äärmiselt oluline on kontrollida, milliseid haigus- ja õnnetusjuhtumeid teie poliis katab ning teha endale selgeks kõik kindlustuslepingu tingimused.

Terviseteenused:

Arstiabi ja ravimite eest peab tavaliselt maksma kohe (sularahas või krediitkaardiga). Suures osas Tiibetist ei ole arstiabi alati kättesaadav.

Teie väärtuslikud esemed:

Kandke passi või vähemalt passi koopiat kogu aeg kaasas, sest politseil on õigus teha pistelist kontrolli. Igaks juhuks võib teha koopiad kõikidest dokumentidest ja hoida neid originaalidest eraldi.

Mobiiltelefonid:

Kohalik ettemakstud SIM-kõnekaart koos kolmesagedusliku (tri-band) lukustamata GSM-mobiiltelefoniga annab teile kohaliku numbri, mida saate reisi jooksul kasutada.

Valuuta/krediitkaardid/sularaha:

Peamine valuutaühik Tiibetis on hiina jüaan, mis koosneb kümnest tsjaost (jiao), mis omakorda koosneb kümnest fõnist (fen). Paberraha on väärtuses 100, 50, 20, 10, 5, 2 ja 1. Mündid on väärtuses 1 jüaan, 5, 2 ja 1 tsjao ning 5, 2 ja 1 fõn.

Ärge võtke vastu rebenenud paberraha, sest poodides ja restoranides nendega maksta ei saa.

Raha saab Tiibeti suuremates linnades välja võtta rahvusvahelise krediit- või deebetkaardiga sellistest Hiina pankade sularahaautomaatidest, millel on Maestro või Visa logo. Ühekordsel väljavõtmisel kehtib limiit (tavaliselt 2500 CNY, st 250 EUR), kuid raha saab välja võtta mitu korda järjest. Krediitkaarte saab kasutada laialdaselt, kuid mitte kõikjal. Enne ostu sooritamist kontrollige, kas selle eest on võimalik tasuda krediitkaardiga.

Juhul kui te peaksite kaotama krediitkaardi või kui see varastatakse helistage kohe Eestisse Pankade Kaardikeskusesse tel (372) 671 1444 või oma kodupanka, nii saate te oma kaardi kohe sulgeda.

Seadused ja tavad:

Koguge teavet kohalike seaduste ja tavade kohta ning järgige neid kohapeal.

Pidage meeles, et ilma valitsuse loata ei tohi osaleda demonstratsioonidel ega jagada poliitilisi lendlehti ning teid võidakse selle tegevuse eest arreteerida. Tiibetlaste rahvuslikel või usulistel protestidel osalejate suhtes on Hiina RV ametivõimud eriti brutaalsed. Vajadusel ei halastata ka turistidele. Protestide pildistamisega või filmimisega vahele jäänud turiste võivad oodata rängad ebameeldivused.

Avalikus kohas alkoholijoobes viibimine ei ole üldiselt aktsepteeritud ja tõenäoliselt tuleb sellest pahandusi.

Narkootikumide omamine ja tarbimine on keelatud. Narkootikumidega seotud seaduserikkumiste eest on Tiibetis (Hiinas) ettenähtud ranged karistusmäärad, sealhulgas surmanuhtlus.

Peamine keel Tiibeti autonoomses piirkonnas on üldiselt tiibeti keel, kuid pealinnas Lhsasas on juba ülekaalus hiina keelt kõnelevad migrandid. Vähesed tiibetlased räägivad võõrkeeli ja inglise keelt eriti ei kasutata.

Söök ja jook:

Söök on mitmekesine ning üldiselt hea ja odav. Kui teenindav personal inglise keelt ei räägi, valige restoran, mille menüükaardil on pildid.

Kui teil on allergia või olete tundlik mõne toiduaine suhtes, siis paluge kellelgi see info jaoks hiina hieroglüüfides kirja panna, nii saate vajadusel näidata seda restoranipersonalile.

Soovitame maksta restorani ja muud arved kassiirile.

Nagu mujalgi, hoidke baaris oma jook enda lähedal vähendamaks ohtu, et sinna midagi segatakse.

Kraanivett peaks enne joomist keetma.

Jootraha:

Tiibetis ei ole kombeks jootraha jätta. Kuid kui te olete korraldatud ekskursioonil, võib firma soovitada kohaseid tänuavaldusi teie giididele või bussijuhtidele.

Poodlemine ja kauplemine:

Tiibetis on poodlemise võimalused piiratud. Tippkaubamärkide riideesemed, sigaretid, kosmeetika, DVD-d jms, mida tänavatel imeodavate hindadega müüakse, on enamasti koopiad. Piraatlus on ebaseaduslik ning sellised tooted võidakse tollis konfiskeerida. Lisaks võite saada trahvi oma riigi tollis.

Turul, müügilettide juures ja väikestes poodides olge valmis kauplema. Mõned müügipakkumised võivad tunduda heidutavad, kuid säilitage kannatlikkus ja makske ainult siis, kui peate hinda mõistlikuks. Kaubamajades ei ole kauplemine kombeks, kuid võite küsida, kas tehakse allahindlust.

Antiikesemeid, millel ei ole Hiina ametivõimude punast pitserit, ei tohi Hiinast välja viia.

KUI TE PEAKSITE...

… kaotama oma passi: 1) Teatage kaotamisest lähimasse politseijaoskonda (Avalik Julgeoleku Büroo - Public Security Bureau, gongan paichusuo). Seal väljastatakse teile politseiraport ja tõend (kinnitus kaotamise kohta tehtud teavitusest).

2) Võtke ühendust Eesti saatkonnaga, et teile väljastataks tagasipöördumistunnistus. Saatkonda peate tooma järgmised dokumendid:

  • - 2 fotot
  • - tõend passi kaotamise kohta (politseist saadud tõend).
  • 3) Teil tuleb taotleda uut väljasõiduviisat. Kui olete oma uue reisidokumendi kätte saanud, peate selle viima kohaliku julgeolekubüroo väljumise ja sisenemise haldamise ametisse (Exit and Entry Administration Office of the local Public Security Bureau (PSB), koos saatkonna noodiga. Võtke arvesse, et väljasõiduviisa väljastamine võib võtta aega kuni viis tööpäeva.

    … sattuma hädaolukorda: Üldine hädaolukorranumber õnnetusjuhtumite korral on 110.

    … sattuma liiklusõnnetusse: Kui olete sattunud liiklusõnnetusse, ükskõik kui väikesesse, peaksite kohe peatuma, jääma autosse ja ootama politseid.

    Helistage hädanumbril 110 või 122 ja vajutage klahvi 1 ingliskeelseks teenindamiseks.

    Tehke politseiga koostööd. Kui keegi peaks nõudma, et te kirjutaksite alla mingitele dokumentidele, siis tehke seda, kuid kirjutage selge käekirjaga omas keeles samale lehele, et te ei saa aru, millele te alla kirjutate.

    ...kaotama raha või langema varguse ohvriks: Rahakaotuse või -varguse korral peate võtma ühendust sõprade või perekonnaga, et nad teile kiiresti Western Unioni kaudu raha saadaksid. Isikule, kes teile raha saadab, öeldakse viitenumber ja te saate raha kätte, kui esitate oma passi ja ütlete selle viitenumbri.

    Elekter: 220V 50 Hz.




    * märgitud väljad on kohustuslikud.



    Lennupiletid

    Majutus - Lhasa


    ROHKEM HOTELLE SIIT»

    Tegevused


    VAATA KÕIKI EKSKURSIOONE »

    INFO

    Ettevõte: AS GoTravel
    E-post: reisiguru[ät]go.ee
    Reg.nr: 10113159
    Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
    » ReisiGurust
    » Go Traveli kinkekaart
    » Privaatsusteave
    » Reisitingimused
    » Reisija meelespea
    » Järelmaksuga

    ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.