Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
PUHKUSEREIS   al. 515€ või 17 € / kuus

Oktoobri soodsad pakkumised Rhodosele - üksikud kohad

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 1 049€ või 34 € / kuus

UUEKS AASTAKS VIETNAMI! 28.12 väljumine vietnami Riiast

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 299€ või 10 € / kuus

Kiirusta! Alanud on kampaania - Pilvede eest peitu - vaid loetud päevad

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 2 874€ või 94 € / kuus

Avastusreis Birma: alati särav ja naeratav Myanmar

Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 2 374€ või 78 € / kuus

Kõik-hinnas avastusreis Hiina südamesse

» Tule avasta Hiina kultuuri ja elu koos Seedritega.
Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Venezuela Kas teadsid, et kõige kõrgem juga maailmas asub...

Kas teadsid, et kõige kõrgem juga maailmas asub...


Venezuela (.ve)

2012.07.16 12:28
Autor: ReisiGuru.ee

Kõige kõrgem juga maailmas on Venezuelas asuv Angeli juga (kõrgus 979 meetrit). Selle joa uurimisega on tihedalt seotud Lätis sündinud maadeuurija Aleksandrs Laime.


Kas teadsid et...

ReisiGuru - Kas teadsid et...

Angeli juga on muuhulgas ka pikima vee vabalangemisega juga maailmas – tema takistuseta langus on 807 m. Juga asub Lõuna-Ameerika põhjaosas Venezuela idaosas Bolivari osariigis Caroni lisajõel Churunil. Joa vesi kukub alla Auyantepui tepuilt ehk platoolt Guajaana mägismaal. Kuna vesi kukub väga kõrguselt, aurustub see vahepeal, moodustades aurupilve, mis all taas joaks muutub.

Kas teadsid, et kõige kõrgem juga maailmas asub...

Angel Falls in Venezuela. Autor: Luis Carillo

Angeli juga asub 30 tuhande ruutkilomeetri suurusel Canaima Rahvuspargi territooriumil, mis kuulub alates 1994. aastast UNESCO maailmapärandi nimekirja. Rahvuspargi territooriumist ca 2/3 on tepuid, milledest tuntuim on Venezuela, Guyana ja Brasiilia piiril asuv enam kui 2800 m kõrgune Roraima mägi. Rahvuspargi territooriumil elab ainult umbes kümme tuhat inimest, kellest enamus on põliselanikud indiaanlased, valdavalt pemonid.

Kas teadsid, et kõige kõrgem juga maailmas asub...

Salto Ángel in Venezuela. Autor: Paulo Capiotti

Angeli juga kuulub Venezuela kõige tähtsamate turismiatraktsioonide hulka, kuigi selle äärde pääsemine ei ole väga lihtne. Juga asub suhteliselt ligipääsmatus dþunglis. Enamasti külastavad turistid Angeli juga juunist detsembrini, mil sealsed jõed on piisavalt sügavad, et pääseda lähedusse jõgede kaudu. Teine võimalus joa nägemiseks on möödalend väikese lennukiga.

Kas teadsid, et kõige kõrgem juga maailmas asub...

Angel Falls in Venezuela. Autor: Nany Enciso

Tõenäoliselt on Euroopast või Põhja-Ameerikast pärit rännumehed Angeli juga külastanud juba oluliselt varem kui 20 sajandil, kuid kindlaid tõendeid selliste reiside kohta ei ole. Teada on, et USA seikleja, lendur ja kullaotsija Jimmie Angel lendas üle Angeli joa 16. novembril 1933.a. Mõned aastad hiljem, 1937.a. oktoobris püüdis Angel joa juurde tagasi pöörduda. Kuna maandumisel sai tema ja kolme kaaslase lennuk viga, pidi seltskond tsivilisatsioonini tagasi jõudmiseks tegema väidetavalt 11 päevase rännaku. Jimmie Angeli auks ongi juga saanud rahvusvaheliselt kasutuses oleva nime (hispaania keeles Salto Ángel). Joa nimi kohaliku pemoni indiaanirahva keeles on Kerepakupai Merú, (sügavaima koha juga). 2009.a. kutsus Venezuela president Hugo Chávez üles kutsuma Angeli juga tema tegeliku kohaliku nimega.


Angeli joa uurimisega on seotud ka kuulus Lätis sündinud maadeavastaja Aleksandrs Laime. Ta sündis 1911.a. Riias. Ta tundis juba lapsepõlves suurt huvi mägede vastu, kuid Lätis teatavasti korralikke mägesid ei ole. 1939.a. emigreerus Laime Venezuelasse. Ta oli üks esimesi, kes uuris ja kirjeldas Angeli joa piirkonda, sh jõgesid, mis toidavad Angeli juga, põhjalikumalt. Muuhulgas viisid (jalgsi)rännakud Laime ka Boliviasse, Peruusse, Kolumbiasse ja Ecuadori. Avastatud jõgedele andis ta nimed Lätis olevate jõgede järgi, nt Rio Gauja (ka Rio Gauya, kohalikus indiaanikeeles Kerep, ülalpool Angeli juga), Rio Daugava, Rio Venta ja Rio Ogre. Üks tuntumaid kohti, kus kohast sageli Angeli juga vaadeldakse ja näiteks ka fotografeeritakse, kannab kaasajal nime „Mirador laime“ ehk tõlkes Laime vaatekoht. Laime suri 1994.a. Venezuelas.

Kui olete Venezuelas asuvat Angeli juga näinud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


pakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused:

Soodsad lennud Tallinnast: