Kas teadsid, et kõige sügavamal maa all asuv metroojaam maailmas asub Ukrainas - ReisiGuru.ee Kas teadsid, et kõige sügavamal maa all asuv metroojaam maailmas asub Ukrainas

2012.07.08 23:25 - ReisiGuru.ee

Kas teadsid, et kõige sügavamal maa all asuv metroojaam maailmas asub Ukrainas - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Kõige sügavamal maa all asuv metroojaam maailmas on Kiievis asuv Arsenalna, mille sügavus on 105,5 meetrit ja mis avati juba 1960.a.

Põhja-Korea massimeedia on väitnud, et nende pealinna P'y?ngyangi metroos on jaamu, mis asuvad sügavamal kui 110 meetrit maa all, kuid selle kohta usaldusväärsed andmed puuduvad. Võrdluseks usaldusväärsete andmetega sügavuselt teine metroojaam on Peterburis asuv Admiralteiskaja, mis avati 2011.a. lõpus ja mille sügavus on „ainult“ 86 meetrit.

Arsenalna metroojaam asub Svjatoðinsko-Brovarska liinil, mis oli ühtlasi Kiievi metroo kõige esimene liin. Metroojaama suur sügavus on tingitud Dnipri jõest ja selle kõrgest kaldapealsest. Arsenalna jaama väga suure sügavuse teeb eriti huvitavaks fakt, et selle naabruses asuv Dnipri jaam on maapealne. See tähendab, et nende jaamade vahel liikudes tuleb metroorongil liikuda järsult ülespoole või allapoole (sõltuvalt sõidusuunast).

Ehituslikus mõttes on Arsenalna sarnane Londoni metroojaamadele. Nõukogude perioodil oli tegemist koguni ainsa metroojaamaga kogu NSV Liidus, mis ehituslikus mõttes vastas nn. inglise tüübile. Ehitustüübi tingis jaama suur sügavus ja keeruline geoloogiline olukord jaama asukohas. Inglise tüüpi metroojaamu iseloomustab peamiselt omanäoline keskse saali eraldusviis jaama tunnelitest. Inglise tüüpi metroojaamades on kolm eraldi saali, mis on üksteisest eraldatud rea püloonidega, mille vahel on käiguruum. Arsenalna jaamas on kaks ooteplatvormi, pikkusega 100 meetrit ja laiusega peaaegu 20 meetrit. Arsenalna jaam ei ole kunagi olnud väga rahvarohke, sest jaam oli ehitamise ajal mõeldud peamiselt ühe jaama lähedusse jääva tehase, „Arenal“-i töötajatele. Selle tehase järgi sai jaam omale ka nime. 2011.a. kasutas Arsenalna jaama päevas keskmiselt 26 tuhat inimest. Võrdluseks, samal liinil asuvaid Vokzalna jaama ja Lisova jaama, kasutas päevas keskmiselt enam, kui 65 tuhat inimest.



Omaette elamus on Arsenalna jaama eskalaatorid. Kuna jaam asub väga sügaval, on eskalaatoreid järjestikku kaks – 55,8 meetrise kõrguste vahega ja 46,6 meetrise kõrguste vahega. Vaade kummagi eskalaatori ülemisest osast alumise osa suunas on võimas ja võib kõrguse kartjatel tekitada ebamugavustunde. Eskalaatoriga liikumine maa pealt maa alla või vastupidi võtab aega peaaegu 5 minutit.

Kui olete külastanud Ukrainas asuvat Arsenalna jaama ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.