Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
PUHKUSEREIS   al. 299€ või 10 € / kuus

Kiirusta! Alanud on kampaania - Pilvede eest peitu - vaid loetud päevad

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 2 374€ või 78 € / kuus

Kõik-hinnas avastusreis Hiina südamesse

» Tule avasta Hiina kultuuri ja elu koos Seedritega.
Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 639€ või 21 € / kuus

Viimased kohad Tai reisidele novembris (14 ööd). Väljumisega Riiast

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 395€ või 13 € / kuus

Head pakkumised Sharm el Sheikhi veebruariks

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 2 874€ või 94 € / kuus

Avastusreis Birma: alati särav ja naeratav Myanmar

Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Iisrael Kaljumoðee – Jeruusalemma üks tuntumatest vaatamisväärsustest

Kaljumoðee – Jeruusalemma üks tuntumatest vaatamisväärsustest


Iisrael (.il)

2015.09.08 15:18
Autor: ReisiGuru.ee

Kaljumoðee (araabia Qubbat As-Sakhrah) on moslemite olulisemate pühapaikade hulka kuuluv pühamu. See asub Jeruusalemma vanalinnas Templimäe visuaalses keskpunktis ning on Jeruusalemma üks tuntumatest vaatamisväärsustest. Nii juudid kui ka palestiinlased peavad Jeruusalemma enda riigi pealinnaks, kuid de facto kuulub linn kaasajal täielikult Iisraelile.

Kaljumoðee – Jeruusalemma üks tuntumatest vaatamisväärsustest

The Dome of the Rock (Arabic: مسجد قبة الصخرة, Hebrew: כיפת הסלע). Autor: Godot13

Kaljumoðee on moslemitele väga suure tähtsusega. Hoone asub kohas, kus araablaste ja juutide müütiline esiisa Aabraham (araabia keeles Ibrahim) asus legendi kohaselt ohverdama enda poega, kuid jumaliku vahelesekkumise tõttu ei viinud oma toimingut lõpule. Lisaks asub kaljumoðee paigas, kus moslemite uskumuse ühe suuna esindajate veendumuse kohaselt tõusis islamiusu prohvet Muhammad taevasse. Kaljumoðeed ehitati aastatel 687–691 Omaijaadide kalifaadi viienda kaliifi ‘Abd al-Mâlik ibn Marwân’i valitsemise ajal. Ehitis on kaasajal üks vanematest alles olevatest islamiarhitektuuri näidetest.

Kaljumoðee – Jeruusalemma üks tuntumatest vaatamisväärsustest

The Dome of the Rock as viewed from the Mount of Olives and showing the walls of the Old City. Autor: Godot13

Kaljumoðee hoone alumine osa on kaheksanurkne. Selle kaheksanurga iga külg on 18 m pikk ja 11 m kõrge. Alumise osa peal asub ringi kujuline hoone osa, millel troonib 20,20 m diameetriga ja 34 m kõrgusega puidust kuppel, mis on muuhulgas üle kullatud. Hoone fassaad on kaetud portselaniga. Nii moðee kaheksanurksel osal kui ka kuplil on palju aknaid. Kaljumoðee sisemus on kaunistatud marmorist ja fajansist mosaiikidega. Muuhulgas on moðees ka graveeritud väljavõtted islami pühast raamatust Koraanist. Enamus moðee siseviimistlusest on loodud palju sajandeid peale moðee välisehitise valmimist.

Kaljumoðee – Jeruusalemma üks tuntumatest vaatamisväärsustest

Tiled facade. Autor: Godot13

Ajaloo jooksul on Kaljumoðee olnud ka kristlaste valduses. Viimased vallutasid Jeruusalemma aastal 1099 ning seejärel kasutasid ehitist suure osa 12. sajandist kristliku kirikuna. Tol ajal nimetati Kaljumoðeed ladina keelse nimega Templum Domini ehk Issanda tempel. Aastal 1187 vallutasid moslemid tagasi Jeruusalemma linna ning Kaljumoðee jätkas tegevust islamipühamuna.

Kaljumoðee – Jeruusalemma üks tuntumatest vaatamisväärsustest

Dome of the Rock at night viewed from the Austrian Hospice. Autor: Ori~

Kaljumoðee on olnud inspiratsiooniallikaks mitmetele hilisematele ehitistele. Selliste ehitiste hulka kuuluvad näiteks Itaalias Vicovaros asuv 15. sajandil ehitatud väike kaheksanurkne kirik, Türgis Istanbuli linnas asuv sultan Suleiman I mausoleum (rajatud 16. sajandil), kaheksanurkne sünagoog (rajatud 19. sajandil) Ungaris Budapestis, 19 sajandil rajatud nn Uus sünagoog Berliinis jne. 2010. a. avati Araabia Ühendemiraatide pealinnas Abu Dhabis moðee, mis kannab samuti nime Kaljumoðee ja on Jeruusalemmas asuva Kaljumoðee vähendatud koopia.

Kaasajal haldab Kaljumoðeed Jordaania usuasjade ministeerium. Kunagi ammu oli kaljumoðee avatud kõigile. Hiljem kuni 20. sajandi keskpaigani ei tohtinud mittemoslemid isegi Kaljumoðee läheduses viibida. Alates aastast 1967 on mittemoslemitel Templimäele piiratud ligipääs. Samas on mittemoslemitel keelatud Templimäel palvetada ning kanda religioosseid esemeid või esemeid, millel on peal heebrea keele tähemärgid. 2006. aastast on mittemoslemitel lubatud Templimäge külastada suvisel hooajal 7.30.–11.30 ning 13.30.–14.30. ning talvisel hooajal 7.30.–10.30. ja 13.30.–14.30. Mittemoslemite sisenemine Templimäele võib toimuda üksnes Jeruusalemma Läänemüüri (tuntud ka kui Nutumüür) poolsest küljest ning pärast ranget turvakontrolli. Templimäe külastamise luba ei kehti reedeti, laupäeviti ja moslemite usupühade ajal. Kaljumoðeesse sisenemine on mittemoslemite jaoks jätkuvalt keelatud.

Kui olete Iisraelis asvat Kaljumoðeed külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu
Reisisoovitused selle riigi kohtapakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused:

Soodsad lennud Tallinnast: