Kas teadsid, et maailma suurim püsiv kõrbejärv ei asu mitte Põhja-Aafrikas ega Aasias, vaid hoopis … - ReisiGuru.ee Kas teadsid, et maailma suurim püsiv kõrbejärv ei asu mitte Põhja-Aafrikas ega Aasias, vaid hoopis …

2015.02.02 16:06 - ReisiGuru.ee

Kas teadsid, et maailma suurim püsiv kõrbejärv ei asu mitte Põhja-Aafrikas ega Aasias, vaid hoopis … - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Aafrika kesk-ida osas Ida-Aafrika riftivööndis. Selleks järveks on ligikaudu 6405 km2 suurune Turkana järv (varem tuntud Rudolfi järve nime all), mis valdavas enamuses paikneb Keenia territooriumil ja mille äärmine põhjaosa asub Etioopias. Järve maksimaalne pikkus on 290 km ja maksimaalne laius 32 km. Järve keskmine sügavus on 30,2 m ja maksimaalne sügavus 109 m. Samas on järve mõõtmed üpris suures ulatuses muutuvad – nt ajavahemikus 1975–1993 oli järve veetaseme kõrguste maksimaalne vahe 10 m. Merepinnast asub järv keskmiselt 360 m kõrgusel. Järve valgla on peaaegu 131 tuhat km2. Turkana järv on ka maailma suurim leeliseline järv. Tema vesi on roheka värvusega, mistõttu nimetatakse järve vahel ka nefriitjärveks.

Turkana järves asub mitmeid vulkaanilisi saari (sh tegevvulkaan) ja ka järve ümbritsevad mäed on peamiselt vulkaanilised (sh merepinnast 2285 m kõrgune kustunud vulkaan Kulal järve kagurannikul). Järve toob oma veed kolm peamist jõge – Omo, Turkwel ja Kerio. Samas ei vii ükski jõgi järvest vett välja. Vesi eraldub Turkana järvest peamiselt aurumise teel. Piirkonnas on küllaltki tavalised ootamatult algavad tugevad tormid. Järve ja selle ümbruse kliima on kuum (päevased keskmised maksimumtemperatuurid 31–35 °C ning öised keskmised miinimumtemperatuurid 25–27 °C) ja väga kuiv (järvest läänes on mitmel pool sademeid kuni 190 mm aastas). Järvest idas asub Chalbi kõrb, mis on Keenia kõige kuivema ja kuumema kliimaga piirkond.

Turkana järve kahte saart ja järve idakallast kaitsevad Keenias kolm rahvusparki, mis ühiselt kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimistusse. Nende rahvusparkide alad on tähtsad rändlindude peatuspaigana ja Niiluse krokodillide, jõehobude ja mitmete madude elupaigana. Rahvusvaheliselt on Turkana järve ümbrus suurima kuulsuse saanud aga piirkonnast leitud mitmete inimlaste leidude poolest. Muuhulgas on Turkana järve lähedalt leitud 3,2–3,5 miljonit aastat vana hominini Kenyanthropuse pealuu ja ca 1,5 miljonit aastat vana nn Turkana poisi peaaegu täielik luustik.

Võrreldes Aafrika teiste suuremate järvedega on Turkana järves suhteliselt vähestest liikidest kalu – vaid umbes 50 liigist, kuid tervelt 11 neist on endeemilised (sh ahvenaliste hulka kuuluv turkana haplo, turkana barbus jne). Mitteendeemilistest liikidest võib järves kohata näiteks niiluse tilaapiat, niiluse haugkala, niiluse ahvenat, elevantkala jne. Niilusega seotud kalu võib Turkana järves kohata seetõttu, et kunagi kui järve veetase oli kõrgem, oli järv ühenduses Niiluse jõgikonnaga, mille lähim osa asub kaasajal Turkana järvest linnulennult mitmesaja km kaugusel.

Turkana järv ja selle lähiümbrus on kodupaigaks enam kui sajast erinevast liigist lindudele. Lisaks peatub piirkonnas enam kui sajast liigist rändlinde. Tavalised linnud on seal nt väikerisla, mudatilder, jõgitilder, aafrika käärnokk, valgerind-kormoran, flamingo. Järve Niiluse krokodillide populatsiooni (1968. a. ca 14 tuhat isendit, hilisem arvukus täpsemalt teadmata) peetakse Aafrika suurimaks. Järve kesksel saarel on ka suur kilpkonnade populatsioon. Järve mägistel kallastel elutsevad mitmest liigist skorpionid ja mürkmaod. Järveäärsetel rohumaadel võib aga kohata sebrasid, beisasid, gaselle, antiloope, kaelkirjakuid, lõvisid, gepardeid jne.

Suurematest linnadest on Turkana järvele lähim Keenia suurima, Turkana maakonna, keskuseks olev Lodwar (ca 50 tuhat elanikku), mis paikneb järvest ca 50 km kaugusel lääne pool. Keenia pealinn ja suurim linn Nairobi (ca 3,4 miljonit elanikku) jääb järvest ca 400 km kaugusele lõunasse.

Kui olete Keenias asvat Turkana järve külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.