Arles – Lõuna-Prantsusmaa üks turismipärlitest - ReisiGuru.ee Arles – Lõuna-Prantsusmaa üks turismipärlitest

2014.03.07 08:44 - ReisiGuru.ee

Arles – Lõuna-Prantsusmaa üks turismipärlitest - ReisiGuru.ee
Allikas: Shutterstock või Pexels


Arles – see on aastaringselt nauditav vahemereline kliima, kaunid rannad vaid mõnekümne km kaugusel, palju ajaloolist imetlusväärselt hästi säilinud arhitektuuri, huvitav segu prantsuse ja oksitaani kultuurilist ning väga külalislahked inimesed. Pole kuigivõrd imekspandav, et tolles maalilises paigas, mis asub Prantsusmaa lõunaosas Provence-Alpes-Côte d'Azuri piirkonnas Bouches-du-Rhône departemangus, valmis kuulsal maalikunstnikul Vincent van Gogh’l aastatel 1888-1889 enam kui 300 maali ja joonistust. Kaasajal elab Rhône'i jõe delta ülaosas paiknevas Arles’i linnas ligikaudu 54 tuhat inimest. Lähim suurlinn on Marseille (851 tuhat elanikku, linnastuna 1,7 miljonit elanikku), mis paikneb ca 80 km kaugusel kagu pool.

Arles

Blick vom Ufer der Rhone auf Arles-Provence. Autor: Steffen Heilfort

Arles’i peamised vaatamisväärsused on seotud piirkonna kireva ajalooga. Linna asutasid 6. sajandil eKr kreeklased, teistel andmetel aga hoopis liguurid. Hiljem oli ala keltide, foiniiklaste ja seejärel roomlaste valduses. Roomlaste võimu ajast pärinevad ka linna kuulsaimad ehitised – linnamüür, antiikteater, areen-amfiteater, võidukaar jne. Alates 1981. aastast kuuluvad Arles’i vaatamisväärsustest antiikteater, areen-amfiteater, Rooma nekropol, Constantinuse termid, Arlesi obelisk ja turistidele suletud cryptoporticus UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Arles

Arles Amphitheatre. Autor: Wolfgang Staudt

Arles’is asuv Rooma areen-amfiteater sai valmis aastal 90, olles saanud inspiratsiooni Rooma Colosseumist, mis valmis aastal 80. Valminuna mahutas Arles’i areen-amfiteater kuni 20 tuhat pealtvaatajat. Kaasajani vägagi hästi säilinud areen-amfiteatri pikkus on 136 m ja laius 109 m ning ta koosneb 120 võlvist. Võrdluseks kuulsa Colosseumi pikkus on 188 m ja laius 156 m. Arles’i amfiteatri keskel on ovaalne areen. Seda ümbritsevad pealtvaatajate istekohad, mitmesuguse otstarbega ruumid ning käigud ja trepid, mis võimaldavad vajadusel amfiteatrist kiirelt lahkuda. Rooma võimu ajal korraldati Arles’i amfiteatris mitmesuguseid vaatemänge, sh gladiaatorite võitlusi ja kaarikute võidukihutamisi. Peale Rooma võimu lõppu muudeti amfiteater omapäraseks kindlusasulaks. 19. sajandi 20. aastatel hakati kompleksi taastama amfiteatrina. Kaasajal on Arles’i amfiteater jälle aktiivselt kasutuses. Suvisel perioodil toimuvad seal kontserdid ja härjavõitlusetendused, taasesitatakse kunagisi võitlusstseene ning etendatakse näidendeid.

Arles

Picture of corrida in Arles, France. Autor: Jean-François Le Falher

Arles’i antiikteater ehitati esimesel sajandil eKr. See mahutas kunagi 33-s istepinkide reas kuni 10 tuhat pealtvaatajat. Teatri tagumine sein oli suursugune, olles kaunistatud sammaste ja raidkujudega. Oluline osa teatrist on säilinud kaasajani.

Arles’i vanalinna ümbritsevate müüride läheduses asuv suur Rooma nekropol ehk kollektiivne matmispaik kannab kaasajal oksitaani keelset nime Alyscamps. Antiikajal kuulus Alyscamps maailma kuulsamate nekropolide hulka. Ta oli Arles’i piirkonna jõukamate elanike jaoks peamine matmispaik ligikaudu 1500 aasta jooksul.

Arles’i raekoja läheduses paiknev 4. sajandil ehitatud obelisk on 15,26 m kõrgune (koos 17. sajandil rajatud alusega 19,81 m kõrgune). Obelisk on valmistatud Anatooliast toodud punasest graniidist.

Arles

Place de la République, Arles, France. Autor: Fijnlijn

Keskaegsetest ehitistest on Arles’is tähelepanuväärseim Püha Trophimuse kirik (endine katedraal), mis on ehitatud 12–15. sajandil. Arhitektuuriliselt on tegemist romaani stiilis hoonega, kus muuhulgas on säilinud rida suure kunstilise väärtusega skulptuure. Kiriku peaukse kohal olevat skulptuuri, mis kujutab „viimnepäeva“, samuti mitmeid kirikus asuvaid sambaid, peetakse romaani kunsti paremate näidete hulka kuuluvateks.

Arles

Èglise Sant Trophime, Arles. Autor: Heilfort Steffen

Arlesis on ka üpris kuulus antiikajaloo muuseum (Musée de l'Arles et de la Provence antiques). Selles on maailma üks paremaid Antiik-Rooma sarkofaagide kogusid väljaspool Roomat ning kuusaks eksponaadiks on ka antiikajal Arles’i piirkonnas asunud suure võimsusega vesiveski koopia.

Kui olete Prantsusmaal asuvat Arles'it külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.




* märgitud väljad on kohustuslikud.


INFO

Ettevõte: AS GoTravel
E-post: reisiguru[ät]go.ee
Reg.nr: 10113159
Aadress: Toompuiestee 37 Tallinn
» ReisiGurust
» Go Traveli kinkekaart
» Privaatsusteave
» Reisitingimused
» Reisija meelespea
» Järelmaksuga

ReisiGuru.ee © 2008 - . Kõik õigused kaitstud. Mitte ühtegi osa sellest lehest ei tohi kopeerida ilma AS GoTravel kirjaliku loata.