Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee | Lossi 22 II korrus, Viljandi
PUHKUSEREIS   al. 499€ või 16 € / kuus

Oktoobri soodsad pakkumised Patrasse kreekas

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 515€ või 17 € / kuus

Oktoobri soodsad pakkumised Rhodosele - üksikud kohad

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 1 049€ või 34 € / kuus

UUEAKS AASTAKS VIETNAMI! 28.12 väljumine vietnami Riiast

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
PUHKUSEREIS   al. 299€ või 10 € / kuus

Kiirusta! Alanud on kampaania - Pilvede eest peitu - vaid loetud päevad

ReisiGuru.ee
VAATA LÄHEMALT »
ELAMUSREIS   al. 2 374€ või 78 € / kuus

Kõik-hinnas avastusreis Hiina südamesse

» Tule avasta Hiina kultuuri ja elu koos Seedritega.
Seeder Konsultatsioonid
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Hispaania Kas teadsid, et vanim Vana-Rooma-aegne senini kasutuses olev tuletorn asub Hispaania loodeosas Galicia autonoomses piirkonnas

Kas teadsid, et vanim Vana-Rooma-aegne senini kasutuses olev tuletorn asub Hispaania loodeosas Galicia autonoomses piirkonnas


Hispaania (.es)

2013.08.20 09:30
Autor: ReisiGuru.ee

Vanim Vana-Rooma-aegne senini kasutuses olev tuletorn kannab kaasajal nime Heraklese torn (galeegi Torre de Hércules). Ta asub Galicia loodeosas A Coruña linna (ca 246 tuhat elanikku) põhjapiiril asuva poolsaare tipus, linna keskusest peaaegu 2,5 km põhja pool. Heraklese torn kuulub alates 2009. aastast UNESCO maailmapärandi nimistusse kultuurilise objektina. Aastas külastab seda tuletorni enam kui 150 tuhat huvilist. A Coruña linna jaoks on Heraklese torn väga oluline sümbol, mistõttu on tema kujutis paigutatud linna vapile.

Kuni 20 sajandini tundi seda tuletorni "Farum Brigantium’i" nime all. Ladinakeelne „farum“ oli tuletatud vana-kreeka keelsest sõnast „faros“, millega kutsuti maailma esimest teadaolevat tuletorni ehk Aleksandria tuletorni. Aleksandria tuletorn oli ka Farum Brigantium’i konstruktsiooni eeskujuks. Samas on oletatud, et Farum Brigantium ehitati seal varem asunud tuletorni asukohale. Seal varem asunud tuletorni on mõned ajaloolased pidanud esimeseks tuletorniks maailmas, st vanemaks kui kuulsat Aleksandria tuletorni.

 Torre de Hércules

Torre de Hércules. Autor: FirkinCat

Farum Brigantium’i ehitamise täpne aeg ei ole teada. Samas on teada, et teise sajandi lõpus oli see tuletorn olemas. Ligikaudselt on tema vanuseks hinnatud 1900 aastat. Tõenäoliselt ehitati või ümberehitati ta Rooma valitseja Traianuse võimu ajal (valitses 98–117). Hoone arhitektiks oli ilmselt Caius Servius Lupus, kes oli pärit kaasaja Portugali keskosast Coimbra piirkonnast. Torn ehitati Vana-Rooma sõjajumal Marsi auks. Sellest ja arhitekti nimest annab tunnistust torni jalamil asuv kivisse raiutud kiri „MARTI AUG.SACR C.SEVIVS LUPUS ARCHTECTUS AEMINIENSIS LVSITANVS.EX.VO“ Kaasaja A Coruña ja selle ümbruse alad olid roomlastele oluline juba enne Farum Brigantium’i ehitamist. Näiteks on teada, et kuulus Julius Caesar seilas sealkandis enam kui 100-st sõjalaevast koosneva laevastikuga. Piirkonnas on ka vana-Rooma aegseid haudu ja mitmesuguseid muid märke kunagise impeeriumi mõjust.

1788–1791. a. toimusid tuletorni ümberehitustööd, mille käigus ehitati tuletorn kõrgemaks ning muudeti ka torni välisilmet – varem prismakujulise põhiplaaniga ehitis muudeti ruudu kujuliseks ehitiseks. Uus ruudukujuline ehitis ehitati prismakujulise ehitise ümber. Seetõttu ei ole kaasaegne Heraklese torn päris autentne Vana-Rooma aegse tuletorniga. Arvestades, et põhiosas on ehitis siiski peaaegu kaks tuhat aastat vana ning hästi on suudetud säilitada ehitise ammune interjöör, peetakse teda ikkagi Vana-Rooma aegseks tuletorniks.

Farum Brigantium oli algselt kolme korruseline ja 34 m kõrge (kaks esimest korrust olid 9,6 m kõrgused ja kolmas korrus 14,35 m kõrgune, lisaks vahelaed). Kaasajal on Heraklese torni kõrgus 55 m. 21 m kõrgune osa lisati tuletornile 18. sajandi lõpus toimunud ehitustööde käigus. Kõrgusnäitaja poolest on tegemist Hispaania mandriosa kõrguselt teise tuletorniga. Veelgi kõrgem tuletorn Hispaania mandriosas on Hispaania lõunaosas Andaluusia autonoomses piirkonnas Chipiona linnas asuv 62 m kõrgune Chipiona tuletorn. Võrdluseks Eesti tuletornidest on nii Sõrve tuletornil kui ka Pakri tuletornil ametlik kõrgus jalamilt 52 m. Kuna Heraklese torn paikneb peaaegu väikesel kõrgendikul, mis merepinnast on ligikaudu 50 m kõrgemal, on tuletorni tipu kõrgus merepinnast 106 m (võrdluseks Eestis Pakri tuletornil on see näitaja 73 m). Heraklese torni graniidist seinad on kaasajal 2,15 m paksused. Sellest paksusest 155 cm on algse seina paksus ja 60 cm 18. sajandi lõpus lisatud välise kesta paksus. Heraklese tornis on 234 trepiastet. Tuletorni valgus on nähtav umbes 23 meremiili kaugusele. Tuletorn plingib kaasajal iga 20 sekundi järel.

Kui olete Hispaanias asuvat Heraklese torni külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu
Reisisoovitused selle riigi kohta
pakkumised antud riiki:


REISISTEENUSED:
Värsked reisisoovitused:

Soodsad lennud Tallinnast: