Soovid reisile? Võta meiega ühendust: +372 666 22 99 | reis@reisiguru.ee
HURGHADA   al. 459€ või 43 € / k
MUST REEDE- AINULT TÄNA KUNI 23:59. Türgi ja Hurghada pakkumistele ALE -66.66€ broneeringu kohta
VAATA LÄHEMALT »
ReisiGuru

›› Avaleht Montenegro Budva – Montenegro kõige populaarsem turismilinn


Budva – Montenegro kõige populaarsem turismilinn


Montenegro (.me)

2013.08.20 08:37
Autor: ReisiGuru.ee

Montenegro edelaosas Aadria mere ääres asuvat Budva linna (11 tuhat elanikku) ja laiemalt Budva valda (koos linnaga 19 tuhat elanikku) külastab aastas enam kui 550 tuhat turisti. Selle näitaja alusel tuntakse Budvat kui Montenegro turismipealinna. Budva peamisteks huviväärsusteks on mitmekülgne ja huvitav arhitektuur, piirkonna kaunid liivarannad (kogupikkusega enam kui 11 km) ja hea kliima, sh suvekuudel õhutemperatuuriga peaaegu sama soe merevesi.

Budva

Budva

Budva vanuseks arvatakse olevat umbes 3500 aastat. Budva praeguseni alles olev vanalinn on Veneetsia Vabariigi arhitektuuri tugevate mõjutustega ja paljuski ehitatud ka Veneetsia võimu ajal (kestis Budvas 1420–1797). Budva vanalinnas on kolm olulist kirikut. Vanim neist (Püha Johannese kirik, serbia (montenegro) keeles ????? ?????? ?????) on ehitatud koguni 7. sajandil (hilisemal ajal on toimunud mõned ümberehitused), vanuselt järgmine (Jumalaema kirik, mis kunagi oli kloostri osa, serbia keeles ????? ????? ?????? ? ?????) 9. sajandi keskpaigas ja kõige uuem (Püha Kolmainsuse kirik, serbia keeles ????? ????? ???????) 19. sajandi algusaastatel. Väga huvitav arhitektuurimälestis on Budva Veneetsia-aegne linnamüür. Koos vanalinna kitsaste tänavatega tuletab linnamüür meelde Budva kunagist kindluslinna ajajärku.

Budva kõige tuntum rand on Mogren. Ranna tuntusele aitab kaasa tõsiasi, et ta asub kaunist vanalinnast kõigest umbes 500 m kaugusel. Budva linnas on lisaks Mogrenile veel kolm ametlikku randa ja linna lähistel kümmekond randa.

Budva

Mogren beach. Autor: Bratislav Tabað

Budvas on ka kirev kultuurielu. Linnas asuvad arheoloogiamuuseum ja etnograafiamuuseum ning seal korraldatakse igal aastal mitmeid muusikafestivale ja teatrite festivale. Juuli algusest kuni 20. augustini tulevad aga Budvasse kokku Montenegro luuletajad, kes osalevad avalikel luuleõhtutel.

Budva linnast umbes 6 km kaugusel kagupool asub väga huvitav, ca 14600 m2 suurune pisisaar (mis kaasajal pole küll enam päris saar, sest on maismaaga ühendatud väikese maakitsuse kaudu) ja puhkekeskus Sveti Stefan. Saare kivise rannajoone pikkus on 2 km. Saarelähedaste randade eripäraks on roosakad liivad.

Budva

Sveti Stefan Island, Montenegro. Autor: anjèi

Kunagi oli Sveti Stefani saar kindlustatud kaluriküla. Saare kindlustused olid rajatud valdavalt 15. sajandil türklaste rünnakute vastu. 1950. aastatel asustati saare elanikud ümber ja saar muudeti omanäoliseks linn-hotelliks. Saarel kaasajal tegutseva puhkekeskuse koosseisu kuulub ka saare lähedal maismaal asuv villa Miloèer, mis ehitati ajavahemikus 1934–1936 ja oli algselt Jugoslaavia kuninganna Marija Kara?or?eviãi suveresidents. Aastast 2009 tegutseb 32 ha maa-alaga villa Miloèer Sveti Stefani puhkekeskuse osana. Villa paljude huviväärsuste seas on ka umbes 800 puust koosnev oliivisalu. Jugoslaavia võimu ajal olid Sveti Stefani saar ja selle lähedane villa vägagi populaarsed Läänest pärit kuulsuste seas. Seal on viibinud paljud kuulsad näitlejad, kirjanikud, maletajad jne.

Budva

Villa Miloèer. Autor: Pear Blossom

Budvas ja selle lähiümbruses valitseb tüüpiline vahemereline kliima soojade suvede ja pehmete talvedega. Päevased maksimumtemperatuurid on juunist septembrini keskmiselt 25–29 °C; aprillis ja mais ning oktoobris ja novembris 17–21 °C; detsembrist märtsini 12–14 °C. Keskmised öised miinimumtemperatuurid on juunist septembrini 18–21 C; detsembrist märtsini 6–8 °C. Merevee temperatuur tõuseb suvekuudel 25 °C-ni. Aastas on seal keskmiselt 230 päikeselist päeva. Juunist augustini sajab seal 35–60 mm kuus. Samas oktoobrist veebruarini on sademeid igas kuus 140–200 mm. Aastas kokku on sademeid üle 1400 mm.

Kui olete Montenegros asuvat Budva linna külastanud ning soovite veel midagi huvitavat lisada, siis ootame Teie pajatusi arutelu alla.

arutelu


REIS SIHTKOHTA: Budva
KÜSI REISIPAKKUMIST
märgitud lahtrid on kohustuslikud.TEGEVUSED JA EKSKURSIOONID SIHKOHAS Podgorica:SOODUSPAKKUMISED:Värsked reisisoovitused: